Najnowsze

Najnowsze

Szef tureckiej dyplomacji pojedzie do Kataru

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu uda się w środę do stolicy Kataru, Dauhy, gdzie spotka się ze swoim tamtejszym odpowiednikiem i emirem tego kraju - poinformował resort w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu.

Pożar wieżowca w Londynie. Polsko-angielska rodzina wśród poszukiwanych

24-piętrowy wieżowiec Grenfell Tower w zachodniej części Londynu niemal całkowicie spłonął w pożarze, który wybuchł w środku nocy. Trwa dogaszanie budynku i akcja ratunkowa. Policja poinformowała, że w pożarze zginęło sześć osób, ale bilans ofiar wzrośnie. Do szpitali trafiło ponad 70 rannych osób. W TVN24 BiS trwa raport specjalny.

"Poczuliśmy się, jakby ktoś nam zakneblował usta"

Pani z Instytutu Pamięci Narodowej potraktowała nas bardzo protekcjonalnie i kazała nam zdjąć przypinki w bardzo autorytarny sposób - opowiadała w programie "Tak jest" Julia Nowicka, jedna z niewpuszczonych w poniedziałek do Sejmu licealistek. - Poczuliśmy się, jakby ktoś nam zakneblował usta i powiedział: wychodźcie stąd, nie macie głosu. A my chcieliśmy pokazać, że mamy głos - dodała.

Ósmy miesiąc

Już wychowują adoptowane dzieci, a teraz na świat przyjdzie ich własne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziecko urodzi mężczyzna, a właściwie transseksualista, bo Trystan najpierw był kobietą.

Gest matki

To wyjątkowa historia, która zachwyciła świat, bo pokazała, że w życiu są ważniejsze rzecz niż konflikty między państwami. Izraelska pielęgniarka własną piersią nakarmiła w szpitalu w Jerozolimie rannego palestyńskiego niemowlaka. Samochód jego rodziców uległ wypadkowi. Tata zginął, a mama była w ciężkim stanie.

Krzyż niezgody

Wraca sprawa nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole. Wyrok w tej sprawie już zapadł na korzyść nauczycielki, ale prokuratura najwyraźniej się z nim nie zgadza i tym razem chce jego kasacji.

Licealiści w obronie licealistów

Jedni nie zostali wpuszczeni do Sejmu na debatę historyczną, bo mieli przypinki "Uchodźcy mile widziani ". Drudzy zwycięzcy konkursu w ramach solidarności z wykluczonymi trzymali w Sejmie flagę Europejską, przypominając o wartościach.

Trudny dzień ministra Mariusza Błaszczaka

Tuż przed posiedzeniem rządu z tajemniczą kopertą do Mariusza Błaszczaka przyszedł Jan Szyszko. Szef MSWiA kopertę wziął, pokiwał głową, że przeczyta, a po kilku godzinach zwrócił ją ministrowi środowiska. PO Błaszczaka krytykuje. A Leszek Miller, mówi, że gdyby nie kamery - minister kopertę by zatrzymał i nie byłoby sprawy. Zderzamy też wypowiedzi Błaszczaka o uchodźcach ze słowami o. Pawła Gużyńskiego, a cytat o "sikaniu" Władysława Frasyniuka z Bogdanem Borusewiczem.

Komisja Europejska wszczyna procedurę przeciw Polsce

Jest decyzja w sprawie Polski. Komisja Europejska rozpoczyna wobec naszego kraju procedurę dotyczącą naruszenia unijnego prawa. Chodzi o nieprzyjęcie uchodźców mimo podjętych zobowiązań. Stanowisko rządu jest tak jednoznaczne, że żółta karta od komisji na niewiele może się zdać. Podobna sytuacja jest na Węgrzech i w Czechach.

Dar życia

Dyskusja o lekach dla osób po przeszczepach to gorący temat z ostatnich dni. Są jednak i takie problemy, które transplantologom przeszkadzają od lat. To sprawia, że z jednej strony mamy co prawda znaczące sukcesy w tej dziedzinie, ale z drugiej strony są statystyki, które wyglądają w ostatnich latach coraz gorzej. Przeszczepów ratujących życie przeprowadza się u nas mniej niż jeszcze trzy lata temu - więcej za to osób na ratunek czeka. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdził Tomasz Marzec.

Lekarz bez granic

Wszystkim niestety zapewne jeszcze długo transplantolodzy nie będą mogli pomóc - "Czarno na białym" pokażemy lekarzy przeprowadzających operację, których nie podjął się nikt wcześniej. Wkraczają do akcji, gdy inni nie widzą już nadziei. To specjaliści z zespołu chirurgii rekonstrukcyjnej gliwickiego Centrum Onkologii. Najgłośniej było o nich kiedy przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep twarzy - co warto podkreślić - przeszczep uznany za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku. O ich kolejnych, także tych planowanych, przełomowych zabiegach Igor Sokołowski.

