33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl
Najwyżej zlokalizowana zbiórka dla WOŚP
Najwyżej zlokalizowana zbiórka dla WOŚPTVN24
wideo 2/20
Najwyżej zlokalizowana zbiórka dla WOŚPTVN24

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

TVN WARNER BROS. DISCOVERY PO RAZ 9. JEST GŁÓWNYM PARTNEREM MEDIALNYM FINAŁU WOŚP

Za nami 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gramy na zdrowie!". Jego motywem przewodnim było bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 

Zobacz jak relacjonowaliśmy 32. Finał WOŚP w portalu tvn24.pl >>>

Do pomocy zaangażowało się 1687 sztabów - w tym 94 w 24 krajach świata. To około 120 tysięcy wolontariuszy. Niedzielne kwesty umilały koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe. Oprócz zbiórek do tekturowych puszek zorganizowano liczne aukcje internetowe. Wieczorem niebo tradycyjnie rozświetliło Światełko do Nieba.

Za nami wiele chwil wypełnionych wzruszeniem, radosną zabawą, emocjonującymi rywalizacjami i wspólną pracą. Oto 15 momentów, które zapamiętamy.

SPRAWDŹ TAKŻE SPECJALNY SERWIS: WOŚP 2025 W TVN24

1. Wszystkie ręce na pokład. Rusza 33. Finał!

Kiedy wybiła godzina 8.30, oficjalnie ruszył 33. Finał WOŚP. - Ale kosmos! Będziemy grali na całym świecie - mówił Jurek Owsiak. - Maestro, zaczynamy grać! Gramy! - ogłosił. Po chwili zabrzmiała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

Ruszył 33. Finał WOŚP
Ruszył 33. Finał WOŚPTVN24

2. Wyjątkowe pociągi wjechały na tory

Jeden z Helu, drugi z Zakopanego. Dwa wyjątkowe pociągi ruszyły specjalnymi trasami, aby dowieźć pasażerów na Światełko do Nieba w warszawskim miasteczku WOŚP. Maszyny oklejone zostały w symbole Orkiestry. W środku na pasażerów czekały specjalne ekipy, które edukowały ich z zasad zdrowego stylu życia. Naturalnie zbierano również datki.

Czytaj także: Nie trzeba wychodzić z domu, żeby wesprzeć WOŚP. Jak to zrobić

Jeden z Helu, drugi z Zakopanego. Dwa specjalne pociągi ruszyły do Warszawy, by zdążyć na Światełko do Nieba
Jeden z Helu, drugi z Zakopanego. Dwa specjalne pociągi ruszyły do Warszawy, by zdążyć na Światełko do NiebaTVN24

3. WOŚPEK, nowy "mieszkaniec" Wrocławia

Podczas porannej konferencji prasowej, która oficjalnie otworzyła wrocławski Finał, zaprezentowany został nowy krasnal - WOŚPEK. Krasnal ma przyczepioną tabliczkę z kodem QR dzięki, któremu można wpłacać pieniądze do e-skarbonki.

Wrocław ma nowego krasnala - WOŚPKAPAP/Maciej Kulczyński

>> "Zdrowie dzieci️ jest warte wszystkich szaleństw i wariactw". Gwiazdy wspierają WOŚP <<

4. Wolontariusze na czterech łapach

W Poznaniu oraz Krakowie można było spotkać czworonożnego wolontariusza. Biszkoptowe golden retrievery towarzyszyły zbierającym datki do puszek.

– Ludzie na psiaki reagują bardzo entuzjastycznie, uwielbiają, kochają nasze psy. Przychodzą do nich co roku – podkreślała jedna z kwestujących.

Czworonożni wolontariusze. Biszkoptowe golden retrievery także wspierają WOŚP
Czworonożni wolontariusze. Biszkoptowe golden retrievery także wspierają WOŚPTVN24

5. Najwyższa zbiórka w Polsce

Na Kasprowym Wierchu odbyła się najwyżej położona w Polsce zbiórka. Początkowo z powodu silnego wiatru odwołano kursy kolejki linowej na szczyt, a kwestujący przenieśli się do zakopiańskich Kuźnic. Po południu aura nieco się uspokoiła, a akcja przeniosła się na śnieżny szczyt.

