Najnowsze

Najnowsze

"Najbardziej radykalną zmianą jest to, że polityka wchodzi w strefę kultury"

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyści jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trump chce pokryć koszty zeznających przed zespołem Muellera

Prezydent Donald Trump zaoferował, że pokryje wydatki na prawników i koszty prawne osób pracujących w jego administracji, które mają zeznawać przed zespołem dochodzeniowym specjalnego prokuratotra Roberta Muellera - powiedział w piątek prawnik Białego Domu, Ty Cobb.

Jedenaste weto Rosji w sprawie Syrii

Rosja ponownie zawetowała w piątek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie przedłużenie mandatu ONZ i Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) prowadzących wspólne śledztwo dotyczące użycia broni chemicznej w Syrii.

Dobra zmiana w kulturze?

Minister kultury Piotr Gliński podsumował dwa lata swoich rządów. Skrupulatnie wyliczał to, co udało mu się zrobić, ale zapomniał o decyzjach, którymi podzielił środowisko artystyczne. Artyście jednak nie zapomnieli. I wyliczyli nie sukcesy, a błędy, które mogą sporo kosztować polska kulturę.

Robot akrobata

To nie fragment filmu fantastycznego, a rzeczywistość, która nas czeka. Boston Dynamics pokazało robota, który wskakuje i zeskakuje z podestów, robi nawet obrót w powietrzu, i jest w tym naprawdę dobry. Pytanie, co to oznacza dla nas, skoro technika tak szybko idzie do przodu.

Tak będą latać politycy

Samolot dla VIP-ów po raz pierwszy na misji. Lot ważny, bo to pierwszy taki zakup po katastrofie smoleńskiej. Na pokład maszyny wszedł Łukasz Wieczorek i pokazał czym będą latać najważniejsze osoby w państwie.

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu

To jeden z najcenniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. W Żydowskim Instytucie Historycznym otwarta została wystawa "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" poświęcona archiwum Emanuela Ringelbluma. Oficjalne otwarcie już było, teraz wystawa dostępna jest dla każdego i warto ją zobaczyć, bo to punkt zwrotny dla poznania dziejów warszawskiego getta.

Premier skrytykowała rezolucję PE

Premier Beata Szydło na szczycie w Goeteborgu. Szczyt uważnie był obserwowany, bo to tam polska premier miała krytykować Parlament Europejski i polskich europosłów za rezolucję. Beata Szydło owszem wygłosiła oświadczenia, ale z krytycznych wystąpień europosłów między innymi o braku praworządności w Polsce wybrała tylko to odnoszące się do marszu 11 listopada.

Kolejna odsłona konfliktu prezydenta z szefem MON

Konflikt na linii prezydent - szef MON przybiera na sile. W sieci pojawiło się nagranie, na którym Andrzej Duda odnosi się do sporu z Antonim Macierewiczem i wyjaśnia przypadkowej osobie z tłumu, że może być trudno dogadać się z ministrem, jeśli ten będzie "stosował ubeckie metody". W PiS-ie zawrzało, a prezydent od nagrania się nie odcina. Mówi, że to prywatna wymiana zdań.

MON: dowódca Al-Kaidy współodpowiedzialny za śmierć Polaka aresztowany

Służba Kontrwywiadu Wojskowego doprowadziła do aresztowania w Afganistanie Ibrahima Panjabiego - jednego z dowódców Al-Kaidy - współpracującego z ludźmi odpowiedzialnymi za porwanie i zamordowanie w Pakistanie Piotra Stańczaka - podaje MON. Zatrzymano też odpowiedzialnego za zamachy i działania rebelianckie Abdula Manana – poinformowała w piątek rzeczniczka Ministerstwa Obrony Narodowej, ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Belgijska prokuratura żąda aresztowania Puigdemonta

Belgijski prokurator zażądał w piątek wykonania wobec zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Obrona przedstawi sądowi swoje argumenty 4 grudnia.

Szef PKW o zmianach w ordynacji wyborczej

Szef PKW - w ostrych słowach o zmianach w ordynacji wyborczej, proponowanych przez PIS. Według niego, mogą zdestabilizować proces wyborczy. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński, był gościem programu Tak Jest. Zwracał uwagę na niebezpieczeństwo w postaci - m.in. - oceny ważności głosów. Podkreślił, że Państwowa Komisja Wyborcza nie otrzymała prośby o sporządzenie opinii ws. nowych przepisów.

Prezydent kontra szef MON. Kilkumiesięczny konflikt coraz ostrzejszy

Kolejna odsłona trwającego od kilku miesięcy sporu prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Na nagraniu, które pojawiło się w sieci prezydent mówił o "ubeckich metodach Antoniego". - Chodziło o sprawę generała Jarosława Kraszewskiego i odebrania mu dostępu do informacji niejawnych - wyjaśniła głowa państwa.

Szef PKW o projekcie PiS: obawiam się, że to będzie dramat

Widzimy niebezpieczeństwo niestety w postaci nowych przypisów dotyczących oceny ważności głosu - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Wojciech Hermaliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej. Odniósł się do projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego zmian w ordynacji wyborczej.

Gronkiewicz-Waltz o placu Piłsudskiego: pójdę do sądu, jeśli nie będzie na cele obronne

- Pomnik, mauzoleum Lecha Kaczyńskiego, ludzie takie rzeczy mówią - tak o celu "zamknięcia" placu Piłsudskiego mówiła w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przekonywała również, że broniła lokatorów pokrzywdzonych przez reprywatyzację, a także odniosła się do pomysłu wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Gośćmi w drugiej części programu byli wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Dyplomatyczna wojna

Relacje polsko-ukraińskie. Mocno pogarszające się w ostatnich miesiącach relacje, które niektórzy zaczynają już opisywać jako "zimną wojnę". W tle jest tragedia sprzed lat. Jacek Tacik pytał, dlaczego ministrowie rządu PiS rozpoczynają konfrontację tam, gdzie ich polityczny patron, Lech Kaczyński, konsekwentnie budował pojednanie.