Najnowsze

Najnowsze

"Kiedyś słuchaliśmy kazań i wykładów, dziś wolimy sami coś przeżyć"

- Chodzi o to, że to nie jest pielgrzymka, nie śpiewa się piosenek. Wchodzisz w ciemną noc i ryzykujesz, i ta wyprawa nocna zamienia się na doświadczenie duchowe - tak ksiądz Jacek Stryczek wyjaśniał we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ideę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. - Kiedyś słuchaliśmy kazań i wykładów, dziś wolimy sami coś przeżyć. Ja dzisiaj nie tłumaczę tym ludziom, co to znaczy męka Chrystusa, tylko mówię: idź i sam się dowiesz - tłumaczył. - Na razie w tym roku najdłuższa trasa to jest z Krakowa na Wiktorówki w Tatrach - 134 kilometry - opowiadał.

Lider opozycji bez prawa kandydowania w wyborach

Henrique Capriles - dwukrotny kandydat opozycji w wyborach prezydenckich, gubernator stanu Miranda w środkowej Wenezueli - oświadczył, że został oficjalnie pozbawiony na 15 lat prawa startowania w wyborach. Władze zablokowały mu prawnie taką możliwość.

Nieznane groby ofiar stalinowskich odnalezione

W lesie nieopodal Witebska w północno-wschodniej Białorusi po raz kolejny znaleziono ludzkie kości i różne przedmioty. Mogą to być nieznane dotąd masowe groby ofiar represji stalinowskich, rozkopane przez wandali – informuje Radio Swaboda.

Rosjanie ostrzegają przed "nadzwyczaj poważnymi konsekwencjami"

Ostrzelanie przez USA pociskami manewrującymi bazy lotniczej syryjskich wojsk rządowych może mieć "nadzwyczaj poważne konsekwencje dla regionalnej i międzynarodowej stabilności" - oświadczył zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Władimir Safronkow.

Nie milion a 183. Tylu jest w Polsce uchodźców z Ukrainy

Rząd zapewnia, że Polska udziela ochrony uchodźcom z Ukrainy. Premier Beata Szydło mówi, że przyjęliśmy ich już milion. Tymczasem według oficjalnych danych, w kraju jest jedynie 183 Ukraińców ze statusem uchodźcy. Reszta to migranci, którzy przyjechali do Polski pracować i Polska czerpie z nich zyski.

"Gdzieś każdy musi pracować". Minister o zatrudnianiu krewnych polityków

- Gdzieś każdy musi pracować. Nie jest tak, że jak ktoś ma kompetencje, to nie może być nigdzie zatrudniony. Nie dajmy się zwariować - tak wicepremier Matusz Morawiecki w "Faktach po Faktach" w piątek, odpowiedział na pytanie, czy w spółkach Skarbu Państwa powinni być zatrudniani członkowie najbliższych rodzin polityków. - Polska to nie są Chiny albo Stany Zjednoczone, że każdy może znaleźć pracę w różnych miejscach. (...) Na przykład KGHM jest jedyną firmą, która wydobywa miedź w Polsce i jak ktoś jest inżynierem w tej dziedzinie, a jednocześnie członkiem czyjejś rodziny, to naturalne, że tam akurat szuka pracy - dodał.

Najbliżsi doradcy, pełne skupienie. Amerykańskie rakiety spadały wtedy na Syrię

Biały Dom opublikował zdjęcie uwieczniające moment, w którym Donald Trump otrzymuje od osób odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa informacje na temat ataku rakietowego na bazę syryjskiego lotnictwa. Atak ten - przeprowadzony z nocy z czwartku na piątek - był reakcją USA na atak chemiczny w Syrii, o którego przeprowadzenie Waszyngton oskarżył syryjski reżim.

Szwecja wzmocniła kontrole graniczne po zamachu

Szwecja wzmocniła kontrole graniczne w następstwie piątkowego zamachu na zatłoczonej ulicy handlowej w centrum Sztokholmu - ogłosił wieczorem premier Stefan Loefven. W ataku zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych

17-latek, który nie zna granic

Czwarta edycja biegu Wings for Life dokładnie za miesiąc. Do 4 maja można się zapisywać by wziąć w nim udział. O tym, że to bieg przekraczający wszelkie granice, dowodzi historia Adama: 17-latka, który dla wszystkich może być inspiracją.

Kandydat na lidera opozycji

Opozycja przegrała głosowanie nad wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Ale pozostaje pytanie, czy Grzegorz Schetyna, któremu wielokrotnie zarzucano brak charyzmy, zdał egzamin na lidera opozycji i tym samym na ich wspólnego kandydata na premiera. Oficjalnie poparli go i Nowoczesna, i PSL, ale poza salą sejmową nie kryli rozczarowania jego dzisiejszym przygotowaniem do wyznaczonej dla siebie roli.

Ciężarówką w tłum

Atak w Sztokholmie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi w centrum miasta i wbiła się w ścianę centrum handlowego. Cztery osoby nie żyją, wiele jest rannych. Jedna osoba została zatrzymana. Media podają, że aresztowany twierdzi, że jest związany z atakiem. Władze Szwecji mówią o ataku terrorystycznym.

Pierwsza decyzja dyrektora

Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i jego pierwsza decyzja. Deklarował, że na razie nie będzie zmieniał ekspozycji, ale już podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów. Ci, którzy przekazali muzeum swoje pamiątki, czują się niepewnie - do tego stopnia, że zaczynają się zastanawiać, czy ich nie wycofać.

