Najnowsze

Najnowsze

"Przyrównywanie kobiet i dzieci do terrorystów jest skandaliczne"

- Liderzy Państwa Islamskiego powiedzieli kilka miesięcy temu, że wyślą do Polski pół miliona uchodźców i razem z nimi wyślą terrorystów - mówił w "Kropce nad i" Przemysław Wipler (KORWIN). - To jest próba budowania kapitału politycznego na lękach - ocenił Jakub Rutnicki (PO).

Chorwaci zignorowali ultimatum Serbów. Blokada trwa

Szef MSW Chorwacji Ranko Ostojić powiedział w środę, że zakaz wjazdu dla ciężarówek z Serbii na głównym przejściu granicznym, Bajakovo-Batrovci, będzie obowiązywał do czasu, gdy Belgrad zacznie kierować napływających przez Serbię migrantów na Węgry.

Siedem punktów przed szczytem. Wspólny głos Grupy Wyszehradzkiej

Rządy państw grupy Wyszehradzkiej wydały wspólne oświadczenie przed rozpoczynającym się szczytem ws. imigracji w Brukseli. Padają w nim wezwania do wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE, sytemu odsyłania imigrantów czy walki z przemytnikami ludzi. Szczegółowy plan działania miałaby przygotować Komisja Europejska.

Niemcy chcą przedłużyć kontrole na granicach

Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE. Rząd Niemiec wprowadził wspomniane kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Syria chętnie powita rosyjską bazę. "Celem byłaby walka z terroryzmem"

Jeśli Rosja zdecyduje się na rozmieszczenie bazy wojskowej w Latakii w północno-zachodniej Syrii, Damaszek przyjmie ten krok z zadowoleniem - powiedział ambasador Syrii w Moskwie Riad Haddad. Faktem jest, że Rosjanie już właściwie mają tam swoją bazę. Lotnisko obok miasta Latakia zaroiło się niedawno od rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy.

"Dobrze byłoby, gdyby premier Ewa Kopacz przestała się wpraszać do prezydenta"

- Teresa Piotrowska to najlepiej zorientowana osoba, bo była na granicy, kontrolowała ją, negocjowała - mówił w programie "Tak jest" szef sztabu PiS Stanisław Karczewski, tłumacząc, dlaczego Andrzej Duda zaprosił na spotkanie szefową MSW. Marcin Kierwiński, szef sztabu PO, podkreślał z kolei, że prezydent unika zwołania Rady Gabinetowej i spotkania z Ewą Kopacz. - Dobrze byłoby, żeby pani premier Ewa Kopacz wreszcie już przestała się tak wpraszać do pana prezydenta - zauważył Karczewski.

Wizyta w przedszkolu i na uczelni, czyli szef dyplomacji jedzie do Kielc

Grzegorz Schetyna odwiedzi w czwartek Kielce. O wyjeździe informuje na Twitterze rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych. Jak jednak zwracają uwagę internauci, program wizyty niewiele ma wspólnego z działalnością resortu, a dużo z toczącą się kampanią wyborczą. To właśnie z Kielc Schetyna kandyduje do parlamentu.

Liberałowie chcą ograniczyć prawa Węgier w UE

Szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim zaproponował w środę zawieszenie SMER-SD premiera Słowacji Roberta Fico w prawach partii członkowskiej Europejskich Socjalistów. Liberałowie w PE chcą natomiast wszczęcia wobec Węgier procedury, która może ograniczyć prawa tego kraju w UE.

Kukiz: nie można wykluczyć koalicji przeciwko PiS

Nie stałe koalicje, ale koalicje celowe na rzecz konkretnych ustaw - taki plan na funkcjonowanie w parlamencie ma Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz'15. Na kompromisy nastawia się też Zjednoczona Lewica, choć jak zaznacza Barbara Nowacka, w kwestiach obyczajowych może to być niemożliwe.

Orban między uchodźcami a Putinem. Co z solidarnością?

Władze Węgier krytykują pozostałe państwa Unii Europejskiej za przegłosowanie we wtorek decyzji w sprawie podziału 120 tys. uchodźców i narzekają na brak europejskiej solidarności. Jednak w innych sprawach Viktor Orban dał się wcześniej poznać jako polityk, który nie waha się przed podejmowaniem decyzji, które trudno uznać za wyraz solidarności z innymi krajami UE. Szczególnie w relacjach z Rosją.

Burza o atomowe bomby. Baza w Buechel, "sensacja" telewizji, groźba Kremla

Wbrew temu co twierdzi rzecznik Kremla, opierając się na doniesieniach telewizji ZDF, rozmieszczenie 20 "nowych" amerykańskich bomb atomowych w niemieckiej bazie lotniczej nie zmieni "równowagi sił w Europie”. Powód jest prosty. One już tam są od wielu lat, jedynie w starszej wersji. Obecnie Amerykanie prowadzą ich modernizację i po prostu wymienią ładunki w Niemczech na nowsze. Pomimo tego Rosjanie niedwuznacznie grożą swoim dyżurnym straszakiem - iskanderami.

"Nie tysiące, a miliony potencjalnych uchodźców". Tusk przedstawi plan

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że na dzisiejszym szczycie unijnym w pierwszej kolejności trzeba będzie się zająć kwestią ochrony granic zewnętrznych UE. Oświadczył też, że zaproponuje większą pomoc dla państw sąsiadujących z regionami konfliktów. Szczyt UE, podczas którego szefowie państw i rządów będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym, ma się rozpocząć o godz. 18.

Prezydent zaprosił, szefowa MSW nie przyszła. Kopacz: zły moment na awantury

Szefowa MSW Teresa Piotrowska nie przyjęła zaproszenia Andrzeja Dudy na spotkanie, które miało się odbyć w środę po południu. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że odpowiednią formułą dla takich rozmów jest Rada Gabinetowa. Dodała, że negocjacje w Brukseli wciąż się toczą i nie jest to najlepszy moment, by wykorzystywać je do rozgrywek politycznych w kraju.

Azylanci w Dachau. "Napięta sytuacja z lokalami"

Niemcy mają coraz większe problemy z zapewnieniem dachu nad głową tłumom napływających migrantów. Tylko w ciągu pierwszych trzech tygodni września trafiło do tego kraju ponad 100 tys. przybyszów. Lokalne władze rozmieszczają ich w różnych publicznych obiektach. Ci, którzy dostaną azyl, też przez jakiś czas muszą gdzieś mieszkać. W Dachau umieszczono ich w budynkach należących kiedyś do miejscowego obozu koncentracyjnego. Materiał "Faktów z zagranicy".