Najnowsze

Najnowsze

Wokół Macierewicza "jest mnóstwo funkcjonariuszy dawnej służby bezpieczeństwa"

Antoni Macierewicz zawsze miał radykalne stanowisko w kwestii byłych współpracowników służb minionego ustroju. Usuwaniu ze stanowisk osób pełniących służbę w czasach PRL ma służyć ustawa dezubekizacyjna, która powstała w resorcie ministra Mariusza Błaszczaka. Tymczasem okazuje się, że w środowisku samego Macierewicza znajdują się osoby, których przeszłość sięga komunistycznych służb. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Iran, Turcja i uchodźcy. Rusza kolejny szczyt Unii

Migracja, stosunki Unii Europejskiej z Turcją, porozumienie nuklearne z Iranem, brexit i nowy sposób pracy Rady Europejskiej - to główne tematy rozpoczynającego się w czwartek w Brukseli dwudniowego szczytu Unii Europejskiej.

"Tygodnik Powszechny" przeprasza prymasa za "ataki", na jakie naraził go tytuł wywiadu

Jest nam "przykro, że podstawą do ataków stał się odredakcyjny tytuł umieszczony na okładce. Jakby słowo 'mój' we współczesnej Polsce mogło oznaczać już tylko stan posiadania, osobność i wyłączność, a nie utożsamienie z całością i odpowiedzialność za nią" – napisał "Tygodnik Powszechny" w oświadczeniu wydanym po publikacji wywiadu z arcybiskupem Wojciechem Polakiem. Na okładce znalazła się parafraza jego słów: "Mój Kościół nie miesza się do polityki".

Dekret Trumpa zablokowany po raz kolejny

Drugi sędzia federalny zablokował w środę nowe antyimigracyjne rozporządzenie prezydenta Donalda Trumpa. Obejmujący obywateli ośmiu państw zakaz wjazdu do USA miał wejść w życie w środę. Ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało apelację.

Andrzej Stasiuk wygrał z myśliwymi

Co zrobić, jeśli mamy pole, las, łąkę albo inny prywatny grunt i nie chcemy, by biegali po nim myśliwi ze strzelbą? Andrzej Stasiuk wraz z mieszkańcami Beskidu Niskiego poszedł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i zaskarżył decyzję o wyznaczeniu obwodu łowieckiego na ich prywatnym terenie. Pisarz z myśliwymi wygrał.

Mocny głos prymasa w sprawie uchodźców

Prymas Polski i mocny, nie zostawiający żadnych złudzeń, przekaz dotyczący postawy katolików wobec uchodźców. Arcybiskup Wojciech Polak apeluje o otwartość na ich los i przestrzega księży przed pójściem na manifestację antyuchodźczą. Duchowni słowa prymasa popierają, rządzący od wypowiedzi raczej stronią, bo ta nie idzie w parze z ich polityką.

Hashtag #metoo pokazuje skalę molestowania

Po tym, jak hollywoodzkie gwiazdy przerwały milczenie na temat zachowań producenta filmowego Harveya Weinsteina, wiele kobiet za pośrednictwem mediów społecznościowych wyznaje, że również były molestowane. Odwagi dodała im specjalna akcja na Twitterze. Hashtag #metoo bije w sieci rekordy i pokazuje skalę często przemilczanego zjawiska.

Wirtuoz z faweli

Talent sam się obroni, bez względu na to, skąd pochodzisz. Trzeba mieć jednak odrobinę szczęścia. Tego nie zabrakło chłopakowi z Rio de Janerio. Paulo skorzystał z danej mu szansy, teraz sam pomaga innym.

Policjanci nie byli w stanie odnaleźć sprawcy pobicia

Policja rozlicza funkcjonariuszy, którzy nie byli w stanie odnaleźć sprawcy pobicia - mimo filmu z monitoringu, numerów karty kredytowej i rejestracji auta, którym odjechał. Do akcji wkroczyła żona pobitego, upubliczniła wizerunek i winny od razu się znalazł. Pytanie tylko, kto komu powinien pomagać?