Pojedynek na słowa i emocje

Finał głosowania nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło był do przewidzenia - wniosek odrzucono. Arytmetyka była przewidywalna, dlatego nie o liczby tu chodziło, a o siłę argumentu i emocje. Tych było sporo, a najczęściej odmieniane słowo to "kłamstwo".

Za pracą

Niebawem wielu Ukraińców może Polskę opuścić, ale nie ze względu na odmowę polskich władz, a zgodę Parlamentu Europejskiego. Chodzi o zniesienie wiz, które dla Ukraińców może okazać się wielką szansą, a dla nas nie mniejszym problemem. Pracuje ich w Polsce legalnie około miliona, mniej więcej tyle, ile zdaniem ekspertów brakuje na niemieckim rynku pracy. A tego, że ten niemiecki pod względem zarobków jest atrakcyjniejszy, udowadniać nie trzeba. O możliwych konsekwencjach dla nas Magdalena Gwóźdź.

Skradzioną ciężarówką w tłum ludzi. Co się wydarzyło w centrum Sztokholmu

- Hałas był taki sam, jakby eksplodowała bomba, z głównego wejścia zaczął wydobywać się dym - relacjonował jeden ze świadków piątkowych wydarzeń w Sztokholmie. Po południu na głównej handlowej ulicy, Drottninggatan, ciężarówka wjechała w tłum ludzi, a następnie uderzyła w dom towarowy. Zginęły co najmniej cztery osoby, a piętnaście zostało rannych. Według szwedzkich mediów, że w związku z atakiem zatrzymano dwie osoby.

"PiS-em nie trzeba straszyć, sam nas straszy"

Gdzie, jak nie z mównicy sejmowej, możemy wypomnieć rządowi Antoniego Macierewicza, który za pośrednictwem Bartłomieja Misiewicza zwalnia generałów - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PO Borys Budka. W piątek odbyła się debata nad wnioskiem tej partii o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi stwierdził, że to był hucpa, w której nikt nie powiedział nic nowego.

(Nie)wygodni uchodźcy

Cała prawda o uchodźcach, których rzekomo w Polsce przyjmujemy. Chodzi o tych z Ukrainy, których przykład polski rząd podaje przy niemal każdej okazji, kiedy mowa jest o europejskiej solidarności i konieczności pomagania uchodźcom. My już podobno pomagamy milionowi albo setkom tysięcy, to zależy którego polityka Prawa i Sprawiedliwości zacytujemy. Polityczne deklaracje z rzeczywistością zderzył jednak Witold Tabaka i o setkach, nawet nie tysięcy, trudno mówić.

Magister wózkarz

Kim są i czym się w Polsce Ukraińcy zajmują? Okazuje się, że często są to dobrze wykształceni ludzie, robiący rzeczy wyjątkowego wykształcenia niewymagające. Po studiach pracują w magazynach, na budowach, zajmują się sprzątaniem, czyli tym czym przed laty Polacy wyjeżdżający do pracy na Zachód. Dlaczego rezygnują z zawodowych ambicji na rzecz najłatwiejszego zarobku? Dlaczego Polska ich kwalifikacji nie wykorzystuje? O tym Igor Sokołowski.

Zaufani

174 głosy za 238 przeciw - tak zakończyło się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Wotum nieufności, którego wynik był z góry znany, posłużył politykom opozycji do rozliczenia rządu. PiS bronił wprowadzanych przez siebie porządków. O przebiegu debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło w programie Tak Jest rozmawiali Zbigniew Girzyński i Witold Bereś.

Miedwiediew o działaniach "na krawędzi starć zbrojnych z Rosją". Fregata rakietowa płynie do Syrii

Zarządzając ostrzelanie pociskami manewrującymi syryjskiego lotniska w odwecie za atak chemiczny, prezydent USA Donald Trump pokazał, że ma zamiar walczyć z władzami Syrii na krawędzi starć zbrojnych z Rosją - oświadczył w piątek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Rosyjska agencja TASS, powołując się na przedstawiciela rosyjskich władz, poinformowała, że do Syrii płynie fregata rakietowa Admirał Grigoriwicz.

Morawiecki o rządzie i opozycji: jakby porównywać Real Madryt z Pogonią Brzeziny

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało się zrobić po siedemnastu miesiącach. Zdaję sobie sprawę z tego, że nawet gdyby pani premier, czy ktoś inny z rządu przeszedł po wodzie na Wiśle, to opozycja by krzyknęła: nie umieją pływać! - powiedział w programie "Fakty po Faktach" wicepremier Mateusz Morawiecki. Skomentował w ten sposób słowa lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o "najmniej odpowiedzialnej, najbardziej aroganckiej i szkodliwej władzy po 1989 roku". Gośćmi w drugiej części programu byli posłowie - Borys Budka (Platforma Obywatelska) i Grzegorz Długi (Kukiz '15).

Kempa: Wniosek o wotum był bardzo słaby, kopiuje wklej

- Wniosek był bardzo słaby, mało merytoryczny, kopiuje wklej, jak to pani premier zauważyła - mówiła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa w programie "Piaskiem po oczach". W ten sposób podsumowała wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. - Ja po prostu nie mam co krytykować, bo tam nie ma co krytykować. Platforma Obywatelska poniosła sromotną porażkę - dodała.