Najnowsze

Najnowsze

Mało nas

O tym, że imigranci w tej sytuacji mogą być dla nas realnym ratunkiem, świadczy najnowszy pomysł ministerstwa zdrowia - przyspieszony być może nasilającym się protestem lekarzy. Resort chce dać możliwość pracy w Polsce lekarzom zza granicy, nawet jeśli nie mają jeszcze nostryfikacji dyplomu. Dziś to duże ograniczenie dla chętnych, a tych nie brakuje, podobnie jak wakatów w polskich szpitalach. Dyrektorzy gotowi są zatrudnić blisko 2 tysiące obcokrajowców, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. O szczegółach Igor Sokołowski.

Minister powołał dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński powołał w czwartek na trzyletnią kadencję dr Karola Nawrockiego na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawrocki od 6 kwietnia pełnił obowiązki dyrektora muzeum.

Awantura o pracę

Kielce i firma, która chce zatrudnić 39 szwaczek - od razu, z przyuczeniem do zawodu i z dowozem do pracy, ale z 39 bezrobotnych dwie tylko się zgodziły. Więcej chętnych nie było, była za to awantura, a żeby zrozumieć dlaczego, wystarczy policzyć, ile nie pracując można dziś dostać od państwa. I zrobił to Jacek Smaruj.

Frasyniuk: nie wolno się bać

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

"To nie jest tak, że prezydent jest zupełnie bezradny wobec tego, co mu serwuje minister Macierewicz"

Prezydent ma narzędzia, powinien z nich skorzystać. Powinien wypowiedzieć się na temat koncepcji sił zbrojnych - powiedział w "Faktach po Faktach" generał dywizji Roman Polko. - Zgadzam się z tym rozumowaniem - wtórował mu generał Mieczysław Bieniek, według którego genezą konfliktu na linii prezydent - szef MON jest Strategiczny Przegląd Obronny i niezgodność co do systemu dowodzenia i kierowania - ocenił. Gościem pierwszej części programu był Andrzej Olechowski.

Frasyniuk: nie wolno się bać

- Strach jest najsilniejszą bronią każdego aparatu represji i każdej autorytarnej władzy. Nie bicie, tylko strach przed biciem paraliżuje nas w działaniu - mówił w "Kropce nad i" Władysław Frasyniuk.

Ministrowie: nie ma już powodu do protestów. Lekarze: bez komentarza

Propozycja dojścia w 2025 roku do poziomu sześciu procent PKB na ochronę zdrowia jest przez nas nieakceptowalna - stwierdził przedstawiciel protestujących lekarzy Krzysztof Hałabuz po czwartkowym spotkaniu z ministrami Konstantym Radziwiłłem i Henrykiem Kowalczykiem. Szef resortu zdrowia przekonywał z kolei, że rządowa propozycja świadczy o "poważnym traktowaniu służby zdrowia".

"W ramach jednego obozu mamy otwartą wojnę"

Prezydent ma narzędzia, powinien z nich skorzystać. Powinien wypowiedzieć się na temat koncepcji sił zbrojnych - powiedział w "Faktach po Faktach" generał dywizji Roman Polko. - Zgadzam się z tym rozumowaniem - wtórował mu generał Mieczysław Bieniek, według którego genezą konfliktu na linii prezydent - szef MON jest Strategiczny Przegląd Obronny i niezgodność co do systemu dowodzenia i kierowania - ocenił.

Poseł PiS: Jarosław Kaczyński jest kimś ważniejszym niż premier

Jak tak ważny gość przybywa, to warto go w drzwiach przywitać - sugerował poseł PiS Jacek Sasin przed zaplanowanym na piątek spotkaniem prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej także rzeczniczka PiS Beata Mazurek "zachęcała prezydenta", żeby wyszedł na powitanie prezesa rządzącej partii.

Merkel: wydarzenia w Turcji idą w złym kierunku

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel powiedziała w czwartek, że popiera ograniczenie funduszy przedakcesyjnych dla Turcji z powodu łamania zasad demokracji w tym kraju. Kanclerz wypowiedziała się w tej sprawie podczas pobytu w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt Unii Europejskiej.

Emerytalna (nie)sprawiedliwość?

Z początkiem października weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna. Obniża ona emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Na jej mocy, świadczenia byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji można się odwołać i tak czynią tysiące osób, które nowymi przepisami czują się pokrzywdzone. Chodzi często o pracowników służb specjalnych, którzy po pomyślnej weryfikacji na przełomie lat 90., dalej pracowali na rzecz już III RP. Przykładem jest m.in. płk Wojciech Martynowicz, który na temat (nie)sprawiedliwości zapisów ustawy rozmawiał w programie Tak jest z Kornelem Morawieckim (Wolni i Solidarni).

Putin ostrzega USA: Rosja gotowa rozwinąć nowe systemy uzbrojenia

Rosja bezzwłocznie odpowie na wystąpienie Stanów Zjednoczonych z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu - w czwartek ostrzegł Władimir Putin. Podczas sesji plenarnej Klubu Wałdajskiego prezydent Rosji zarzucił USA niewypełnianie traktatów dotyczących broni nuklearnej i chemicznej.