Najnowsze

Najnowsze

Sejm przyjął ustawę degradacyjną

"Precz z komuną" - skandowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwilę po głosowaniu. Sejm wieczorem przyjal ustawę degradacyjną. Nowe przepisy dają możliwość pośmiertnego pozbawiania stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Liczna zmiana

Jak PiS wykonuje swoje wyborcze obietnice o pokorze i skromności władzy? Te słowa nabierają zupełnie nowego znaczenia, gdy przyjrzeć się temu, jak rozrosła w ostatnich dwóch latach administracja rządowa. Tylu wiceministrów co teraz jeszcze nigdy nie było, a do tego dokonano rekordowej wymiana kadr nie tylko w resortach, urzędach, ale też wielu innych instytucjach.

Porażka dorosłych

Wychowujemy niewidzialne dzieci. Kiedyś były bite, dziś są ignorowane. Bo choć nauczyliśmy się, że przemoc nie jest metodą wychowawczą, to nikt nam nie powiedział, że brak uwagi także nie. Cena tej niewiedzy jest wysoka. Rośnie liczba samobójstw wśród najmłodszych, brakuje miejsc na dziecięcych oddziałach psychiatrycznych.

Nowa opłata paliwowa?

Najpierw dodatkowy podatek miał pomóc w budowie lokalnych dróg, jednak Prawo i Sprawiedliwość przestraszyło się protestów i się z niego wycofało. Teraz pomysł wraca, choć w zmienionej formie. Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie ona 8 groszy netto. Gdzie tym razem mają trafić pieniądze kierowców?

Rzeczniczka Departamentu Stanu: mamy obawy, ale nie zrezygnujemy ze zobowiązań wobec Polski

- Doniesienia na temat domniemanego zawieszenia naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa czy dialogu na wysokim szczeblu są po prostu nieprawdziwe - podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, zapytana o medialne informacje dotyczące kryzysu w stosunkach polsko-amerykańskich. Podkreśliła przy tym, że Waszyngton jasno przedstawił swoje obawy dotyczące nowelizacji ustawy o IPN i zachęca polski rząd do uważnego wsłuchania się w argumenty Amerykanów.

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

Widmo strajku

Miała być pokora i umiar, znów jest arogancja władzy - tak na nagrody i premie dla najwyższych urzędników państwowych zareagowali ci szeregowi z Bydgoszczy. - Czara goryczy się przelała - mówią pracownicy tamtejszej administracji z oświatą i policją włącznie i zakładają komitet protestacyjny, który domaga się od rządu podwyżek. A po wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina o tym, jak trudno mu było kiedyś za ministerialną pensję wyżyć do pierwszego, urzędnicy pokazują swoje zarobki i opowiadają, jak radzą sobie do pierwszego.

"Często posługuje się historią, aby zamaskować bieżące problemy"

Jestem sceptyczny wobec prób rozliczania historii przy pomocy narzędzi prawnych - podkreślał w "Faktach po Faktach" we wtorek profesor Antoni Dudek, politolog i były doradca prezesa IPN, oceniając uchwaloną przez Sejm ustawę degradacyjną. - W polityce bardzo często posługuje się historią po to, żeby zamaskować bieżące problemy. Urządza się coś na kształt igrzysk historycznych, na czym cierpią bardzo często historycy, natomiast politycy na tym zyskują - dodał. Gośćmi programu byli również Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

"Nie jest to jakaś grupa kolesiów, która sobie wypłacała nagrody"

Władza Prawa i Sprawiedliwości przede wszystkim myśli o obywatelach - tak Jacek Sasin, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, skomentował sprawę premii finansowych dla członków gabinetu byłej premier Beaty Szydło. Gość "Kropki nad i" podkreślił, że nagrody należały się, bo "rząd pracował bardzo dobrze".

"Często posługuje się historią, aby zamaskować bieżące problemy"

Jestem sceptyczny wobec prób rozliczania historii przy pomocy narzędzi prawnych - podkreślał w "Faktach po Faktach" we wtorek profesor Antoni Dudek, politolog i były doradca prezesa IPN, oceniając uchwaloną przez Sejm ustawę degradacyjną. - W polityce bardzo często posługuje się historią po to, żeby zamaskować bieżące problemy. Urządza się coś na kształt igrzysk historycznych, na czym cierpią bardzo często historycy, natomiast politycy na tym zyskują - dodał.

Trump: jest szansa na postęp w stosunkach z Pjongjangiem, choć może to złudna nadzieja

Po doniesieniach o rozmowach, jakie delegacja Korei Południowej podjęła w Pjongjangu, prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że widzi szanse na postęp w stosunkach z Koreą Północną, choć "może to być złudna nadzieja". Dyrektor wywiadu USA Dan Coats oświadczył natomiast, że Waszyngton musiałby mieć o wiele więcej informacji, zanim oceni gotowość Koreańczyków do rozmów na temat denuklearyzacji.

