Najnowsze

Najnowsze

"Polska może liczyć na zdecydowane stanowisko Niemiec"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podziękował w rozmowie telefonicznej swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. Ponadto szef polskiego MSZ poinformował Sigmara Gabriela, że nowela ustawy o IPN "nie ogranicza wolności badań naukowych i działalności artystycznej".

"Byliśmy za późno, a on za wysoko, żeby mu pomóc"

- Nie widzieliśmy szans, by pomóc Tomkowi w tych warunkach - podkreślał himalaista Jarosław Botor, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 zaznaczył, że Francuzka Elisabeth Revol mogła nie przeżyć kolejnej nocy, jeśli polscy wspinacze nie dotarliby do niej na czas. Ponadto gośćmi programu byli Marek Siwiec, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.

"W Waszyngtonie bardziej będą słuchać Netanjahu, nie Morawieckiego"

Dogodna okazja, żeby z fatalnej sytuacji która zdarzyła się w Sejmie i wyjść z tarczą była w Senacie. To się nie stało - powiedział Marek Siwiec, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do sporu o nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Gość "Faktów po Faktach" w TVN24 przekonywał, że polska strona nie powinna wypierać się faktów historycznych wskazujących na przypadki zabijania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej. Do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się również doktor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, były wiceszef MSZ.

Portugalskie media: określenie mylące, szkodzi wizerunkowi Polski

Opiniotwórczy tygodnik Portugalii "Expresso" - pisząc o wywołującej dyskusję nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisanym w niej karom za oskarżanie Polski o udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką - twierdzi, że zwrot "polskie obozy koncentracyjne" to prawie zawsze odniesienie geograficzne. Podkreśla jednak, że może on być mylący i szkodzić wizerunkowi Polski.

Loża prasowa 04.02.2018

W pierwszym lutowym wydaniu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Seweryn Blumsztajn ("Gazeta Wyborcza"), Jacek Czarnecki ("Radio Zet") i Agaton Koziński ("Polska The Times"). W programie podjęto temat m.in. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz sporze dyplomatycznym pomiędzy Polską a Izraelem.

"Macedonia należy do Grecji". Protesty w Atenach

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

"Twarde rozmowy" koalicyjne się przeciągają

Rozmów prowadzonych przez chadecki blok CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD o utworzeniu w Niemczech koalicji rządowej nie uda się zakończyć w niedzielę, jak zakładano wcześniej - podała agencja dpa, powołując się na anonimowych uczestników negocjacji. Kanclerz Angela Merkel, pytana o rozmowy, określiła je jako "twarde".

Prezydent Cypru pozostanie na drugą kadencję

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis, zdobywając 56 procent głosów, a jego rywal Stawros Malas uzyskał poparcie 44 procent głosujących

"Prezydent lub kanclerz powinni potwierdzić niemiecką winę"

W polsko-izraelskim sporze o uwikłanie niektórych Polaków w przestępstwa nazistów brakuje jednego głosu, głosu Niemiec - pisze publicysta Konrad Schuller, ekspert od spraw Europy Środkowo-Wschodniej, w weekendowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Marsz o przyszłość" Saakaszwilego

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę "Marsz o przyszłość" zwołany przez byłego prezydenta Gruzji, a dziś lidera opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego, przeciwnika politycznego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

"Ważny głos, który cieszy". Komentarz po słowach szefa MSZ Niemiec

Bardzo wyraźny sygnał kierowany do polskiego rządu, polskiego premiera - tak senator PiS i historyk profesor Jan Żaryn ocenił słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych na temat odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. W opinii Żaryna nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej nie zakończy jednak sporu między Polską a Izraelem. Wypowiedź Sigmara Gabriela doceniła również rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Odkopali ciało ukryte w lesie. Miejsce wskazali podejrzani o zabójstwo

- Ciało zostało odnalezione podczas wizji lokalnej - podaje Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. W sobotę zatrzymano dwóch mężczyzn mających związek ze sprawą. Z informacji śledczych wynika, że uprowadzili, wywieźli do lasu, a tam zabili nożami i zakopali młodego mężczyznę. W niedzielę trafili do aresztu.

"Dopisywało mu poczucie humoru w każdej chwili". Wspominają Wojciecha Pokorę

Śmierć aktora Wojciecha Pokory poruszyła środowisko artystyczne. - Wojtek należał do naszej wspólnoty, nawet rodziny, pracowałam z nim przez całe życie - mówiła Olga Lipińska, reżyserka kabaretowa. - Jestem wstrząśnięta tą śmiercią - podkreśliła. - Nie ma drugiego takiego i nigdy nie będzie takiego aktora - dodał Artur Barciś, który występował z nim na jednej scenie.

Ciało mężczyzny na terenie zakładu. "Miał rany szarpane i kąsane"

Zmasakrowane, częściowo obnażone zwłoki młodego chłopaka znaleziono w sobotę na terenie jednej z firm w Nowej Soli. Jego śmierć nastąpiła najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę. Wiadomo, że terenu zakładu strzegły wtedy cztery psy. Stróż, który również pilnował tej nocy porządku, twierdzi, że nie słyszał nic podejrzanego.

Prezydencki minister: decyzja będzie podejmowana w interesie Polski

Prezydent decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN na pewno podejmie w interesie państwa polskiego, jesteśmy na etapie analizy okoliczności - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Goście komentowali co powinien zrobić Andrzej Duda z ustawą o IPN. - Prezydent może tę ustawę zawetować i wysłać do Sejmu - mówił Sławomir Neumann. - Należałoby tę ustawę podpisać i wysłać do Trybunału - dodał Krzysztof Hetman.

Prezydencki minister: decyzja będzie podejmowana w interesie Polski

Prezydent decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN na pewno podejmie w interesie państwa polskiego, jesteśmy na etapie analizy okoliczności - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Goście komentowali co powinien zrobić Andrzej Duda z ustawą o IPN. - Prezydent może tę ustawę zawetować i wysłać do Sejmu - mówił Sławomir Neumann. - Należałoby tę ustawę podpisać i wysłać do Trybunału - dodał Krzysztof Hetman.

"Wybielanie historii". Co ocalali myślą o polskim prawie

Nowe prawo jest antyhistoryczne, antyliberalne. Krytykuję to nie tylko w oparciu o emocje, ale także w oparciu o wiedzę - powiedział jeden z ocalałych z Zagłady historyk Shimon Redlich, komentując nowelizację ustawy o IPN. - Działania, które podejmują obecni politycy, nie służą Polakom - wtórował mu Szmuel Atzmon. Ocalali z Holocaustu na łamach "The Jerusalem Post" odnieśli się do dyskusji, jaką wywołała ustawa o IPN i powiedzieli co myślą "o polskich obozach śmierci".