Najnowsze

Najnowsze

Ziobro przedstawia plan

Zbigniew Ziobro zabiera się do pracy. Są nowe plany ministerstwa sprawiedliwości, a w nich jak najszybsze połączenie stanowiska ministra z prokuratorem generalnym, rozbudowa centralnego rejestru pedofilów i wiecej przymusowej parcy dla więźniów.

Resort oczekuje "natychmiastowych działań". I zapowiada pomoc dla 13-letniej Weroniki

Dramatyczną historię 13-letniej Weroniki mieszkającej w fatalnych warunkach pokazano w materiale "UWAGI!" TVN. Po telewizyjnej emisji sprawą zainteresowało się ministerstwo. "W tak dramatycznej sytuacji minister rodziny, pracy i polityki społecznej oczekuje, że samorząd miasta mający w kompetencjach zabezpieczenie mieszkania w takiej sytuacji podejmie natychmiastowe działania" - czytamy w komunikacie.

Szef NIK: chcę jak najszybciej oddalić nieprawdziwe zarzuty

- Moja linia obrony jest najprostsza z możliwych: chcę się ustosunkować do formułowanych w moją stronę zarzutów i pokazać, że one są oparte na mylnych założeniach - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski. Prezes NIK zapewnił, "nie jest przyspawany do swojego stanowiska". Dodał jednak, że na razie nie zamierza rezygnować z funkcji.

Schetyna: teraz nie będzie debaty w PE  ws. sytuacji w Polsce, to ostateczny krok

Szef frakcji chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej w europarlamencie Manfred Weber wycofa wniosek o debatę na temat sytuacji w Polsce - potwierdził we wtorek europoseł PO Jan Olbrycht. Według niego Weber przychylił się do prośby delegacji PO. O tym, że debaty w przyszłym tygodniu nie będzie poinformował też jeden z liderów Platformy i były szef dyplomacji, Grzegorz Schetyna.

Szojgu: Rosja uderzyła w IS z okrętu podwodnego

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że wojska Moskwy działające w Syrii po raz pierwszy zaatakowały tzw. Państwo Islamskie (IS) wystrzeliwując pociski z łodzi podwodnej na Morzu Śródziemnym.

Sędziowie jednej partii

W środę ślubowanie piątego sędziego wybranego przez PiS - a czterej wcześniej zaprzysiężeni już w Trybunale pracują, mimo wyroku tegoż Trybunału, który uznał za konstytucyjny wybór trzech sędziów przez poprzedni Sejm. Zmieszanie z wyborem to jedna kwestia - ale wątpliwości budzą też sami sędziowie, a właściwie trzech z nich, którzy zaangażowani byli w debaty i konferencje smoleńskie. Jeden z nich po katastrofie został pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego. Drugi pisał wiele opinii dla zespołu Macierewicza. Jakie więc mają kompetencje i kim są sędziowie wybrani przez PiS do instytucji, która ma stać na straży praw wszystkich obywateli?

Zawsze po dobrej stronie

Gdyby nie to, że kieruje sejmową komisją sprawiedliwości i gdyby nie to, że stał się jedną z najbardziej wyrazistych twarzy pisowskiej walki o Trybunał Konstytucyjny - pewnie nikt by już nie wracał do przeszłości Stanisława Piotrowicza. Ale skoro antykomunistyczna partia sama wystawia go przed szereg - to zaczęło się wypominanie komunistycznej kariery prokuratora stanu wojennego. W dodatku sam Piotrowicz twierdzi, że nie żałuje, że był w PZPR, bo jak tłumaczy ktoś musiał być w prokuraturze i PZPR, żeby wspierać opozycję i - co więcej - uważa, że on sam ryzykował bardziej niż ci, którzy walczyli z komunizmem. Piotrowicz nie mówi o konkretach - Leszek Dawidowicz dotarł jednak do tych, którzy o pomocy ówczesnego prokuratora powinni wiedzieć najwięcej i najkrócej mówiąc - nie kryją zdziwienia.

Uwikłany

Na początek prezydent Andrzej Duda, dla którego walka o Trybunał może okazać się wyrokiem na jego polityczną przyszłość. Już widać, jak uderza w jego przeszłość - tą niedawną, z kampanii wyborczej, gdy Duda obiecywał, że będzie strażnikiem prawa, dialogu i kompromisu - ale i tą dalszą przeszłość, gdy Duda był cenionym prawnikiem, a potem u boku swego mentora, Lecha Kaczyńskiego, stawał się politykiem. Dlaczego tą przeszłość i zaufanie, jakim kilka miesięcy temu obdarzyli go Polacy - prezydent Duda gotów jest teraz postawić na szali interesów jednej partii?

