Najnowsze

Najnowsze

Erdogan: porozumienia prawne z USA tracą ważność

Ankara uznała za ingerencję w wewnętrzne sprawy Turcji "niesprawiedliwy wyrok", wydany przez sąd w Nowym Jorku w sprawie wiceprezesa tureckiego HalkBanku Mehmeta Hakana Atillę, który - jak ustalili śledczy - przetransferował miliardy dolarów na irańskie konta, omijając sankcje wobec Teheranu. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w piątek, że dwustronne porozumienia prawne między jego krajem a USA "tracą ważność".

Trump: prawa dla "marzycieli" za pieniądze na mur

Prezydent Donald Trump naciska na Kongres, by ten zajął się sprawą nielegalnej imigracji. W czwartek przed spotkaniem z kongresmenami Partii Republikańskiej oświadczył, że system zawiódł Amerykanów. Po raz kolejny domagał się budowy muru na południowej granicy USA.

Prawie 50 tysięcy dzieci urodzi się w obozach dla uchodźców w Bangladeszu

Dzieci będą rodzić się w namiotach, w złych warunkach sanitarnych i już od przyjścia na świat będą w grupie podwyższonego ryzyka - grozi im śmierć z powodu chorób lub niedożywienia. W obozach w Bangladeszu przebywają członkowie mniejszości Rohingja, którzy uciekli z Birmy przed prześladowaniami.

Fujimori opuścił szpital. Czekał na niego syn

Były prezydent Peru, Alberto Fujimori, którego ułaskawienie 23 grudnia przez prezydenta Pedro Pablo Kuczynskiego wywołało protesty w stolicy kraju, opuścił w czwartek szpital i bez przeszkód udał się do domu - podała agencja Associated Press.

Można zgłaszać kandydatów do KRS. Iustitia: prawdopodobnie to zbojkotujemy

W czwartkowym "Monitorze Polskim" opublikowano obwieszczenie marszałka Sejmu o zgłaszaniu kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. To wymóg uchwalonej w grudniu i opublikowanej we wtorek nowelizacji ustawy o KRS - zmienionej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, i prezydenta przy sprzeciwie środowisk sędziowskich, adwokackich, opozycji i wobec krytyki instytucji europejskich.

Waszyngton wstrzymuje pomoc. Pakistańczycy palą flagi USA

Stany Zjednoczone zawieszają pomoc finansową dla Pakistanu przeznaczoną na wzmacnianie bezpieczeństwa w tym kraju do czasu podjęcia przezeń zdecydowanych działań przeciwko afgańskim talibom i powiązanej z nimi siatce Hakkanich - podał w czwartek Biały Dom.

Berlińscy policjanci będą mogli pokazywać tatuaże

Dzięki dokonanej przez resort spraw wewnętrznych Senatu (rządu krajowego) Berlina zmianie w przepisach służbowych, tamtejsi policjanci będą mogli publicznie pokazywać swe tatuaże - poinformowały w czwartek media w stolicy Niemiec.

Sprzeczność w zeznaniach posłów PiS. Dlaczego sędzia Tuleya skierował doniesienie do prokuratury

Po posiedzeniu 16 grudnia 2016 r. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez marszałka Sejmu trafiło do prokuratury. Prokuratura kierowana przez Zbigniewa Ziobrę sprawę umorzyła. Sąd nakazał jednak zająć się nią ponownie. - 16 grudnia pogrzebano demokrację, tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość - takie słowa padły w uzasadnieniu decyzji sędziego Igora Tulei, który po przeczytaniu akt sprawy zaczął podejrzewać polityków PiS o składanie fałszywych zeznań i złożył doniesienie. Materiał "Czarno na białym".

"Resortowe dziecko", student Krystyny Pawłowicz. Kim jest Igor Tuleya

Mocne słowa pod adresem sejmowej większości i prokuratury padły z ust sędziego Igora Tulei. To on rozpatrywał zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia z 16 grudnia 2016 r. i nakazał prokuraturze zająć się nią ponownie. Wcześniej sędzia zasłynął wyrokiem w sprawie doktora G., którego skazał za korupcję, ale metody CBA z czasów pierwszego rządu PiS porównał do stalinowskich. Od tamtej pory dla polityków PiS jest jednym z najbardziej niewygodnych sędziów. Po ostatniej decyzji znowu padają pod jego adresem mocne słowa, a on zdecydowanie na nie odpowiada. Materiał "Czarno na białym".

