Najnowsze

Najnowsze

Nowe zasady podróżowania do UE. Co one oznaczają?

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na uzgodnione wcześniej z Parlamentem Europejskim zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach UE. Sprawdzana będzie każda osoba wjeżdżająca lub wyjeżdżająca z terytorium Unii, także obywatele państw członkowskich. To część większej umowy, która przewiduje też zniesienie wiz dla mieszkańców Gruzji i Ukrainy. Bruksela w tej sprawie mówi: zgoda, mogą wjechać bez wiz, ale za to kontrolę muszą być ostrzejsze. Co te zmiany oznaczają dla nas wszystkich? Materiał "Faktów z Zagranicy"

Senatorowie piszą do Trumpa. W sprawie Rosji

27 amerykańskich senatorów z obu partii politycznych zaapelowało w czwartek w liście do prezydenta elekta Donalda Trumpa o stanowczość wobec Rosji w związku z jej agresywną polityką wobec Ukrainy.

Podczas rozmowy uzgodnili, że będą dalej rozmawiać

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, w czwartek rozmawiali przez telefon o sytuacji w syryjskim mieście Aleppo i uzgodnili, że będą kontynuować rozmowy o rozejmie - poinformował amerykański Departament Stanu.

Za co Piotrowicz dostał odznaczenie? Historyk: wzorowy prokurator PRL

- Treść tego uzasadnienia mówi nam o aktywności w prokuraturze i aktywności społecznej, tudzież o aktywności partyjnej. Jest wzorowym prokuratorem PRL - mówi prof. Andrzej Friszke, historyk. Tłumaczy w ten sposób uzasadnienie dla nadania Brązowego Krzyża Zasługi w czasach PRL Stanisławowi Piotrowiczowi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Nie wolno utrwalać biedy, trzeba mobilizować ludzi, żeby sobie radzili"

Uważam, że jak ktoś jest chory, to może leżeć w łóżku, ale nie możemy tak podawać mu tej herbaty, aby w łóżku został do końca życia. Nie wolno utrwalać biedy, trzeba mobilizować ludzi, aby radzili sobie w życiu - powiedział w "Faktach po Faktach" założyciel "Szlachetnej Paczki" ksiądz Jacek Stryczek.

Orban w Krakowie. Rozmowy z Szydło przy kolacji

Premier Węgier Viktor Orban, który w czwartek wieczorem przybył z dwudniową wizytą do w Polski, wraz z szefową polskiego rządu Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Będzie kolejna debata o sytuacji w Polsce

We wtorek 13 grudnia w Strasburgu obędzie się kolejna debata na temat praworządności w Polsce - ustalił korespondent TVN24 BiS w Brukseli Maciej Sokołowski. Temat Polski zostanie poruszony podczas sesji plenarnej. Nie zaplanowano przyjmowania rezolucji.

73-letni Jagger ojcem po raz ósmy

73-letni frontman The Rolling Stones doczekał się ósmego potomka i jednocześnie czwartego syna. Matka dziecka, amerykańska balerina Melanie Hamrick urodziła w czwartek w Nowym Jorku - poinformował rzecznik piosenkarza Bernard Doherty.

Wassermann: Seremet nie poradził sobie z aferą Amber Gold

Podtrzymuję opinię, że moją największą porażką jako prokuratora generalnego była sprawa Amber Gold - powiedział w czwartek przed komisją śledczą Andrzej Seremet. Potwierdził, że poczuwa się do odpowiedzialności za zaniedbania prokuratury. Z kolei szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) oceniła, że prokurator generalny nie poradził sobie ze sprawą Amber Gold.

Sejmowa komisja zaopiniuje kandydata na sędziego TK

We wtorek 13 grudnia sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje wniosek o powołanie Michała Warcińskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór ma nastąpić na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Kandydaturę Warcińskiego zgłosiło PiS.

MON zawiadamia prokuraturę ws. Mazguły

Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało do prokuratury zawiadomienie ws. Adama Mazguły - poinformował w czwartek rzecznik resortu Bartłomiej Misiewicz. MON wystąpiło też do żandarmerii w związku z udziałem oficera rezerwy w miejscach publicznych w mundurze.

Trzej sędziowie nie przyszli. Kolejne obrady w TK bez rezultatu

Z braku kworum bez rezultatu zakończyło się w czwartek wznowione Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego ws. wyboru kandydatów na prezesa TK. Zwołano je po piśmie Kancelarii Prezydenta RP o tym, że Andrzej Duda oczekuje na uchwałę ZO w tej sprawie, podjętą przez przynajmniej 10 sędziów.

"150 tys. ludzi grozi eksterminacja". Aleppo polem bitwy

Sytuacja mieszkańców wschodnich dzielnic Aleppo, oblężonych przez siły syryjskiego reżimu wspierane przez Rosję, gdzie nie dociera żadna pomoc humanitarna, ma być krytyczna. - Dziś 150 tys. ludzi grozi eksterminacja - alarmował w Genewie szef lokalnych władz miejskich Aleppo Brita Hadżi Hasan.

Prezydent: czekam na Nobla dla Polaka

Profesorowie: Jan Kozłowski, Marek Samoć, Józef Spałek i Bogdan Wojciszke są laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej tzw. polskich Nobli. - Jako prezydent RP czekam na światowego Nobla dla polskiego naukowca - mówił podczas ceremonii prezydent Andrzej Duda.

"Mówiła, że Oliwka to jej oczko w głowie"

Często zmieniała adres. W Gliwicach mieszkała z dwiema córkami. Miała założoną Niebieską Kartę po skardze na męża, że się nad nią znęca. Zostawiła z nim młodszą córkę i wyjechała ze starszą Oliwią do Łodzi. Tam jej czteroletnia córeczka została skatowana na śmierć. 27-latka usłyszała dziś zarzuty narażenia Oliwii nie utratę życia bądź zdrowia. Jej 33-letni partner odpowie za zabójstwo i znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem. Oboje zostali aresztowani.