Najnowsze

Najnowsze

Rzecznik prezydenta: uchwała Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

- Prezydent podejmując decyzję o ułaskawieniu, kierował się konstytucją. Pozostaje pytanie na jakiej podstawie prawnej Sąd Najwyższy wydał uchwałę - komentował w "Jeden na jeden" rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do decyzji Sądu Najwyższego w sprawie prezydenckiego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i byłych szefów CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej" z 2007 roku.

Nowy rząd Macedonii. Chce jak najszybszej integracji z Zachodem

Parlament Macedonii zatwierdził w środę wieczorem nowy rząd kierowany przez lidera Socjaldemokratycznego Związku Macedonii, Zorana Zaewa. Za udzieleniem wotum zaufania gabinetowi głosowało 62 spośród 120 deputowanych, 44 było przeciw, a pięciu się wstrzymało.

Kąpiel "morskiego" bobra w Zatoce Gdańskiej

Niewielu śmiałków kąpało się ostatnio w Zatoce Gdańskiej. Ale jemu zimna woda nie jest straszna. Na gdyńskiej plaży pojawił się bóbr. Wyłonił się z wody i pieczołowicie czyścił futerko.

Rzecznik prezydenta: uchwała Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

- Prezydent podejmując decyzję o ułaskawieniu, kierował się konstytucją. Pozostaje pytanie na jakiej podstawie prawnej Sąd Najwyższy wydał uchwałę - komentował w "Jeden na jeden" rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnosząc się do decyzji Sądu Najwyższego w sprawie prezydenckiego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i byłych szefów CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej" z 2007 roku.

Kim teraz będzie Mariusz Kamiński? "Postępowanie karne wraca do punktu wyjścia"

Sąd Najwyższy orzekł w środę, że choć ułaskawienie to jedno z uprawnień prezydenta, może z niego skorzystać dopiero po wyczerpaniu całej drogi sądowej. Bez prawomocnego wyroku oskarżony pozostaje bowiem niewinny, więc nie można go ułaskawić. Co dalej ze sprawą Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb specjalnych? (Materiał magazynu "Polska i świat")

"Najgorszy głód od ponad trzydziestu lat"

Skala klęski głodu w Sudanie Południowym jest porażająca. Tym bardziej, że ofiarami najczęściej są dzieci. Organizacje humanitarne alarmują, że problem nie dotyczy tylko tego kraju. - Wygląda na to, że głód, z którym będziemy mieli do czynienia w tym roku, będzie najgorszy od 1984 roku, czyli od ponad trzydziestu lat - wyjaśnia Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. (Materiał magazynu "Polska i świat")

16-miesięczna dziewczynka wypadła z czwartego piętra

16-miesięczna dziewczynka wypadła z okna czwartego piętra jednego z bloków w Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie). Dziecko zginęło na miejscu. Dochodzenie prowadzone jest pod nadzorem prokuratury, a policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia - podała policja w Jędrzejowie.

Czym powinno być ułaskawienie?

Prezydent ułaskawia, ale prezydent nie ma prawa, gdy ułaskawiany formalnie jest niewinny. Dziś głośno o wykładni Sądu Najwyższego w sprawie decyzji Andrzeja Dudy, która już półtora roku temu budziła duże emocje. Choć warto pamiętać, że w najnowszej historii Polski prezydenckie ułaskawienia nie raz budziły wątpliwości. Czym zatem jest lub - raczej - czym być powinno ułaskawienie? O tym z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem rozmawiała Maria Mikołajewska.

Klęska głodu

Skala klęski głodu w Sudanie Południowym jest porażająca - tym bardziej, że ofiarami najczęściej są dzieci. Organizacje humanitarne alarmują i pokazują, że problem dotyczy nie tylko tego kraju, ale całego świata. Bo głód to także powód migracji. Uchodźców może być zatem coraz więcej.

Transatlantyckie ochłodzenie

Ochłodzenie na linii Europa - Ameryka. I to w sprawie ocieplenia klimatu. Stany Zjednoczone chcą się wycofać z wielkiego porozumienia klimatycznego. Zaskoczenia nie ma, bo Donald Trump mówił o tym w kampanii. Jest raczej zasmucenie, bo taka decyzja może mieć poważne konsekwencje ekologiczne.

Matka i jej partner skazani za śmierć dziecka

Prokuratura chciała 25 lat więzienia. Sąd skazał na 8 miesięcy matkę i jej partnera za śmierć trzymiesięcznego dziecka kobiety. Jak zmarło? Dokładnie nie wiadomo. Pewne jest, że w domu było dużo alkoholu i narkotyków. A za mało wyobraźni.

Bez fotoradarów kierowcy się rozpędzili

Liczba śmiertelnych wypadków wzrosła o połowę. Tam, gdzie były fotoradary, ale działać przestały. Okazuje się, że miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Kierowcy jechali uważniej i wolniej. Teraz się rozpędzili. I zagrozili - zdrowiu i życiu.

Była premier przesłuchana w prokuraturze

Ewa Kopacz, była premier i minister zdrowia, już po zeznaniach w prokuraturze. Była pytana o sekcje zwłok ofiar smoleńskiej katastrofy - te wykonane w Moskwie, a zaniechane w Warszawie. Tłumaczy, że od zarządzania sekcji jest prokurator, a nie minister i przypomina, że tuż po katastrofie pojechała do Rosji, by pomóc rodzinom ofiar.

Sąd Najwyższy o sprawie Kamińskiego

Ułaskawienia nie mogło być, bo nie było prawomocnego skazania. Sąd Najwyższy jednoznacznie wypowiedział się o decyzji prezydenta wobec Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb specjalnych. To ingerencja głowy państwa w pracę sądu, który był w trakcie wyjaśniania sprawy Kamińskiego - słyszymy w długim uzasadnieniu. Andrzej Duda tłumaczył wtedy, że postanowił zwolnić sąd z konieczności rozstrzygania tej kwestii. Teraz wyraźnie powiedziano, że nie miał do tego prawa. Pałac Prezydencki pozostaje jednak przy swoim.

Groźny, uzbrojony i ranny. Uciekł ze szpitala, mają go

Brytyjska policja zatrzymała w środę wieczorem 30-letniego polskiego więźnia Michała K., który we wtorek zbiegł ze szpitala, gdzie opatrywano mu ranę głowy, jaką odniósł w więzieniu w Erlestoke. Mężczyznę aresztowano około 8 kilometrów od miejsca ucieczki.