Co mają wspólnego prezerwatywy z gazociągiem?

Co mają wspólnego prezerwatywy z gazociągiem? Odpowiedź znajdziemy na warszawskiej Białołęce. To tam państwowa firma Gaz System szykuje się do budowy 10 kilometrów rurociągu. Po zakończeniu inwestycji planuje uatrakcyjnić teren. Wśród propozycji mieszkańcy znaleźli automat na prezerwatywy i zaczęła się lawina komentarzy.

Pułkownik Juźwik: prowadzone są działania przeciwko BBN, a tym samym przeciwko prezydentowi

Pułkownik Czesław Juźwik musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że w BBN wiedziano o tym, a afera wybuchła, jak zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony Antoniego Macierewicza. W rozmowie z reporterem TVN24 Piotrem Świerczkiem pułkownik tłumaczy, dlaczego - jego zdaniem - są one niebezpieczne. Materiał programu "Czarno na białym".

Co dalej z Marynarką?

Gdy na górze trwa spór prezydenta z ministrem, na dole brakuje kluczowych decyzji, co pokazuje przykład Marynarki Wojennej odpowiedzialnej m.in. za ratowanie ludzi na morzu. Po tym jak rząd PiS wycofał się z zakupu francuskich Caracali, które miały trafić też nad morze, wciąż nie wiadomo, co dalej. Wiadomo za to, że stare, wysłużone śmigłowce już teraz nie zawsze i nie wszędzie na Bałtyku mogą pomóc tonącym, o czym Piotr Świerczek.

Środowisko ministra

Antoni Macierewicz, były czołowy opozycjonista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, który pod hasłem dezubekizacji przeprowadza dziś w armii czystki, jakich jeszcze nie było. Jak więc to możliwe, że w otoczeniu tak radykalnego tropiciela byłych PRL-owskich funkcjonariuszy uchowali się ludzie z taką przeszłością? I to nie jeden. Na jaw wychodzą kolejne historie, a Tomasz Marzec sprawdza, czy to coś więcej niż hipokryzja.

Wojna o armię

Pułkownik Czesław Juźwik, który musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że BBN wiedział o tym, a afera wybuchła dopiero, gdy zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem tłumaczy, dlaczego te pomysły ministra Macierewicza są wręcz niebezpieczne.

"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Suspensa dla księży za manifestacje? "Kara surowa, ale potrzebna"

Jest duża tolerancja na tego typu, bardzo nieewangeliczne zachowania - powiedział w środę w "Faktach po Faktach" ojciec Wacław Oszajca, komentując postawy niechętne uchodźcom, do jakich odniósł się prymas Polski Wojciech Polak. W "Tygodniku Powszechnym" Polak zapowiedział suspendowanie księży, biorących udział w manifestacjach przeciwko uchodźcom. - Prymas, dostojnik kościelny, ksiądz, nie może zachęcać do dawania antyświadectwa przez innych księży - dodał Adam Szostkiewicz z tygodnika "Polityka". Gośćmi w drugiej części programu byli Jerzy Marek Nowakowski i Aleksander Smolar.

"Trafiamy na czarną listę państw, a do tej pory byliśmy wzorem"

Rząd przedstawił takie stanowisko, ma do tego prawo. Kropka nad i - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS), komentując apel polskiego rządu do Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie słyszałem, aby rząd chciał wyjść z inicjatywą zmiany prawa dotyczącego ochrony życia w Polsce - dodał. - Trafiamy na czarną listę państw, a byliśmy do tej pory wzorem - ocenił z kolei Andrzej Halicki (PO).

Okazja do "szczerej dyskusji". Kolacja Junckera i premierów V4

Dzień przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się na kolacji z premierami Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Według dyplomatów w Brukseli jest to okazja do "szczerej dyskusji" na wszystkie tematy. Jak spekulowano przed spotkaniem, może się wśród nich znaleźć kwestia praworządności.