Najnowsze

Najnowsze

Propaganda '68

Gdy przemawiał w Sali Kongresowej, zebrani skandowali: śmielej! śmielej! Ale towarzysza Gomułki zachęcać nie było trzeba, bo państwowa machina propagandowa uderzająca w Żydów była już wtedy rozpędzona. Przypomnimy, jak wyglądała propaganda, która doprowadziła do tego, że z kraju wyjechały tysiące osób. Słynne marcowe przemówienie I sekretarza KC PZPR stało się symbolem antysemickiej nagonki, ale na dobre trwała ona też w kontrolowanych przez władze mediach. Co pisała ówczesna prasa. O czym donosiły radio i telewizja i jaki to miało wpływ na Polaków? Cyprian Jopek przejrzał bogate archiwa z czasów PRL i rozmawiał z ludźmi, którzy w marcowych wydarzeniach brali udział.

Cimoszewicz: osad braku zaufania w stosunkach z Izraelem pozostanie na długo

Jeżeli PiS wycofa się z krańcowo niemądrych zmian w ustawie IPN-owskiej, to w relacjach z USA tego typu przeszkody ustaną - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Dodał, że prawdopodobnie uda się wyjść z "krytycznej fazy" konfliktu z Izraelem, ale "osad braku zaufania zostanie na wiele lat".

Adam Michnik: nikt się nie spodziewał, że nagle całe pokolenie wypluje knebel

Nie wyjechałem z Polski, bo uważałem, że nie mogę się poddać. Byłem zdania, że wielu ludzi, którzy wyszli na wiec na uniwersytecie i dostali pałami za mnie, odczytaliby to jako rodzaj zdrady - przyznał w "Tak jest" w TVN24 Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" i opozycjonista z czasów PRL. Wspominał wydarzenia z marca 1968 roku.

Za wypadek Szydło odpowie na razie tylko kierowca seicento

Prokuratura zapewniała, że w sprawie wypadku limuzyny z kolumny Beaty Szydło policja zajmie się badaniem możliwego wykroczenia kierowcy BOR. Policja odpowiada, że sprawą się nie zajmuje. Prokuratura zajmuje się za to domniemaną winą kierowcy seicento, Sebastiana K., a pozostałe wątki chce ewentualnie zbadać dopiero po prawomocnym wyroku w jego sprawie. Wszystko po to, żeby - jak tłumaczy - nie ograniczać "swobody sądu w całościowej ocenie zdarzenia".

Specjalna misja europarlamentu pojedzie na Słowację

Parlament Europejski zdecydował, że w czwartek na Słowacji rozpocznie się specjalna misja europarlamentu w związku z zabójstwem w tym kraju dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W misji wezmą udział europosłowie, w tym Ryszard Czarnecki (PiS).

Adam Michnik o marcu '68: "Nikt nie spodziewał się takiej reakcji"

W specjalnym wydaniu programu Tak jest gościem Andrzeja Morozowskiego był Adam Michnik - redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", a przede wszystkim uczestnik wydarzeń z marca 1968 roku. W rozmowie Michnik wspomina genezę wielkiego protestu sprzed pięćdziesięciu lat, jego konsekwencje oraz dokonuje analizy porównawczej ówczesnej sytuacji z obecną.

"Nowy skład KRS będzie w oczywisty sposób sprzeczny z określonym przez Konstytucję"

"Powołanie do Rady przez Sejm 15 sędziów jest jawnym złamaniem prawa zawartego w ustawie zasadniczej. Nadto nowy skład KRS będzie w oczywisty sposób sprzeczny ze składem Rady określonym przez Konstytucję" - podkreślili w oświadczeniu przesłanym redakcji tvn24.pl były I prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz i profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prokuratura zabezpieczyła cały gruz z kamienicy. Szukają narzędzia zbrodni

Prokuratura przesłuchuje świadków, policjanci przeszukują gruzowisko. W zawalisku po kamienicy chcą znaleźć narzędzie zbrodni. - Zabezpieczyliśmy cały gruz. Jest on wywożony w miejsce, gdzie może być składowany i poddany szczegółowym oględzinom. Te cały czas prowadzimy - powiedziała w środę Magdalena Mazur-Prus, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Otruty szpieg walczy o życie, rosyjskie MSZ zabiera głos

66-letni były podwójny rosyjski agent Siergiej Skripal i jego 33-letnia córka trafili w krytycznym stanie do brytyjskiego szpitala, otruci niezidentyfikowaną substancją. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zabrała w środę głos w tej sprawie i oświadczyła, że sprawa ta jest wykorzystywana do intensyfikowania kampanii antyrosyjskiej.

