Najnowsze

Najnowsze

Zatrzymało go dopiero pół tony dynamitu. Żeby go zabić, mafia wysadziła w powietrze autostradę

To było upalne popołudnie 23 maja 1992 roku. Chwilę przed godziną 18 konwój policyjny trzech samochodów mknął 160 km/h autostradą A29 w kierunku Palermo w okolicach miejscowości Capaci. W jednym z pojazdów znajdował się sędzia Giovanni Falcone - człowiek, który rzucił wyzwanie włoskiej mafii. Sycylijska cosa nostra poprzysięgła mu zemstę jeszcze w latach 80. i już raz próbowała odebrać mu życie. Falcone wiedział, że zginie, ale tym razem pędził spokojnie w konwoju. Wtedy doszło do wybuchu. Ponad 100 metrów autostrady wyleciało w powietrze, a nieustępliwy sędzia zginął.

NATO wzmacnia wielonarodowy korpus w Szczecinie

Od 1 czerwca szczeciński Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni oficjalnie zacznie funkcjonować w nowej strukturze. O zmianach zdecydowało szefostwo NATO m.in. podczas szczytu Sojuszu w ub.r. w Walii.

Koalicja uderza w rebeliantów. Naloty na bazy wojskowe

Samoloty sił arabskiej koalicji zbombardowały w nocy z soboty na niedzielę i wczesnym rankiem w niedzielę bazy wojskowe w stolicy Jemenu, Sanie, opanowane przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti - poinformowała agencja Reutera, powołując się na mieszkańców.

Oto największa fabryka myśliwców na świecie. Zobacz, jak powstają F-35



Najnowszy amerykański myśliwiec F-35 Lightning II formalnie jeszcze nie wszedł do służby, ale już jest najliczniej produkowaną maszyną wojskową na świecie. W tym roku ma ich powstać 36, ale do końca 2019 roku produkcja ma zostać zwiększona do 240 rocznie. Głównym miejscem wytwarzania F-35 jest fabryka w Fort Worth w Teksasie, gdzie większość prac odbywa się w wielkiej hali długiej na ponad kilometr.

Był ludożercą? Nie ma dowodów, ale są dowody innych zbrodni. Jedyne takie zdjęcia

Wymknął się, by ze śmietnika zabrać wyrzucone, klisze. Przeleżały na strychu do 2011 roku. Dziś są gratką dla fanów kryminalnych zagadek i naukowców badających zbrodnie sprzed lat. Na ocalonych przeźroczach i zdjęciach uwieczniono ofiary morderstw, miejsca zbrodni i wypadki sprzed II wojny światowej. Rozmawialiśmy z profesorem Tadeuszem Doboszem, który ocalił dawniej nikomu niepotrzebne dowody, wśród nich te dotyczące seryjnego mordercy, historię, którego opowiedzieliśmy na portalu w sobotę.

Dziś kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL

W warszawskim Torwarze odbędzie się w niedzielę kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL, którego twórcą jest ekonomista Ryszard Petru - były doradca Leszka Balcerowicza. Początek zjazdu wyznaczono na godzinę 12. W programie przewidziano stworzenie "mapy wyzwań nowoczesnej Polski" oraz określenie planu działań.

Po raz pierwszy od ponad 800 lat. Kobieta we władzach Oxfordu

Profesor Louise Richardson, obecna wicekanclerz szkockiego Uniwersytetu św. Andrzeja, dostała nominację od Uniwersytetu Oxforda, który zaproponował jej to samo stanowisko. Specjalizująca się w ruchach terrorystycznych na całym świecie 56-latka przyjęła zaproszenie i w najbliższych dniach stanie się pierwszą kobietą w ścisłym kierownictwie uniwersytetu działającego od XII wieku.

Przeszczep twarzy. To wciąż operacja pionierska

Te operacje są tak niezwykłe, że transplantolodzy nie znajdują nawet odpowiednich porównań, by wyjaśnić jak trudne są przeszczepy twarzy. Odbywają się one bardzo rzadko i wciąż traktuje się je jako zadania pionierskie. [materiał "Faktów TVN"]

Na Bałtyku zatonął jacht. Polscy ratownicy ruszyli na pomoc

W sobotni wieczór około 40 km na północny zachód od Świnoujścia zatonął jacht z 12 osobami na pokładzie. Polska jednostka wypłynęła na ratunek i przejęła rozbitków od załogi niemieckiego kutra, która znalazła ich, dryfujących na tratwie. Niestety jedna osoba zmarła. Przed północą rozbitkowie dotarli na pokładzie polskiego statku do portu w Świnoujściu.

Rosja: znaleziono fajki do palenia marihuany mające 2400 lat

Archeolodzy znaleźli w górach Kaukazu złote przedmioty o wadze 3,5 kilograma, które zostały wykonane przez Scytów. Wśród nich były wykonane z litego złota elementy starożytnych fajek wodnych, które służyły scytyjskim władcom do palenia opium i konopi indyjskich.

Te wakacyjne kierunki mogą być niebezpieczne

Egipt, Tunezja, Turcja i Kenia - te popularne wakacyjne kierunki znalazły się na liście krajów o podwyższonym ryzyku. Wypoczynek w tych krajach stał się niebezpieczny z powodu dżihadystów. Materiał "Faktów" TVN.

Stan rosyjskiego opozycjonisty nadal bardzo ciężki

Stan zdrowia opozycyjnego polityka Władimira Kara-Murzy juniora, hospitalizowanego we wtorek w Moskwie z powodu ostrej niewydolności nerek, lekarze określają jako bardzo ciężki. Ich zdaniem życie bliskiego współpracownika zamordowanego w lutym Borysa Niemcowa jest zagrożone.

Olechowski o sytuacji w PO: muszą być młode konie

- Gdybym był w zarządzie PO, to powiedziałbym: "jesteśmy liderami Platformy, ale nie liderami politycznymi Polaków". Proponowałbym, żeby cały zarząd podał się do dymisji - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, współzałożyciel PO i były szef MSZ. Komentował w ten sposób przegraną Bronisława Komorowskiego i sytuację Platformy Obywatelskiej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

"Moim celem jest, by czytelnikom chciało się rysować"

- Brakuje kreatywności i indywidualnego nauczania w edukacji artystycznej, która została totalnie "olana" - powiedział w rozmowie z twórcami "Xięgarni" w TVN24 Jan Bajtlik, rysownik i plakacista, którego prace ukazują się na łamach "Time'a" i "New York Timesa". Jego książki pomagają dzieciom m.in. poznawać litery, a jednocześnie uruchamiać naturalną ekspresję.

Miller: będzie jedna lista lewicowa w wyborach parlamentarnych

SLD będzie zmierzał do utworzenia jednej listy szeroko rozumianej lewicy w wyborach parlamentarnych - poinformował szef partii Leszek Miller po sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej. Ponadto SLD postanowił, że chce podniesienia płacy minimalnej do 2,5 tysiąca złotych i że będzie namawiał do głosowania przeciwko JOW-om w referendum.

Niemcy obiecują: więcej pomocy dla Ukraińców

Republika Federalna Niemiec zwiększy pomoc dla uchodźców, którzy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania w rezultacie konfliktu na Ukrainie - obiecał szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w obozie dla takich uchodźców w Dniepropietrowsku.