Najnowsze

Najnowsze

Amerykanie wyślą więcej broni. A Rosjanie zapewniają, że pomagają cywilom

Barack Obama zgodził się na zwiększenie skali dostaw broni do Syrii. Jak poinformował Biały Dom, prezydent uchylił część zapisów Aktu Kontroli Eksportu Broni (AECA). Konkretnie te dotyczące dostaw sprzętu wojskowego dla sojuszników "walczących z terroryzmem w Syrii". Tymczasem Rosjanie informują, że pomagają cywilom w oblężonym Aleppo.

O zmianie ustroju Turcy zdecydują wiosną

Turcja planuje przeprowadzić wiosną przyszłego roku referendum, podczas którego obywatele wypowiedzą się na temat zmian konstytucyjnych rozszerzających zakres władzy prezydenta - powiedział wicepremier Nurettin Canikli.

Stworzony dla kina. Kirk Douglas kończy 100 lat

Jest nazywany ostatnim żyjącym przedstawicielem złotej ery Hollywood. Zasłynął jako tytułowy "Spartakus" w opowieści o słynnym gladiatorze i jako Van Gogh w "Pasji życia", wreszcie bohater westernów popularnych w latach 50. i 60. Wychowany w skrajnej nędzy, jest wzorcowym przykładem spełnienia amerykańskiego mitu "od zera bohatera". Kirk Douglas, "najsłynniejszy męski podbródek" świata, kończy dziś 100 lat.

Festiwal światła wrócił po przerwie. I robi wrażenie

Lyon znów migocze tysiącami kolorów. Trwa tam właśnie coroczny festiwal światła. W zeszłym roku był on odwołany ze względu na stan wyjątkowy jaki panował we Francji po atakach terrorystycznych. W tym sezonie wszystko wróciło do normy i zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą się cieszyć tym magicznym świętem.

Kongres przyjął "globalną ustawę Magnitskiego"

Kongres USA przyjął ustawę o zasięgu globalnym nakładającą sankcje za łamanie praw człowieka i korupcję. Ustawa nazwana imieniem zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, czeka tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Martin Schulz równa do Angeli Merkel

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zrównał się pod względem popularności z kanclerz Angelą Merkel. Schulz uważany jest za najpoważniejszego kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, a być może także kandydata SPD na kanclerza.

Wyjątkowo dużo generałów u boku Trumpa. Najwięcej od wojny

Donald Trump buduje sobie wyjątkowo zmilitaryzowaną administrację. Na wysokie stanowiska wybrał już trzech emerytowanych generałów, a dwóch kolejnych jest rozważanych. Dwóch innych byłych wojskowych, niższych rangą, też dostało ważne funkcje. To rodzi obawy - twierdzi dziennik "Washington Post".

Udzielił ślubu po pijanemu, uniknął kary. Jeden sąd umorzył, drugi zdecydował: będzie proces

2,4 promila - tyle alkoholu we krwi miał wójt z Żelazkowa, kiedy udzielał ślubu. Goście ceremonii mówili, że nie był w stanie wejść do urzędu, bełkotał i pomylił imię pana młodego. We wrześniu sąd rejonowy umorzył postępowanie przeciwko włodarzowi, bo "nie dopatrzył się znamion czynu zabronionego". Jednak teraz sąd wyższej instancji zdecydował, że proces ruszy ponownie

Trump: musimy poprawić nasze relacje z Chinami. Pomóc ma w tym znajomy Xi Jinpinga

- Jedną z najważniejszych relacji, które musimy poprawić, są nasze relacje z Chinami - powiedział Donald Trump. Amerykański prezydent elekt stopniowo osłabia swoją wyborczą wojowniczą retorykę wobec Pekinu. Zaczął mówić o konieczności "poprawy relacji", a na ambasadora USA w Chinach wyznaczył dobrego znajomego chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga.

Zatrzymani za artykuły w rosyjskiej prasie. "Obrażali Białoruś"

Białoruski Komitet Śledczy poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania karnego w związku z artykułami, które Dzmitry Alimkin i Jury Pawławiec publikowali w rosyjskich mediach. Są podejrzewani o "podżeganie do nienawiści". Według mediów "obrażali Białoruś".

Dżihadyści wykorzystują błędy Rosjan i reżimu. Palmira zagrożona

Bojówkarze tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęli pierwszą od wielu miesięcy ofensywę. Uderzyli w kilku miejscach na pozycje syryjskich sił reżimowych wokół antycznej Palmiry. Początkowo mieli odnieść szereg sukcesów, ale na razie nie udało im się dotrzeć do samego miasta, choć są od niego o kilka kilometrów.

Wśród zatrzymanych szef "sieci gulenistów" w policji

Tureckie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w czwartek jednoczesne obławy w celu aresztowania 58 funkcjonariuszy policji i 136 pracowników domów studenckich. Są podejrzani - według władz - o współpracę ze zwolennikami muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

Kiedy się pojawia, lepiej go słuchać. Szef wywiadu o zagrożeniach i Bondzie

Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger powiedział w czwartek, że cyberterroryzm, a także rozwój propagandy i dezinformacji stanowią "fundamentalne zagrożenie" dla europejskiej demokracji, a także dla Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze istotne publiczne wystąpienie Youngera, odkąd objął stanowisko szefa MI6 w 2014 roku. Materiał "Faktów z Zagranicy".