Najnowsze

Najnowsze

Premier gani Kraków za referendum: to niepoważne

- Organizowanie referendum po złożeniu aplikacji to oczywisty błąd - nie ma watpliwośći premier Donald Tusk. Zapytany o niedzielne referendum, w którym krakowianie opowiedzą się za, bądź przeciw organizacji w tym mieście, za 8 lat, olimpiady zimowej mówił: "Kraków pokazuje, że niezbyt poważnie potraktował tę kwestię", a "był faworytem w tym wyścigu".

Tusk o wyborach: Wierzący się pomodlą, niewierzący będą trzymać kciuki

- Ta kampania pokazała, że na scenie politycznej liczy się tylko dwóch wielkich graczy. PO i PiS idą łeb w łeb. Można się spodziewać wyniku w okolicach remisu - powiedział premier Donald Tusk. W jego opinii, w kampanii wyborczej nie brakowało akcentów poważnych i sensownych, ale też głupich, skandalicznych i śmiesznych.

Zasadzki i potyczki. Ranni i zabici na wschodzie Ukrainy

Prorządowy ochotniczy batalion "Donbas" wpadł w zasadzkę w okolicy wsi Karłowka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Po ciężkiej walce prawie cały oddział miał się wyrwać, ale połowa jego składu jest ranna. Dalej na wschód, pod Rubiżnym w obwodzie ługańskim, doszło do starcia wojska z oddziałem separatystów. Jak twierdzą Ukraińcy, ci drudzy ponieśli poważne straty.

Ktoś wysłał anonim. Burmistrz wskazuje, kogo trzeba przesłuchać

Kilkunastu mieszkańców Odolanowa zostało wnikliwie sprawdzonych przez policję. Odciski palców oraz wymazy śliny pobrane zostały od osób wyznaczonych przez... miejscową panią burmistrz, Ewę Dziubkę. Wszystko za sprawą pogróżek, jakie miała ona otrzymywać przez telefon oraz pocztą.

19 tys. paczek papierosów, susz i alkohol. "Lewy" towar przejęty

Miał w domu 19 tys. paczek papierosów, ponad 20 kg tytoniu i 44 litry alkoholu - wszystko nielegalne, bo bez polskich znaków akcyzy i o wartości 140 tys. zł. 48-letniemu mężczyźnie z Bytomia (Śląskie) grozi teraz do 3 lata więzienia. I jak podkreśla policja, to dopiero początek konfiskat i zatrzymań.

Uratowali 5 tys. Żydów. Zobacz, jak będzie wyglądać ich pomnik w sercu Katowic

Dwa równoległe betonowe mury, a wokół żywe brzozy - taka koncepcja wygrała konkurs katowickiego urzędu miasta na pomnik upamiętniający Henryka Sławika i Józefa Antalla, czyli przyjaciół, którzy uratowali ok. 5 tys. polskich Żydów, fałszując ich dokumenty i "przerzucając" na Węgry. Monument ma stanąć w samym sercu Katowic, tuż obok Spodka i kosztować pół miliona złotych.

Krążownik US Navy wpływa na Morze Czarne

USS Vella Gulf wpłynie w piątek na Morze Czarne, gdzie ma "promować pokój i stabilność w regionie". Jak podkreślają rosyjskie media, amerykański krążownik będzie w pobliżu wybrzeży Ukrainy w sam raz na wybory prezydenckie. Według Rosjan jest to kolejny etap "gromadzenia sił NATO" przy granicach Rosji.

Wicepremier Rosji: integracja obszaru postsowieckiego to nasz cel

Przemawiający podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że celem strategicznym jego kraju jest integracja obszaru postsowieckiego. Szuwałow oznajmił przy tym, że nie rozumie, dlaczego niektórzy się temu przeciwstawiają.

Wilders przyjmuje porażkę. "Walczyliśmy jak lwy"

Liders skrajnie prawicowej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders uznał porażkę swego ugrupowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Holandii. Ze wstępnych danych wynika, że PVV zdobyła zaledwie 12,2 proc. głosów, choć wieszczono jej zwycięstwo.

