Śledztwo w sprawie działalności polskiej organizacji neonazistowskiej, która została opisana w materiale dziennikarzy "Superwizjera" TVN zwróciło uwagę mediów w kilku krajach. Depeszę agencji Associated Press w tej sprawie zamieściły w swoich serwisach "New York Times" oraz "Times of Israel". Własny tekst opisujący dziennikarskie śledztwo opublikował niemiecki nadawca Deutsche Welle.
"Noszą nazistowskie mundury"
"Zdjęcia polskich neonazistów świętujących urodziny Hitlera prowadzą do śledztwa" - tytułuje swój tekst portal dziennika "Times of Israel", zamieszczając następnie - podobnie jak nowojorski "NYT" - depeszę agencji AP.
Zaznacza się w niej, że "dziennikarskie śledztwo, w wyniku którego upubliczniono m.in. zdjęcia płonącej swastyki w dniu urodzin Hitlera, doprowadziło do reakcji polskiego premiera".
"Po doniesieniach polskiej stacji telewizyjnej TVN24 w sobotę premier potępił faszyzm. (…) Mateusz Morawiecki powiedział, że propagowanie faszyzmu depcze pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści".
W "Times of Israel" i "NYT" czytamy, że sfilmowani przez reporterów "Superwizjera" TVN członkowie organizacji Duma i Nowoczesność, "noszą nazistowskie mundury i wykonują nazistowskie pozdrowienie".
"To członkowie tej samej organizacji stali za powieszeniem na szubienicach w listopadzie (ub. roku - red.) zdjęć polskich centrowych deputowanych Parlamentu Europejskiego" - dodaje następnie AP.
W doniesieniach z Polski podkreśla się, że "prokurator generalny otworzył śledztwo w sprawie podejrzenia publicznego propagowania faszyzmu, przestępstwa, za które przewidziana jest kara do dwóch lat więzienia".
Skrajna prawica "rośnie w siłę"
Niemiecki nadawca Deutsche Welle również zwraca uwagę na to, że śledztwo w sprawie neonazistów "rozpoczęło się po pokazaniu przez TVN24 działalności grupy (...) świętującej urodziny Hitlera".
Deutsche Welle cytuje obszerne fragmenty reportażu "Superwizjera", w których członkowie zgromadzeń neonazistów wychwalają dawnego kanclerza III Rzeszy, zwracając m.in. uwagę na padające z ich ust stwierdzenie, że "Hitler był dżentelmenem".
DW wskazuje na jednoznaczne potępienie przez premiera Morawieckiego działań ujawnionych przez dziennikarzy TVN. Cytuje też szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego piszącego w niedzielę o "bulwersujących" wydarzeniach związanych z czczeniem pamięci zbrodniarza.
DW zwraca uwagę, że "Platforma Obywatelska zaatakowała MSWiA za wcześniejszą decyzję o rozwiązaniu jednej jednostki oddelegowanej do śledzenia działalności grupy" Duma i Nowoczesność.
Niemiecki nadawca zauważa, że w Polsce mówi się o "skrajnie prawicowych ugrupowaniach, których rosnącej siły niektórzy wiążą z sukcesem PiS i sprzeciwem (tej partii - red.) wobec imigrantów, głównie z krajów muzułmańskich".
DW przypomina, że w listopadowym marszu z okazji Święta Niepodległości w Warszawie pojawili się m.in. "przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), spadkobiercy przedwojennego, polskiego ruchu faszystowskiego, skrajnie prawicowej Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego".
Niemiecki nadawca zaznacza, że "w czasie II wojny światowej naziści na polskiej ziemi wymordowali 90 procent z około trzymilionowej populacji Żydów żyjących w tym kraju przed 1939 rokiem".
"Polska była jednym z kilku okupowanych przez nazistów europejskich krajów, który nie kolaborował z Hitlerem i nie miał swojej reprezentacji w oddziałach SS" - czytamy w portalu DW.
Autor: adso / Źródło: New York Times, Times of Israel, Deutsche Welle
Źródło zdjęcia głównego: Times of Israel, New York Times, Deutsche Welle