Życie po przeszczepie

Historie ludzi, którzy tracili już nadzieję na normalne życie i tych, którzy nadzieję przywracają. Transplantolodzy oraz historie ich pacjentów, czyli to z czego polska medycyna na pewno może być dumna. I to bardzo. A jeden z ostatnich tego dowodów to operacja przeprowadzona przez Adama Domanasiewicza. To jeden z dziewięciu polskich specjalistów chirurgii ręki, nazywany "chirurgiem od spraw niemożliwych" albo "człowiekiem przyszywającym ręce". Dotąd "przyszywał" je u osób, które ręce traciły na przykład w wypadkach. Pół roku temu, po raz pierwszy zrobił to u osoby, która bez ręki się urodziła. To pierwsza taka transplantacja na świecie, a pacjent już rusza palcami - Magdalena Raczkowska-Kazek.​

Cena życia

Taka udana transplantacja - to jednak nie koniec leczenia dla pacjenta. Do końca życia musi przyjmować leki immuno-supresyjne, mówiąc prościej - preparaty zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego organu. To bardzo drogie, ale refundowane dotąd przez państwo leki. No właśnie - dotąd, bo zmieniają się zasady i w ramach oszczędności - państwo przestaje refundować oryginalne leki i proponuje pacjentom tańsze zamienniki. Lekarze nie mają wątpliwości - są rzeczy, na których oszczędzać nie wolno i to jest jedna z nich. Dlaczego? O tym Jacek Tacik.

"Czy wszyscy państwo mnie przeproszą po tej ekshumacji?"

Będę walczyła o spokój ciała mojego męża. Ja go widziałam, identyfikowałam, jest sekcja. Ekshumacja ciała Jacka Surówki jest w pełni bezzasadna - powiedziała w programie "Kropka nad i" w TVN24 Krystyna Łuczak-Surówka, żona podporucznika BOR, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

"Wyglądamy na kraj niewiarygodnie kuriozalny"

- Myślę, że postawa rządu to wielki błąd, bo być może w traktatach nie jest to dokładnie napisane, że trzeba się podporządkować tego typu relokacji, ale wartości europejskie: solidarność, jakieś elementarne współczucie tutaj powinno zadziałać - powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis. Wraz z prof. Magdaleną Środą komentowały w "Faktach po Faktach" między innymi decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce z powodu nieprzyjmowania przez nas uchodźców.

"Czy wszyscy państwo mnie przeproszą po tej ekshumacji?"

Będę walczyła o spokój ciała mojego męża. Ja go widziałam, identyfikowałam, jest sekcja. Ekshumacja ciała Jacka Surówki jest w pełni bezzasadna - powiedziała w programie "Kropka nad i" w TVN24 Krystyna Łuczak-Surówka, żona podporucznika BOR, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Niemcy będą "obserwowały rozwój wypadków w Rosji"

Koordynator rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler oświadczył we wtorek, że zatrzymanie przez rosyjską policję ponad tysiąca pokojowych demonstrantów stanowi zagrożenie dla wolności słowa i prawa do zgromadzeń; wyraził nadzieję na rychłe zwolnienie aresztowanych.

"Wyglądamy na kraj niewiarygodnie kuriozalny"

- Myślę, że postawa rządu to wielki błąd, bo być może w traktatach nie jest to dokładnie napisane, że trzeba się podporządkować tego typu relokacji, ale wartości europejskie: solidarność, jakieś elementarne współczucie tutaj powinno zadziałać - powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis. Wraz z prof. Magdaleną Środą komentowały w "Faktach po Faktach" między innymi decyzję Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce z powodu nieprzyjmowania przez nas uchodźców.

Platynowe Lwy dla Jerzego Gruzy

Jerzy Gruza, polski reżyser i scenarzysta filmowy, otrzyma Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Wyróżnienie przyznawane przez komitet organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zostanie mu wręczone 23 września, podczas gali finałowej festiwalu.

Wykłady, koncerty i piknik. Memphis podbija Sopot

Memphis in Poland to festiwal promujący kulturę miasta, w którym rozpoczęła się kariera Elvisa Presleya czy Arethy Franklin. To tydzień koncertów, wystaw i wydarzeń kulturalnych przybliżających jedno z najbardziej muzycznych miast na świecie.

Sekretarz stanu USA: relacje z Rosją na historycznie najniższym poziomie

Pracujemy na wybranych kilku obszarach, by sprawdzić, czy istnieją podstawy do odbudowania jakiegoś rodzaju roboczych relacji z rządem Rosji - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Przyznał, że relacje Stanów Zjednoczonych z Rosją są na "historycznie najniższym poziomie" i się pogarszają. Jako obecnie najpoważniejsze zagrożenie międzynarodowe dla USA wskazał Koreę Północną.

Dżihadyści twierdzą, że pokonali armię. Publikują nagranie z walk

Filipińska armia poniosła "całkowitą porażkę" przy próbie odbicia miasta Marawi - ogłosiło tak zwane Państwo Islamskie (IS). Armia zaprzeczyła tym twierdzeniom, nazywając je propagandą. Jednocześnie jednak przyznała, że w rękach dżihadystów znajduje się dużo większa część miasta, niż twierdzono wcześniej.