Zemsta Masajów? Padły słynne kenijskie lwy

Kenijskie władze aresztowały trzech masajskich pasterzy pod zarzutem zatrucia w słynnym rezerwacie Masai Mara stada lwów, z których dwa padły. Lwy, które pasterze podejrzewali o zagryzienie ich krów, występowały w słynnej serii BBC o wielkich kotach.

Ziobro ocenia, że TK to sąd "bardzo polityczny, partyjny"

- To nie jest sąd od oceny stosowania prawa w konkretnym przypadku. To jest sąd od oceny, czy norma prawna jest zgodna, czy nie jest zgodna z konstytucją - tak kompetencje Trybunału Konstytucyjnego opisywał w "Tak jest" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Izraelczycy oskarżeni o stworzenie komórki IS

Pięciu izraelskich Arabów z Nazaretu zostało oskarżonych o stworzenie komórki Państwa Islamskiego. Izraelska policja poinformowała we wtorek, że gromadzili oni broń, ćwiczyli posługiwanie się bronią i że "identyfikowali się z ideologią Państwa Islamskiego".

Kompetencje Trybunału

Prezydent nie przyjmie ślubowania od 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Tydzień temu Trybunał uznał, że 3 z 5 sędziów wybranych w październiku zostało wybranych zgodnie z prawem. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tłumaczył w programie Tak Jest, że Trybunał Konstytucyjny w tym orzeczeniu przekroczył swoje kompetencje. Jego zdaniem Trybunał mógł się wypowiedzieć tylko na temat ustawy, a nie wyboru sędziów.

Iran chce kupić rosyjskie czołgi T-90

Dowódca irańskich sił lądowych gen. Ahmad Reza Pourdastan poinformował we wtorek, że władze w Teheranie zdecydowały o rozpoczęciu przygotowań do podpisania kontraktów na dostawy rosyjskich czołgów T-90.

Dera: prezydent postąpił zgodnie z prawem, nie musi się bać Trybunału Stanu

- Procedura wyboru całej piątki sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji odbyła się z naruszeniem procedur. Prezydent nie może przyjmować ślubowania w sytuacji, kiedy procedura ich wyboru była niezgodna z prawem - mówił w "Tak jest" minister w kancelarii prezydenta Andrzej Dera. Tłumaczył w ten sposób, dlaczego Andrzej Duda nie przyjął ślubowania od trzech sędziów, których wybór Trybunał uznał za zgodny z przepisami.

PO chce, by prezydent stanął przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej

PO chce, by prezydent Andrzej Duda stanął przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej - zapowiedział we wtorek w Radiu Zet Sławomir Neumann. Ireneusz Raś tłumaczył na antenie TVN24, że "konstytucja nakłada na rządzących kaganiec", a prezydent przekroczyl wyznaczone przez nią granice. - My zwracamy na to uwagę - wyjaśnił.

Protestował z plakatem przeciwko Putinowi. Skazany na trzy lata

Sąd Basmanny w Moskwie skazał aktywistę i obrońcę praw człowieka Ildara Dadina na trzy lata więzienia, uznając go za winnego "wielokrotnego naruszania zasad zgromadzeń". Dadin został zatrzymany w sali sądowej i trafił do aresztu, w którym poczeka na skierowanie do zakładu karnego.

Urzędnicy obiecują, że pomogą 13-letniej Weronice. Siostra stara się o opiekę prawną

Z dachu leje się woda, podłoga jest mokra, a w toalecie nie ma światła - ten dom się rozpada, a 13-letnia Weronika marzy tylko o jednym - żeby mieć suchy, ciepły pokój. O normalny dach nad głową dziewczynka walczyła dla mamy, która zmarła kilka dni temu na raka. Teraz 13-latkę chce adoptować jej starsza siostra. Urzędnicy po interwencji dziennikarzy "UWAGI!" TVN zapewniają, że zajmą się sprawą i pomogą rodzinie.

Porwani polscy marynarze na wolności. Szydło: są cali i zdrowi

- Mamy dzisiaj bardzo dobrą wiadomość. Polscy marynarze, którzy zostali uprowadzeni u wybrzeży Nigerii, są wolni - poinformowała we wtorek Beata Szydło. Premier dodała, że mężczyźni są zdrowi i bezpieczni. - Wracają do swoich rodzin, są pod opieką polskich władz - powiedziała. Ani premier, ani towarzyszący jej szef dyplomacji nie podali szczegółów dotyczących uwolnienia marynarzy.