Najnowsze

Najnowsze

Serbski prezydent: kluczowego partnera widzimy w Rosji

Serbia znajduje się na europejskiej ścieżce, lecz jednocześnie nie zamierza wstąpić do NATO - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wywiadzie dla agencji TASS przed zaplanowaną na 18-20 grudnia wizytą w Moskwie.

Czy Bliskiemu Wschodowi grozi nowa intifada?

To nie pierwszy raz, kiedy Palestyńczycy grożą "trzecia intifadą". Jednak kiedy w czwartek lider Hamasu w Strefie Gazy Ismail Hanije wezwał do powstania przeciwko Izraelowi, pojawiły się obawy, że tym razem nie skończy się wyłącznie na pustych deklaracjach - zauważa "Washington Post".

Zmiana premiera

Po nieco ponad dwóch latach Beata Szydło żegna się ze stanowiskiem premiera. W czwartek wieczorem Komitet Polityczny PiS odebrał jej rezygnację, a na następcę wskazał Mateusza Morawieckiego. Dziś prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło oraz desygnował dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju na premiera. O zmianie premiera rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego Jakub Kulesza (Kukiz’15) i Adrian Zandberg (Partia Razem).

Morawiecki: chciałbym, żeby expose i głosowanie nad wotum zaufania odbyły się we wtorek

Jeżeli będą potrzebne zmiany, to nie trzeba ich robić pochopnie - powiedział desygnowany na premiera w piątek Mateusz Morawiecki. Dodał, że na początku następnego tygodnia chce powołać Radę Ministrów "niemalże w identycznym składzie". Morawiecki zapowiedział także kontynuację pracy z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, przewodniczącym komisji weryfikacyjnej Patrykiem Jakim oraz szefową kancelarii premiera Beatą Kempą.

Dorn: prezydent został sprowadzony do roli kogoś, kto obsługuje ośrodek władzy

Jarosław Kaczyński dostał jakieś bardzo mocne argumenty, które sprawiły, że prezydent został sprowadzony już nawet nie do poziomu podłogi, ale sutereny - mówił w "Faktach po Południu" Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu odniósł się do decyzji, które zapadły w czwartek wieczorem podczas obrad Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Szydło życzy "powodzenia w niełatwej misji premierowania"

W piątek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Beaty Szydło z funkcji Prezesa Rady Ministrów. Zaraz potem na nowego szefa rządu desygnował Mateusza Morawieckiego. Beata Szydło na jednym z portali społecznościowych pogratulowała Morawieckiemu nowej funkcji.

Decyzja Trumpa "może stanowić dla innych państw pretekst do podobnych działań"

6 grudnia prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiedział przeniesienie do niej ambasady Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja może doprowadzić do pogłębienia destabilizacji Bliskiego Wschodu i trwale zatrzymać proces pokojowy - pisze analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Michał Wojnarowicz w komentarzu "Konsekwencje decyzji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy".

Putin odwiedzi Erdogana. Omówią "główne problemy międzynarodowe"

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w poniedziałek wizytę w Turcji, by omówić z tamtejszym przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem sytuację w Syrii. Tematem ich rozmów będzie także uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - podały w piątek źródła w kancelarii Erdogana.

"Czarny dzień dla polskiej demokracji". PO oczekuje zawetowania ustaw

Zdarzyło się coś zawstydzającego i hańbiącego, większość PiS-owska dzisiaj złamała trójpodział władzy, złamała niezawisłość sądów, zrobiła to większość PiS-u, ale zrobiła to w porozumieniem z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział w piątek na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, szef PO. Odniósł się uchwalenia przez Sejm prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. Teraz trafi ona do Senatu. Za całością ustawy, wraz z przyjętymi wcześniej poprawkami, głosowało 237 posłów, przeciw było 166, a 22 wstrzymało się od głosu. Wcześniej przyjęto niemal wszystkie poprawki PiS. Odrzucono zaś poprawki i wnioski mniejszości klubów opozycyjnych.

Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w piątek ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. Sąd Najwyższy będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. Powstanie w nim też autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której też będą orzekać ławnicy. Ustawa teraz trafi do Senatu. Uchwalenie ustawy PiS przyjął oklaskami.