Tam pojawił się polski narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel.

Na Kasprowym Wierchu gra Andrzej Bargiel
Na Kasprowym Wierchu gra Andrzej BargielTVN24

6. Dźwięki Orkiestry w różnych zakątkach świata

Niemal 100 sztabów zlokalizowano poza granicami Polski - w 24 krajach świata. Na Bali zbierano w rupiach, w Tajlandii w batach, w Japonii w jenach, a w Stanach Zjednoczonych w dolarach - ale cel był jeden. Wszyscy chcieli zgromadzić jak najwięcej pieniędzy na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

Tak gracie z WOŚP. Pocztówki z całego świata w wirtualnym studiu TVN24
Tak gracie z WOŚP. Pocztówki z całego świata w wirtualnym studiu TVN24TVN24

W Tokio czas umilały polskie potrawy. - Bardzo im smakują pierogi. Jest takie danie w Japonii, które się nazywa gyoza, ono jest podobne do pierogów. Mamy też wspaniałe pączki robione przez Japonkę w Tokio. Są naprawdę pyszne, jak od babci. (...) Mamy świeżo pieczony polski chleb, ogórki konserwowe, kapustę kiszoną, polskie kiełbaski, które są produkowane tutaj i oczywiście polski street food, czyli zapiekanki - mówiła Edyta Dziemińska ze sztabu.

W Bangkoku odbył się koncert i wiele ciekawych licytacji. Wśród nich była książka Olgi Tokarczuk z autografem autorki. 

WOŚP gra między innymi w Tajlandii, Serbii, Francji, Japonii, czy Anglii
WOŚP gra między innymi w Tajlandii, Serbii, Francji, Japonii, czy AngliiTVN24
Sztab WOŚP w Waszyngtonie. "Dwoimy się i troimy"
Sztab WOŚP w Waszyngtonie. "Dwoimy się i troimy"TVN24

7. "W każdym jest pierwiastek dobra". Zaangażowali się też osadzeni

WOŚP wsparli też osadzeni w Zakładzie Karnym w Łupkowie oraz w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych

Ryszard i Krzysztof odsiadują w pierwszym z nich karę za przestępstwa gospodarcze. W wolnych chwilach w ramach zajęć resocjalizacyjnych angażują się w przygotowanie prac, które później przekazywane są na aukcje - także sztabowi WOŚP w Sanoku. To obrazy, rzeźby, wyroby z drewna czy przedmioty użytkowe.

Jedna z prac podarowana przez osadzonego z ZK w Łupkowie na aukcję WOŚP Zakład Karny w Łupkowie

 - Motywacje są różne, ale zazwyczaj jest to po prostu chęć włączenia się w akcję pomocy. Mimo tego, że ci ludzie są w więzieniu, zrobili złe rzeczy i odbywają kary za przestępstwa, które popełnili i za które zostali skazani, w każdym z nich jest ten pierwiastek dobra i chęć, aby zrobić coś dla innych - wyjaśniał major Grzegorz Oleniarz, rzecznik prasowy zakładu w Łupkowie.

Podporucznik Michał Bąk, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych, przekazał: - W akcjach charytatywnych kultywujemy zasadę, że nic na siłę. W związku z tym nikogo nie zmuszamy do włączenia się do pomocy w ramach Wielkiej Orkiestry. Sami osadzeni wychodzą z inicjatywą, aby pomóc na tyle, ile potrafią. Dla mnie znakomitym przykładem jest jeden z osadzonych, który pracując w trakcie wykonywania kary w systemie zmianowym, znalazł czas i chęć, aby układać zakupione przez siebie wielkogabarytowe puzzle.

Osadzeni z Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Zakład Karny w Uhercach Mineralnych

8. Wystawa "Państwo Kluseczkowie"

Na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyła się wystawa zdjęć pt. "Państwo Kluseczkowie" autorstwa Magdaleny Topczewskiej. Opowiada ona historię Basi i Olka, którzy spotkali się na dziecięcym oddziale onkologicznym. Stoczyli trudną, ale pomyślną walkę z chorobą. Wystawa przedstawia historię ich przyjaźni. Mama Olka, Paulina Obzejta, opowiadała reporterce TVN24 Joannie Wyrwas o tym, skąd wziął się pomysł na nazwę "Państwo Kluseczkowie".

- Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Basia z wielką chęcią odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. To było takie urocze. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać kluseczkami. Tak zaczęła się ich historia - powiedziała.

Wystawa "Państwo Kluseczkowie" w ramach WOŚP
Wystawa "Państwo Kluseczkowie" w ramach WOŚPTVN24

ZOBACZ TEŻ: Amelka przez cały rok zbiera pieniądze do skarbonki. "Dla dzieci, które potrzebują takiej pomocy jak ja" 

9. Król Bolesław o biegu z dawnej stolicy do obecnej

Tradycją obchodów gnieźnieńskiej edycji Finału WOŚP jest bieg z Gniezna do Warszawy. Na antenie TVN24 opowiedział o nim "król Bolesław Chrobry" (Paweł Kolski), który brał w nim udział. - Biegniemy już drugi dzień. W wielu miejscowościach jesteśmy serdecznie witani. Ludzie bardzo często wrzucają do puszek - podkreślał. - Co kilka kilometrów jesteśmy witani przekąskami. Ludzie dbają o to, aby nasi biegacze nie zgłodnieli - dodał.

Uczestnicy ruszyli w sobotę przed południem z gnieźnieńskiego rynku. Jak mieli cel? Pokonać ponad 300 kilometrów, zdążyć na warszawski Finał i zebrać pieniądze dla WOŚP.

"Król Bolesław Chrobry" o biegu z Gniezna do Warszawy
"Król Bolesław Chrobry" o biegu z Gniezna do WarszawyTVN24

10. Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Kasia Kieli, president&managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN, w imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

 - Zbieramy na ważny cel. Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca. Wszyscy mamy serduszka. Te serca pokrywają całą Polskę i mam nadzieję, że będzie kolejny rekord - mówiła. - Jurku, zapraszamy na nasze anteny, nasze anteny są twoje - dodała.

CZYTAJ TEŻ: "Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Kasia Kieli przekazała czek na 1 000 000 złTVN24

11. Finał WOŚP na terenach popowodziowych

Ludzie ochoczo pomagali również na terenach popowodziowych. W Lądku-Zdroju dla mieszkańców zaplanowano takie atrakcje jak: zumba, wspólny bieg, pokazy ognia oraz koncerty. - Ci ludzie są chętni do działania, do radości, należy im się - mówił Mariusz Bartosiński, jeden z organizatorów.

Serduszka WOŚP można zobaczyć również w Nysie. Tamtejszy szpital otrzymał dużą pomoc od Orkiestry podczas powodzi - kilkanaście milionów już zostało dostarczonych do OSP i WOPR. - To była pomoc doraźna, ale bardzo duża. Łącznie prawie 20 milionów wsparcia z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i to było wsparcie, które było decydujące, żeby miesiąc po powodzi uruchomić szpital i świadczyć usługi medyczne dla naszych mieszkańców - podkreślał Artur Kamiński, dyrektor placówki.

Lądek-Zdrój gra z WOŚPTVN24

12. Gest małej parafii

W parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze cała taca, a więc ofiary złożone przez uczestników niedzielnego nabożeństwa, trafiły do puszki wolontariuszy.

- Bardzo dziękuję wam za pomoc. Wiem, że was nie trzeba namawiać, bo wiem, że wszyscy czynicie to z serca i chętnie. Bardzo się cieszę, że znowu mogliśmy wziąć udział w tej akcji. Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca i to jest dowód na to, że można zrobić coś wielkiego, będąc w małej grupie, bo jest siła w tym, że działamy wspólnie - powiedział proboszcz ks. Marcin Rayss.

