Najnowsze

Najnowsze

Solidarnościowe obchody z polityką w tle

35 lat temu podpisano słynne porozumienie gdańskie, czyli 21 postulatów, które zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej. Powstała Solidarność, na czele której stanął Lech Wałęsa. W stolicy Pomorza odbyły się oficjalne związkowe obchody pięknej rocznicy, na które zaproszono m.in. prezydenta, prezesa PiS-u i Beatę Szydło. Zabrakło miejsca dla niektórych związkowców, ale i premier Ewy Kopacz. Obecny przewodniczący Solidarności Piotr Duda jednym głosem z chórem polityków PiS-u podkreśla, że premier jest „antyzwiązkowa” i powinna pójść do psychologa, a on będzie zapraszał, kogo zechce. O uroczystościach w cieniu politycznych podziałów rozmawiali w programie Tak jest Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej i poseł niezrzeszony Zbigniew Girzyński.

Kopacz: Pani poseł Szydło ciągle do mnie o coś apeluje. Nie ma potrzeby

- Przyzwyczaiłam się do tego, że pani Beata Szydło jako świetny uczeń pana prezesa Kaczyńskiego posługuje się takim językiem - tymi słowami Ewa Kopacz skomentowała dzisiejszą wypowiedź wiceprezes PiS o tym, że premier "próbuje skłócić Polaków" w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności".

Zdrada Ukrainy czy krok w stronę pokoju? Poprawki do konstytucji rozpaliły Kijów

Po dzisiejszym głosowaniu w Radzie Najwyższej Ukraina jest już o krok od zmiany ustawy zasadniczej. Prezydent Poroszenko i zwolennicy poprawek przekonują, że decentralizacja nie zaszkodzi jedności państwa. Przeciwnicy mówią, że forsowane zmiany doprowadzą do utraty Donbasu. A wszystko dzieje się pod dużą presją państw zachodnich. Co zakłada projekt Poroszenki i dlaczego wywołuje tak wielkie emocje? Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Niemieckie stadiony mówią: uchodźcy, witamy

Niemcy borykają się z rosnącą liczbą uchodźców i coraz bardziej podzielonym społeczeństwem. Codziennie dochodzi do pikiet czy demonstracji przeciw przybyszom. Jednak wciąż wielu Niemców popiera przyjęcie imigrantów i sprzeciwia się ich złemu traktowaniu. Między innymi klub piłkarski Borussia Dortmund.

Duda: nie ma przyszłości bez solidarności

Władza w Polsce powinna rozumieć, co to jest solidarność. Wierzę, że jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ramach solidarności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej z okazji 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

IPN będzie miał nowego rzecznika

Agnieszka Sopińska-Jaremczak od września będzie nowym rzecznikiem Instytutu Pamięci Narodowej - poinformował w poniedziałek IPN. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Arseniuka.

Prof. Vetulani: nieprzygotowanie 6-latków to zwykle wina rodziców

- Ten wiek naprawdę nie jest taki krytyczny. Ważne jest, jak szkoła jest przygotowana do odebrania dziecka - tak prof. Jerzy Vetulani komentował w TVN24 obowiązek posyłania sześciolatków do szkół. Neurobiolog i członek Polskiej Akademii Nauk dodał, że jeśli dzieci nie są w tym wieku emocjonalnie gotowe do nauki, to zwykle odpowiedzialni są za to ich rodzice.

Zamieszki przed parlamentem Ukrainy. Ktoś rzucił granatem, jedna osoba nie żyje

Burzliwy poniedziałek w Kijowie. Po tym, jak Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu poprawki do ukraińskiej konstytucji zakładające decentralizację władzy, przed parlamentem doszło do zamieszek. W czasie przepychanek ktoś rzucił granatem w milicjantów. Według MSW jedna osoba zginęła, a stan czterech rannych spośród ok. 100 jest ciężki. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Ponad pół kilograma dopalaczy w 119 przesyłkach pocztowych

Policjanci z wydziału antynarkotykowego wspólnie z celnikami rozpracowali proceder handlu dopalaczami w sieci. Zatrzymali 35-letniego mieszkańca Myszkowa, który został tymczasowo aresztowany. Przejęli ponad kilogram niedozwolonych substancji. Paczki z dopalaczami były przesyłane pocztą.

Tak wyglądał pościg ulicami Piły. 21-latek uciekał kradzionym audi

10 lat więzienia grozi 21-latkowi ze Szczecina, który w piątek dwukrotnie nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i pędził 170 km/h ulicami Piły, łamiąc przepis za przepisem. W końcu rozbił się na sygnalizatorze w centrum miasta. Jak się okazało, audi zostało skradzione. Mężczyzna trafił do aresztu. Policja udostępniła nagranie z wideorejestratora, pokazujące pościg za kierowcą audi.

Brutalnie zabił córkę w parku. "Był pod wpływem marihuany"

Mariusz L. w chwili popełnienia zbrodni był pod wpływem marihuany - wynika z badań toksykologicznych mężczyzny, który w kwietniu śmiertelnie skatował swoją 5-letnią córkę w gdańskim parku. Dzień wcześniej na własne żądanie wypisał się ze szpitala z oddziału detoksykacyjnego. Śledczy czekają jeszcze na opinię biegłych ws. poczytalności podejrzanego.

Donoszą ws. "złotego pociągu" na generalnego konserwatora zabytków. "Niebywałe, skandal"

- Generalny konserwator zabytków zachował się nieprofesjonalnie - grzmi Piotr Lewandowski, prezes zarządu Fundacji Thesaurus, która wysłała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Piotra Żuchowskiego. Fundacja domaga się dymisji konserwatora i opublikowania dokumentów na temat wciąż niepotwierdzonego znaleziska. W poniedziałek zachowanie konserwatora skrytykował też niemiecki dziennik.