Seul: Pjongjang gotowy do rozmów o denuklearyzacji

W kwietniu odbędzie się pierwszy od ponad 10 lat szczyt przywódców obu Korei - poinformował we wtorek szef delegacji Korei Południowej w Pjongjangu Czung Uj Jong. Dodał, że Pjongjang jest gotowy do rozmów o denuklearyzacji. - Korea Północna oświadczyła, że nie miałaby powodu do posiadania broni nuklearnej, gdyby bezpieczeństwo kraju było zagwarantowane - przekazał.

"Jechali przez całą Polskę, żeby się rozstać"

Ta komunistyczna, siermiężna Polska była jedynym krajem, jaki znałem i wyjechałem z tego kraju do Izraela - tak Michał Sobelman, tłumacz, literat oraz rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce wspominał wydarzenia Marca '68. Gość programu "Tak jest" w TVN24 opowiadał o swojej rodzinie, która po rozpoczęciu przez władze PRL antysemickiej nagonki wyemigrowała z Polski.

"Zaplanowane kilka tygodni temu". Spotkanie prezydenta, premiera i szefa MSZ

We wtorek przed godziną 18 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. - Spotkanie w Pałacu Prezydenckim było spotkaniem roboczym, zaplanowanym kilka tygodni temu, i dotyczyło koordynacji działań rządu i ośrodka prezydenckiego w sprawie inicjatywy Trójmorza - wyjaśnił Szczerski.

Osobista historia Marca'68 rzecznika ambasady Izraela w Polsce

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia z Marca 1968 roku. W uchwale czytamy, że: "Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi". Jedną z osób, które po wydarzeniach z Marca'68 musiały wyjechać z Polski był Michał Sobelman - dziś rzecznik ambasady Izraela w Polsce. Tłumacz literatury hebrajskiej i scenarzysta filmów dokumentalnych w programie Tak jest opowiadał, jak wygląda jego historia tamtego okresu.

Zmiany w prawie łowieckim. Zakaz udziału dzieci w polowaniach

Zakaz udziału nieletnich w polowaniach, zwiększenie do 150 metrów odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał, możliwość wyłączenia swojej ziemi z polowań a także zakaz szkolenia psów myśliwskich na zwierzętach - takie między innymi rozwiązania przewiduje znowelizowane przez Sejm we wtorek Prawo łowieckie.

Oto najstarszy odnaleziony list w butelce

Australijka Tonya Ilman w czasie spaceru po plaży zauważyła leżącą w piasku butelkę. Postanowiła zabrać ją do domu, ale początkowo nie zorientowała się, że ukryto w niej wiadomość. Okazało się, że pochodzi z 1886 roku i została wyrzucona za burtę niemieckiego żaglowca. To najstarszy odnaleziony do tej pory list w butelce.

Sejm uchwalił ustawę degradacyjną. Zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych

Możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu" przewiduje tak zwana ustawa degradacyjna przyjęta we wtorek przez Sejm. Po głosowaniu na sali posiedzeń rozległy się krzyki "precz z komuną". - To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności - mówił jeszcze przed głosowaniem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ziobro gotowy ujawnić listy poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Warto czynić wszystko, co się da, jawnym - mówił minister sprawiedliwości, pytany o możliwość odtajnienia list poparcia dla kandydatów wybranych do Krajowej Rady Sądownictwa. Zbigniew Ziobro zadeklarował gotowość do zmiany przepisów w tej sprawie. Jednocześnie zaznaczył, że obecne zapisy ustawy nie pozwalają na ujawnienie nazwisk osób, które poparły kandydatów do nowej KRS.

Po wybuchu cztery osoby w szpitalach. Nieoficjalnie: jednej pilnuje policja

W wielkopolskich szpitalach przebywają cztery osoby ranne w katastrofie budowlanej w Poznaniu. W najcięższym stanie są dwaj poparzeni mężczyźni. Pod opieką lekarzy jest też poturbowana kobieta i ranna 3-latka. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zawalenia kamienicy. Śledczy nie wykluczają "celowego" doprowadzenia do katastrofy.

Upamiętniono 50. rocznicę "Dziadów" według Kazimierza Dejmka

Teatr żyje tak długo, jak długo żyje pamięć - podkreślał w poniedziałek dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert podczas wieczoru poświęconego 50. rocznicy inscenizacji "Dziadów". Z okazji 15. rocznicy śmierci Kazimierza Dejmka i 10. rocznicy śmierci Gustawa Holoubka wspominano obu artystów.