WOŚP 2025. Parafia ewangelicko-augsburska przekazał ofiary z tacy na WOŚP
TACATVN24

- Dodatkowo tworzymy na plebanii miejsce dla wszystkich wolontariuszy. Nazwaliśmy to "Kawiarenką u luteran". Wolontariusze mogą tam przyjść, zjeść domowe ciacho upieczone przez parafian i ogrzać się. Po to, żeby móc w ciągu dnia dalej zbierać środki - powiedział proboszcz. - Myślę, że to, co robimy dziś wspólnie, wpisuje się w dzieło miłosierdzia, a do tego chrześcijanie zostali powołani - dodał.

13. Olimpijczyk i dwóch unijnych komisarzy wzięli udział w biegu

W Brukseli odbył się bieg "Policz się z cukrzycą!". Wzięli w nim udział między innymi multimedalista olimpijski Robert Korzeniowski, komisarz unijny do spraw sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu Glenn Micallef oraz komisarz unijny do spraw budżetu, zwalczania oszustw i administracji publicznej Piotr Serafin.

- Cieszę się, że sport tak kapitalnie łączy - mówił Korzeniowski.

W Brukseli grają z WOŚP. Odbył się bieg "Policz się z cukrzycą"
W Brukseli grają z WOŚP. Odbył się bieg "Policz się z cukrzycą"

14. Tradycyjne już przeciąganie liny

W Wysokim Kole Mazowieckim 26 ciągników zmierzyło się w zawodach przeciągania liny. Turniej podzielono na pięć kategorii, pod kątem wagi - najlżejsza to 6-7 ton, a najcięższa 12-17 ton.

- Jak wielkie są maszyny, tak wielkie są serca wszystkich tutaj zgromadzonych - mówił pan Tomek, jeden z organizatorów, w rozmowie z reporterem TVN24 Mateuszem Grzymkowskim.

Tradycją Wysokiego Mazowieckiego stał się turniej przeciągania traktorów
Tradycją Wysokiego Mazowieckiego stał się turniej przeciągania traktorówTVN24

15. Światełko do Nieba i kwota deklarowana na koniec 33. Finału WOŚP

Światełko do Nieba było kulminacyjnym momentem 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odliczanie do startu rozpoczął szef WOŚP Jurek Owsiak, któremu na scenie towarzyszyła między innymi Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

- Naprawdę robimy niesamowite rzeczy, piękne - mówił Owsiak. - I za moment pokażemy dobrym aniołom, że jest to także niezwykle ciepły moment, serdeczny, scalający nas wszystkich - dodał.

Światełko do Nieba w Warszawie
Światełko do Nieba w WarszawieTVN24

Przed 23.30, kiedy oficjalnie zamknięto imprezę, deklarowana kwota wyniosła 178 531 625 złotych. W zeszłym roku było to 175 426 813 złotych.

Podany wynik nie jest kwotą ostateczną - dopiero za kilka tygodni dowiemy się, ile WOŚP zebrała w trakcie tegorocznego Finału.

ZOBACZ TEKST PREMIUM: "Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Mamy rekord! Ponad 178 milionów złotych na koncie WOŚP
Mamy rekord! Ponad 178 milionów złotych na koncie WOŚPTVN24

WOŚP 2025. Letnia zadyma w środku zimy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od 32 lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, które nazywane są Finałami - wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.

W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych. Podczas większości Finałów Orkiestra grała, aby poprawić jakość opieki medycznej dla dzieci. Ale nie tylko. Fundacja między innymi w ubiegłych dwóch latach prowadziła zbiórki również na rzecz osób dorosłych: w 2023 roku na walkę z sepsą, a w 2024 roku - na leczenie chorób płuc.

Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a towarzyszy mu hasło: "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. 

Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z 33. Finałem można było śledzić na antenach TVN24, TVN, TTV, w serwisach MAX, Player.pl, TVN24 GO oraz w portalu tvn24.pl. 

Autorka/Autor:akr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Sąd wydał zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed sejmową komisję śledczą do spraw Pegasusa. Wcześniej były minister sprawiedliwości kilkukrotnie nie stawił się na jej posiedzeniach. Posiedzenie komisji zaplanowano na piątek.

