Najnowsze

Najnowsze

Sojusz Pięciorga Oczu spotka się w Londynie. Podzielą się wiedzą o dżihadystach

Pięć krajów współtworzących największą, dzielącą się informacjami wywiadowczymi grupę państw na świecie - USA, Kanada, Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia - wyznaczyło na 22 stycznia spotkanie, na którym zostanie omówiona kwestia walki z terroryzmem. - To poważna sprawa - zdradził kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego.

"Gazeta grała bardzo nisko, ale to nie tłumaczy odbierania komuś życia"

Osobiście nie uważam, że to rani kogokolwiek, nawet jakby to był Mahomet - powiedział w magazynie "Świat" w telewizji TVN24 Biznes i Świat Adham Abd el Aal, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce, komentując okładkę środowego wydania tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". Magazyn, który przed laty wydrukował karykaturę proroka islamu, 7 stycznia stał się celem ataku terrorystycznego islamistów. Zginęło w nim 12 osób, w tym rysowników.

Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach. Co się zmieni?

Polskie prawo ponownie dostosowuje się do unijnych dyrektyw i na celownik bierze przewożenie dzieci w samochodach. Nowe przepisy mają zapewnić bezpieczniejszą jazdę i nieco ułatwić życie rodzicom-kierowcom, zwłaszcza gdy dzieci jest więcej. Zmieniają się zasady i kryteria. Na co teraz pozwala prawo a na co nie?

Z Donbasu do Polski

Teraz ewakuacja osób polskiego pochodzenia z Donbasu i pytanie, jak pomóc na nowo ułożyć sobie życie uciekającym przed wojną? Organizowana przez MSZ i MSW akcja odbyła się z asystą wojska. Uchodźcy z Donbasu przybyli wojskowymi samolotami z Charkowa do wojskowej bazy w Malborku. Od dziś zaczynają życie na nowo. Marek Osiecimski

Makabryczne znalezisko

Makabryczne znalezisko nad Wisłą niedaleko Warszawy i trudne zadanie dla śledczych. Nad rzeką znaleziono ludzką nogę zawiniętą w foliowy worek. Policjanci i prokuratorzy zapowiadają badania DNA i śledztwo, bo może chodzić o ofiarę samobójstwa, wypadku jak i przestępstwa. Łukasz Wieczorek

Kopalniany biznes

Pośród rządowo-związkowego sporu ginie gdzieś biznesowy sens wydobycia węgla. A jak się okazuje, nie wszystkim się to nie opłaca. Są firmy, które nie tylko z zyskiem zarządzają kopalniami, ale nawet takie, które chcą przejąć kopalnie przeznaczone do likwidacji. Tyle że to firmy prywatne. Na czym polega tajemnica górniczego biznesu, o tym Łukasz Frątczak.

Proboszcz pod ostrzałem

Nie chcemy tego księdza, bo z posługi uczynił biznes - takie zarzuty padają pod adresem proboszcza parafii z Gowarczowa w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy wsi od poniedziałku blokują dostęp do kościoła i plebanii. Chcą usunąć księdza, bo dla niego pieniądze liczą się bardziej niż człowiek. Ksiądz miał się pojawić, ale na razie ślad po nim zaginął. Paulina Chęcińska

"Kradzież" w świetle prawa

Rozbój w biały dzień, w dodatku w majestacie prawa. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie komorniczego zajęcia ciągnika rolniczego. Problem w tym, że maszyna warta sto tysięcy wcale nie należała do dłużnika. Mimo oczywistej pomyłki, a nawet podejrzenia przestępstwa właściciel nie może go odzyskać. Michał Tracz

Dwóch aresztowanych po katastrofie supermarketu

Łotewska policja poinformowała we wtorek o aresztowaniu dwóch osób w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy w supermarkecie w Rydze w listopadzie 2013 roku, w której zginęły 54 osoby. Była to najtragiczniejsza katastrofa na Łotwie w czasach pokoju.

"Teraz wasza kolej". Grożą kolejnej francuskiej redakcji

Największy, wychodzący od prawie stu lat francuski tygodnik satyryczny "Le Canard Enchaine" otrzymał groźby pod swym adresem dzień po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Od tego czasu wzmocniono ochronę tygodnika i wszczęto śledztwo.

Górnicze losy

Górnicy z Silesii poszli swoją drogą. Droga, jaką kilkanaście lat temu poszli górnicy z likwidowanej wtedy kopalni Dębieńsko, dla wielu okazała się prawdziwym przekleństwem. Po zamknięciu kopalni jedni górnicy przeszli do innych zakładów, inni wybrali odprawy, czego niektórzy z nich dziś bardzo żałują, a jeszcze inni górnicze urlopy do emerytury i przeprowadzkę na drugi koniec Polski. O życiu górnika bez kopalni, Małgorzata Roman.

Jak Feniks z popiołów

Dokładnie to samo ponad cztery lata temu mówili górnicy z przewidzianej do likwidacji kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nikt już w nią nie wierzył - poza górnikami. Zamiast jednak protestować wzięli sprawy w swoje ręce i zrobili coś, co można nazwać górniczą rewolucją. I dziś to najnowocześniejsza polska kopalnia, zatrudnia grubo ponad dwa razy więcej ludzi niż wtedy, dziennie wydobywa tyle węgla, ile wtedy w ciągu miesiąca i przynosi zyski. Czarno na białym - dowód, że wydobycie węgla może być w Polsce opłacalne. Jednak pod pewnymi warunkami. Tomasz Marzec

"Państwo skompromitowało się jako właściciel kopalni i strateg"

- Jak można było doprowadzić do takich strat Kompanii Węglowej, do utraty płynności? Gdzie jest nadzór właścicielski? - pytał w "Faktach po Faktach" ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem rząd popełnił błąd, gdyż już wcześniej powinien powiedzieć górnikom wprost, że kopalnie będą zamykane. Prof. Ryszard Bugaj wskazał natomiast na problem, jakim jest węgiel sprowadzany z Rosji, który zaniża ceny. - To czysty dumping - mówił.

13.01 | Wiosna zimą

Wiosenna pogoda w styczniu ma swoich zwolenników i przeciwników. Komu lekka zima przeszkadza a komu jest na rękę sprawdzał Bartosz Żurawicz.

"Od lat górnicy żądają przywilejów. Mają być utrzymywani przez całe społeczeństwo?"

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - tak odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Dodał, że jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Pracy za wszelką cenę!

"Czarno na Białym" dziś z przewagą czarnego. Górnicy i rząd bez porozumienia. Protestuje już 12 z 14 kopalni należących do Kompanii Węglowej - największej firmy górniczej w Europie, która przynosi jednak gigantyczne straty. W ubiegłym roku było to ponad 1,1 mld złotych. Nie ma zgody górników na rządowy plan naprawczy, nie ma też na razie alternatywy. Na początek ci, którzy teraz walczą o swoje. Bo za tymi wszystkimi wielkimi liczbami stoją konkretni ludzie - górnicy i ich rodziny - często od pokoleń żyjące z węgla. I to tłumaczy w dużej mierze, dlaczego tak trudno pogodzić im się z koniecznością zmiany. Z górnikami, ale nie liderami związkowców rozmawiał Rafał Stangreciak.

"Od lat górnicy żądają przywilejów. Mają być utrzymywani przez całe społeczeństwo?"

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - ostro odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Jak dodał, jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

Szef Solidarności: To, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ Solidarność stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegał.

Szef "Solidarności": to, co się dzieje na Śląsku, przeleje się na cały kraj

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.