Amerykanie zaniepokojeni: Chiny mogą przejąć port w Dżibuti

Przejęcie przez Chiny ważnego portu w Dżibuti mogłoby mieć "znaczące" konsekwencje dla stacjonujących tam wojsk amerykańskich - oświadczył generał Thomas Waldhauser, szef afrykańskiego dowództwa sił USA (USAFRICOM). Wojskowy we wtorek przesłuchiwany był w Kongresie.

"Uregulowanie sporu z USA ważniejsze niż spór z Izraelem". Onet ujawnia dokument MSZ

"Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" - miał napisać w ujawnionej przez onet.pl analizie Jan Parys, były już szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza. Dokument miał powstać w MSZ w reakcji na notatkę polskiej ambasady w Waszyngtonie.

Bezwzględne więzienie dla właściciela "farmy grozy"

Na karę 2,5 roku bezwzględnego więzienia skazał Sąd Rejonowy w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) właściciela gospodarstwa oskarżonego o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad kilkudziesięcioma zwierzętami hodowlanymi. W 2013 roku obrońcy praw zwierząt odebrali mu 33 konie, siedem krów oraz trzy psy. Wszystkie były w fatalnym stanie, niektóre na skraju śmierci głodowej.

Wybuch miał zatuszować morderstwo? Media: Był o nią zazdrosny, ona winiła go za wypadek syna

On miał być zazdrosny o nowego partnera żony, ona miała go obwiniać o wypadek, w którym ucierpiał ich syn. Dlatego Tomasz J. zabił Beatę J., po czym wysadził kamienicę, by zatuszować zabójstwo. W sumie zginęło pięć osób. Kilka zostało rannych. O motywach i przebiegu działania domniemanego sprawcy pisze "Głos Wielkopolski". Bratowa Tomasza J. jednak nie dowierza, że wybuch mógł być celowy. Policja i prokuratura nie zdradzają szczegółów.

Natarcie syryjskiej armii, rebelianci stawiają opór

Syryjski rząd wysłał dodatkowe siły do Wschodniej Guty, enklawy rebelianckiej na wschód od Damaszku - podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Rebelianci zapowiedzieli, że będą się bronić i że nie ma żadnych negocjacji o wycofaniu się, co proponowała Rosja.

Kornel Morawiecki: premier powinien przeprosić za swoją wypowiedź

Premier przejęzyczył się w Monachium, uważam, że gdyby mówił po polsku, toby się nie przejęzyczył - podkreślał w Radiu ZET Kornel Morawiecki, szef koła Wolni i Solidarni i marszałek senior Sejmu, a także ojciec szefa polskiego rządu. W jego opinii premier nie przeprosił, ponieważ obawiał się, że "jego gest będzie odebrany jako ustępstwo Polski".

Morawiecki: doniesienia okazały się nieprawdziwe, ktoś został wprowadzony w błąd

W różnych aspektach - gospodarczych, zbrojeniowych - toczą się cały czas rozmowy między Polską a USA, tak jak się toczyły do tej pory i nie ma tutaj żadnych zmian - zapewniał w środę premier Mateusz Morawiecki. W opinii szefa rządu doniesienia, które ujrzały światło dzienne we wtorek, były "zupełnie nieprawdziwe". - Ktoś został wprowadzony w błąd - dodał. Odniósł się także do wtorkowego spotkania z prezydentem i szefem MSZ.

Podczas spaceru znalazł ciało bez głowy i rąk

We wtorek przed południem młody mężczyzna, podczas spaceru ze swoim psem, znalazł nad Wisłą ciało bez rąk i bez głowy. Śledczy starają się ustalić tożsamość zmarłej osoby oraz przyczyny i okoliczności jej śmierci.