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą

Źródło:
TVN24, PAP

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich w maju - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Szefowie resortów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w poniedziałek jednomyślnie zdecydowali o przedłużeniu sankcji gospodarczych na Rosję - informuje Reuters. Do tej pory sprawę przedłużenia sankcji blokowały Węgry. Za wycofanie swojego weta miały otrzymać zapewnienie, że Komisja Europejska będzie dalej negocjować z Ukrainą możliwość tranzytu gazu przez jej terytorium.

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Reuters: Unia Europejska przedłuży sankcje na Rosję, Węgry wycofują weto

Źródło:
Reuters, PAP

Mężczyzna podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem ratownika medycznego w Siedlcach usłyszał dwa zarzuty. Odpowie za zabójstwo i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego. Śledczy ustalili, że 59-latek był wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Ratownik zabity nożem. Dwa zarzuty dla podejrzanego

Ratownik zabity nożem. Dwa zarzuty dla podejrzanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem na mieszkance podwarszawskiego Legionowa. Oskarżonemu groziło dożywocie. Sąd skazał go jednak na 20 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Wyrok za brutalny gwałt w Legionowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe zebrała się Państwowa Komisja Wyborcza, która w poniedziałek ma zająć stanowisko w sprawie pisma, jakie do PKW skierował minister finansów Andrzej Domański. Chodzi o sprawozdanie komitetu wyborczego PiS i decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Członek PKW Ryszard Kalisz mówił dziennikarzom, że z jego informacji wynika, że zostały zgłoszone trzy projekty takiej odpowiedzi.

Zebrała się PKW. Kalisz: są co najmniej trzy projekty odpowiedzi dla Domańskiego

Zebrała się PKW. Kalisz: są co najmniej trzy projekty odpowiedzi dla Domańskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Światowe media relacjonują obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Brytyjski "Guardian" podkreśla, że jest on "trwałym symbolem ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy", a świadectwo ocalałych z Holokaustu jest "tak ważne, jak nigdy dotąd".

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

"Europa zapomina lekcję o Auschwitz". Światowe media o 80. rocznicy wyzwolenia obozu

Źródło:
tvn24.pl, CNN, BBC, Guardian, Rai News, Le Monde, Deutche Welle, Süddeutsche Zeitung, Sky News

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do pielęgnowania pamięci o Holokauście. "Ponad milion ludzi z marzeniami i nadziejami zostało zamordowanych przez Niemców" - napisał na X w 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Minister edukacji Niemiec Cem Ozdemir odniósł się do wyników badań zleconych przez organizację Jewish Claims Conference, z których wynika, że "więcej niż jeden na dziesięciu Niemców w wieku od 18 do 29 lat nigdy nie słyszał terminu Holokaust".

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Scholz: wielu młodych ludzi w Niemczech prawie nic nie wie o Holokauście

Źródło:
PAP

Prokuratura umorzyła śledztwo, które toczyło się w sprawie wyborów samorządowych w gminie Korycin (Podlaskie). W kwietniu zeszłego roku wygrał – jednym głosem - wieloletni wójt Mirosław Lech. Jego kontrkandydatka zarzuciła mu, że namawiał osoby niezamieszkałe w gminie, żeby się przemeldowały. Śledczy nie znaleźli jednak na to dowodów. Wójt nadal może więc sprawować swój mandat. W listopadzie wygrał ponownie. Już większą liczbą głosów.  

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Wygrał wybory jednym głosem. Decyzja prokuratury

Źródło:
PAP

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP

Indyjskie władze poinformowały o śmierci pierwszej osoby z Zespołem Guillaina-Barrégo (GBS) po tym, jak w stanie Maharasztra pojawiło się ognisko tej rzadkiej autoimmunologicznej choroby. Eksperci tłumaczą, że GBS nie przenosi się z człowieka na człowieka - co zatem powoduje duży wzrost przypadków?

Ognisko rzadkiej choroby i pierwszy przypadek śmiertelny. "Obywatele nie powinni wpadać w panikę"

Ognisko rzadkiej choroby i pierwszy przypadek śmiertelny. "Obywatele nie powinni wpadać w panikę"

Źródło:
Reuters, The Times of India

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

Nawet dziesięć lat więzienia za kradzież z włamaniem grozi 21-latkowi, który był nieuczciwym wolontariuszem podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawca przyznał, że uszkodził pokrywę swojej puszki, żeby wyciągnąć z niej gotówkę od darczyńców.