Na wyścigi w smoczych łodziach

To już szósty wyścig smoczych łodzi na Motławie, w którym wystartowali pracownicy trójmiejskich instytucji kultury. Świętowali w ten sposób Dzień Muzealnika. W wyścigu wzięło udział 6 załóg. - Każda osada łodzi to dwudziestu wioślarzy, jedna osoba jest sternikiem – stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna doboszem – siedzi na dziobie przodem do załogi i podaje rytm wiosłowania. Zgranie tak wielkiej drużyny to nie lada wyzwanie: każdy ma tutaj swoje zadanie i pracuje na zwycięstwo – opowiadają zawodnicy. Na podium podobnie jak w zeszłym roku stanęło Narodowe Muzeum Morskie.

Moździerzami w wiec poparcia Asada

Co najmniej 21 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po ostrzelaniu moździerzami wiecu wyborczego prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje w piątek, że wśród zabitych jest 11 cywilów.

W Tennessee wróciło krzesło elektryczne

W stanie Tennessee ponownie do wykonania kary śmierci może zostać użyte krzesło elektryczne, jeśli nie uda się zdobyć trucizny do egzekucji. To pierwsza taka decyzja w USA i skutek niedawnych problemów z wykonywaniem najwyższego wymiaru kary.

Metra i igrzysk - czy tego właśnie chcą? Kraków od urny do urny

Najbliższa niedziela w Krakowie upłynie pod znakiem wyborów. Tam, wyborcy zagłosują na europarlamentarzystów, ale też w referendum lokalnym. Odpowiedzą na cztery pytania, w tym na to najważniejsze, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku w Krakowie. Jak się nie pogubić, gdzie głosować i jak to zrobić, żeby Twój głos był ważny - czytaj dalej.

Szef sztabu grozi NATO "działaniami odwetowymi", Putin gani kolorowe rewolucje

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że współczesne wyzwania i zagrożenia wymagają rezygnacji z geopolitycznych gier i narzucania innym narodom swoich recept drogą kolorowych rewolucji. Tymczasem szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji zagroził, zgodnie z tradycją, "działaniami odwetowymi" wobec zwiększenia aktywności NATO u granic Rosji.

GROM woził Gronkiewicz-Waltz po Wiśle. Kamiński: miała wynająć kajak?

Nie widzę nic złego w tym, że prezydent miasta i minister korzystają ze służb mundurowych, aby sprawdzać stan bezpieczeństwa - stwierdził w "Jeden na jeden" Michał Kamiński, "jedynka" PO w Lubuskiem w wyborach do PE. Odniósł się w ten sposób do sytuacji ze środy, gdy GROM pontonami woził Hannę Gronkiewicz-Waltz i Rafała Trzaskowskiego po Wiśle.

Lądowa tarcza AEGIS działa. Pierwsze odpalenie

Amerykańskie wojsko udostępniło zdjęcia i nagrania z pierwszego testu lądowej tarczy antyrakietowej AEGIS, która za kilka lat ma stanąć w Polsce. Wystrzelono jedną rakietę, która trafiła w symulowany cel.

Jugosłowiańskie miny niosą śmierć. Z czym od 20 lat mierzą się saperzy w Bośni?

W Bośni i Hercegowinie 20 lat po wojnie wciąż wybuchają miny. Ostatnia eksplodowała w środę, niedaleko miasta Brczko, znajdującego się obecnie w centrum walki służb ratowniczych z największą w historii powodzią na Bałkanach. Ładunki pozostałe po konflikcie w byłej Jugosławii pływają teraz swobodnie, bo Sawa zalała setki pól minowych. Gdy woda opadnie, na te tereny wraz z mieszkańcami wracającymi do zrujnowanych domów wkroczą saperzy. Z czym będą się mierzyć i dlaczego po 20 latach min w Bośni i Hercegowinie wciąż jest ponad 100 tysięcy?

Lider synajskich dżihadystów nie żyje

Na Synaju zabito lidera dżihadystycznego ugrupowania Ansar Bajt al-Makdis, odpowiedzialnego za wiele ataków na półwyspie - poinformowały w nocy z czwartku na piątek egipskie władze.

Wielka woda mogła wypłukać nawet 30 tys. min. NATO ruszy na pomoc

Po ustąpieniu wód, które zalały rozległe obszary Bośni i Hercegowiny, nowe niebezpieczeństwo zagraża ludności: są to miny z czasów wojny w latach 1992-1995, przemieszczające się wraz z wodami powodziowymi; ok. 900 kilometrów kw. to obszar zagrożony eksplozjami.