AI: Irańczycy trafili do "otoczonych złą sławą więzień"

Stany Zjednoczone mogą pociągnąć władze Iranu do odpowiedzialności za brutalność wobec protestujących - ostrzegł w czwartek Departament Stanu USA w komunikacie, w którym "potępił w najmocniejszych słowach" Teheran w związku ze śmiertelnymi ofiarami zamieszek. Obrońcy praw człowieka informują tymczasem o losie wielu zatrzymanych Irańczyków.

Niewygodny sędzia

Mocne słowa pod adresem sejmowej większości i prokuratury padły z ust sędziego Igora Tulei. To on rozpatrywał zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia z 16 grudnia 2016 r. i nakazał prokuraturze zająć się nią ponownie. A wcześniej zasłynął wyrokiem w sprawie doktora G., którego skazał za korupcję, ale metody CBA z czasów pierwszego rządu PiS porównał do stalinowskich. I od tamtej pory dla polityków PiS jest jednym - delikatnie mówiąc - z najbardziej niewygodnych sędziów. Po ostatniej decyzji znowu padają pod jego adresem mocne słowa, a on - w rozmowie z Dariuszem Kubikiem - zdecydowanie na nie odpowiada.

Kluczowe zeznania

Po posiedzeniu 16 grudnia 2016 r. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez marszałka Sejmu trafiło do prokuratury. Prokuratura kierowana przez Zbigniewa Ziobrę sprawę umorzyła. Sąd nakazał jednak zająć się nią ponownie. "16 grudnia pogrzebano demokrację, tamtej nocy umarła zwykła ludzka przyzwoitość" - takie słowa padły w uzasadnieniu decyzji sędziego Igora Tulei, który po przeczytaniu akt sprawy zaczął podejrzewać polityków PiS o składanie fałszywych zeznań i złożył doniesienie do prokuratury. Piotr Świerczek pokazuje sprzeczne zeznania polityków PiS, które stały się podstawą tego podejrzenia.

Zmarł autor słynnego plakatu "W samo południe"

Zmarł Tomasz Sarnecki - grafik, który w 1989 roku zmienił plakat Mariana Stachurskiego z roku 1959 do filmu "W samo południe" z Garym Cooperem w plakat wyborczy "Solidarności". Sarnecki zmarł w nocy z 2 na 3 stycznia - podała na Facebooku żona artysty Monika Sarnecka.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" w Sejmie

Z nowym rokiem wraca temat aborcji. Głos zabiera arcybiskup Hoser, który jest za zaostrzeniem obowiązujących przepisów i wspiera obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". Ten trafił już do Sejmu, ale najpierw posłowie zajmą się czytaniem projektu ustawy, który jest w kontrze - czyli łagodzącej prawo antyaborcyjne. Ci pierwsi podkreślają, że człowiek nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka. Drudzy chcą merytorycznej debaty, opartej na faktach, nie religii.

Na kłopoty "MaBeNa"?

Do czego ma służyć Maszyna Bezpieczeństwa Narracyjnego w skrócie zwaną MaBeNą? O jej stworzeniu mówi profesor Zybertowicz i wyjaśnia, że największą porażką ostatnich dwóch lat rządu Prawa i Sprawiedliwości jest nieumiejętność kształtowania właściwego obrazu Polski za granicą. To, co doradca prezydenta nazywa MaBeNą, opozycja praniem mózgu, polityczną propagandą, której przekaz byłby wykorzystany głównie w Polsce, a nie zagranicą.

Waltz: zwrócę pieniądze

Rodzina Waltzów chce oddać pieniądze za kamienicę przy Noakowskiego 16, której zwrot komisja weryfikacyjna uznała za nielegalny. Andrzej Waltz prosi o numer rachunku bankowego, ale na tym sprawa się nie kończy. Od decyzji komisji Patryka Jakiego będzie się odwoływał do Sądu Administracyjnego.

Radziwiłł wczoraj i dziś

Minister Radziwiłł był lekarzem i stawał nie raz przed ministrami w obronie medyków. Potrafił ich bronić, walczyć o ich prawa. Wtedy lekarzy nie nazywał buntownikami.