Zbierał na Orkiestrę, a potem ją okradł. 21-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Zbierał na Orkiestrę, a potem ją okradł. 21-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl

W Pelplinie (woj. pomorskie) samochód z nieznanych jak dotąd przyczyn wpadł z mostu do rzeki Wierzycy. Poszkodowanego na brzeg wyciągnęli świadkowie zdarzenia. Nim trafił pod opiekę służb, udało mu się przywrócić jego funkcje życiowe.

Samochód spadł z mostu do rzeki

Samochód spadł z mostu do rzeki

Źródło:
TVN24
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ściana Straceń, Blok 11, rampa kolejowa zwana Judenampe oraz oczywiście brama główna z napisem głoszącym, że "Praca czyni wolnym". W byłym niemieckim obozie Auschwitz sporo jest miejsc, które stały się powszechnie kojarzonymi symbolami. Dziś obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia obozu.

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Brama z napisem "Arbeit macht frei", Blok 11, Ściana Straceń. Miejsca symbole w Auschwitz

Źródło:
PAP

Dziś mija 80 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Rozpoczęły się pierwsze uroczystości rocznicowe w Oświęcimiu. Wieczorem mają wziąć w nich udział między innymi król Karol III i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Do Polski przybył również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Do Polski przybył Wołodymyr Zełenski

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Ścianą Straceń podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbywają się w poniedziałek w Miejscu Pamięci Auschwitz, zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie około 50 ocalałych, byłych więźniów niemieckich obozów.

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

"Jesteśmy dzisiaj strażnikami pamięci". 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Źródło:
TVN24/PAP

Gdy Karol Nawrocki kierował Muzeum II Wojny Światowej i zajmował apartament w jego części hotelowej, miał do niego klucz, a nie kartę elektroniczną. Dzięki temu mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza", powołując się na jednego z pracowników administracji muzeum. Ponadto, według gazety, Nawrocki "nie był jedynym pomieszkującym w części hotelowej" muzeum.

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Nawrocki miał własny klucz do apartamentu muzeum. "Mógł wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, TVN24

Departament Zasobów Wewnętrznych USA ogłosił w niedzielę, że Zatoka Meksykańska będzie oficjalnie nazywana Zatoką Amerykańską, a najwyższy szczyt Ameryki Północnej Denali staje się górą McKinley, aby "uhonorować dziedzictwo amerykańskiej wielkości". Zarządzenie w tej sprawie podpisał wcześniej prezydent Donald Trump.

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Wróciła góra McKinley, jest Zatoka Amerykańska. Decyzje Trumpa wchodzą w życie

Źródło:
PAP

Północno-zachodnie regiony Francji mierzą się z historyczną powodzią. Intensywne opady deszczu oraz silny wiatr przyniosła najpierw burza o nazwie Eowyn, a sytuację pogorszył kolejny żywioł - Herminia. W poniedziałek w wielu regionach obowiązują czerwone i pomarańczowe ostrzeżenia przed zalaniami.

"Sytuacja jest katastrofalna, wioska jest odcięta"

"Sytuacja jest katastrofalna, wioska jest odcięta"

Źródło:
Francebleu, tvnmeteo.pl

Szwecja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia poważnego sabotażu po uszkodzeniu kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty - poinformowała w niedzielę szwedzka prokuratura. Na opublikowanych przez media zdjęciach widać, że jedna z jego kotwic jest uszkodzona.

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Statek zajęty po incydencie na Bałtyku ma uszkodzoną kotwicę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

Kolumbia zgodziła się przyjąć deportowanych ze Stanów Zjednoczonych migrantów - poinformował w oświadczeniu sekretarz prasowy Białego Domu w niedzielę wieczorem. Wcześniej prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił 25-procentowe cła na import z USA. Była to odpowiedź na taryfy, restrykcje wizowe i sankcje nałożone na Kolumbię przez prezydenta Donalda Trumpa za odmowę przyjęcia lotów deportujących.

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Jest oświadczenie Białego Domu po prezydenckim spięciu. Nie będzie wojny celnej

Źródło:
PAP
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Częstochowie przy ul. Wolności doszło do wybuchu. Strażacy informują, że prawdopodobnie wybuchła butla z gazem w lokalu gastronomicznym na parterze budynku. W środku znajdowały się dwie osoby. Są aktualnie badane przez ratowników.

Wybuch w lokalu gastronomicznym. W środku były dwie osoby 

Wybuch w lokalu gastronomicznym. W środku były dwie osoby 

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna w odblaskowej kamizelce nie wzbudził podejrzeń innych pracowników jednego z wrocławskich centrów handlowych. W konsekwencji 77 par obuwia, które miało trafić na sklepowe półki, padło łupem 36-letniego mieszkańca Wrocławia. Rabusiowi nie udało się uniknąć konsekwencji. Został zatrzymany przez policję, a teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Udawał pracownika, wywiózł 77 par butów

Udawał pracownika, wywiózł 77 par butów

Źródło:
KWP Wrocław

Sąd Rejonowy w Głogowie wydał postanowienie o zastosowaniu aresztowania dla Dawida Z., 31-latka, który w centrum Głogowa (Dolnośląskie) próbował potrącić autem przechodniów. To sprawia, że - jak tłumaczy prezes głogowskiego sądu - prokuratura może wydać list gończy.

Próbował taranować przechodniów. Prokuratura może wydać list gończy

Próbował taranować przechodniów. Prokuratura może wydać list gończy

Źródło:
tvn24.pl

W mieszkaniu w Gronowie (woj. wielkopolskie) znaleziono zwłoki starszego małżeństwa. O tragedii służby poinformował syn pary. Prokuratura wraz z policją będą ustalać, co dokładnie wydarzyło się w tym mieszkaniu.

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Syn znalazł martwych rodziców. Policja ma wstępne ustalenia

Źródło:
TVN24

Mieszkanka Rawy Mazowieckiej rozpakowywała zakupy, kiedy usłyszała, że ktoś otworzył drzwi wejściowe do jej domu. W przedpokoju stał mężczyzna z nożem w ręku. Napastnik zaczął się z szarpać z kobietą i ranił ją w skroń. Sprawca został zatrzymany niedługo potem i trafił do aresztu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

W domu zobaczyła nieznajomego. Miał nóż

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące formacji skalnych znajdujących się w pobliżu naturalnej granicy między północną a południową półkulą Marsa mogą być kolejnym dowodem na istnienie wody na tej planecie - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania sugerują, że ten obszar Czerwonej Planety mógł zostać ukształtowany przez erozję wodną kilka miliardów temu.

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

"To jak próba zrozumienia fabuły książki, w której brakuje większości stron"

Źródło:
CNN

Młody płetwal antarktyczny (Balaenoptera bonaerensis) pojawił się w rejonie południowych wód Sydney. Ssak podążał za promem przez kilka minut, dzięki czemu wiele osób mogło go dostrzec. Naukowcy przekazali, że takie sytuacje nie zdarzają się często.

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

"Nigdy nie słyszałam, żeby płetwal antarktyczny zachowywał się w taki sposób"

Źródło:
The Guardian

60-letni mieszkaniec Łodzi został zatrzymany po tym, jak przesłał do Jurka Owsiaka maila zawierającego groźby karalne. Mężczyźnie grozi teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Wysłał do Owsiaka maila z pogróżkami, wpadł w ręce policji

Wysłał do Owsiaka maila z pogróżkami, wpadł w ręce policji

Źródło:
KWP Łódź

Sfałszowane wybory na Białorusi po raz kolejny pokazują, że reżim boi się woli narodu - oświadczyła w niedzielę Swiatłana Cichanouska, przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji. Szefowa unijnej dyplomacji zapowiada kolejne sankcje dla Białoruś, a Radosław Sikorski kpi ze "słabego" wyniku Łukaszenki. Według badania exit poll na Alaksandra Łukaszenkę miało zagłosować 87,6 procent wyborców.

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

Źródło:
PAP

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"