Najnowsze

Najnowsze

Kandydat z przeszłością

Człowiek, którego nazwisko w polityce znaczy wiele, choć on sam niewiele jeszcze osiągnął. To Kacper Płażyński, który został przez PiS rzucony na głęboką, wyborczą wodę. 29-latek bez politycznego doświadczenia ma powalczyć o prezydenturę miasta uchodzącego za bastion PO - Gdańska. Gdyby wygrał, zostałby najmłodszym prezydentem miasta wojewódzkiego w Polsce. Ale czy człowiek, który nie był nawet radnym, ma na to szansę?

Idzie młodość

Eksperyment - tak często określana jest wyborcza strategia, jaką PiS przyjmuje w kilku dużych miastach. Do walki o prezydenturę wysyłani są tam młodzi działacze, o których poseł PO mówi "kamikadze". A oni sami wolą porównywać się do Andrzeja Dudy, któremu na początku kampanii także nikt nie dawał wielkich szans. Czy mają szansę powtórzyć w samorządowej skali jego prezydencki sukces?

Muzeum spuszcza z tonu i puszcza oko. Ich filmiki są hitem sieci

Rosły mężczyzna mieszający maleńką kawę zabiera zgryźliwego ojca na wystawę filiżanek. Kobieta, po namowie koleżanki, idzie oglądać rzeźby i robi sobie zdjęcia z ich gipsowymi pośladkami - filmikami w takiej konwencji zaczęło się reklamować poznańskie Muzeum Narodowe. - Nie można traktować muzeum jak miejsca sakrum, chcieliśmy pokazać, że to nie miejsce, gdzie trzeba wstrzymywać oddech - tłumaczy rzeczniczka.

Barwy kampanii

Polska oczami polityków Prawa i Sprawiedliwości. I reakcje Polaków, którzy na spotkania z posłami rządzącej partii przychodzą. Jak wyglądają próby unikania niewygodnych pytań i jak PiS próbuje odwracać uwagę od trudnych tematów.

Na wojnie z cofaniem liczników

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozprawić się z oszustwami cofania liczników samochodowych. Za kraty może trafić nie tylko kierowca zlecający przekręcenie licznika, ale też i mechanik, który to wykona.

"Jesteśmy przyjaciółmi rozszerzenia"

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz państw bałkańskich należących do UE - Grecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji - zgodzili się na spotkaniu niedaleko Aten co do poparcia dla rozszerzenia UE o sześć krajów Bałkanów Zachodnich.

24. dzień protestu w Sejmie

Sejmowy protest nadal bez przełomu, ale z kolejnymi wielkimi emocjami. Najpierw z protestującymi próbowała spotkać się kombatantka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, ale nie wpuszczono jej do Sejmu. Z protestującymi spotkała się za to minister Elżbieta Rafalska, która po raz kolejny nie miała im nic więcej do powiedzenia niż to, co już słyszeli. Do powiedzenia miał za to dużo Adrian Glinka, który obrazowo nakreślił pani minister, jak żyje się za niecałe 900 złotych. Po opłaceniu czynszu, kupieniu chleba, nie starcza nawet na buty. Spotkanie skończyło się łzami.

Protestujący zapowiadają wizytę kardynała Nycza

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz odwiedzić ma w sobotę protestujących czwarty tydzień w Sejmie niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów - poinformował Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Politycy o pieniądzach

Miały być premie dla ministrów - skończyło się na obniżkach pensji i to o 20 procent dla wszystkich. Parlamentarne zaciskanie pasa zostało już przegłosowane, ale afera z premiami nie cichnie, bo, jak ujawnił poseł PO, nagrody wcale nie były przyznawane na podstawie Kodeksu pracy.

Obrazy dla niewidomych

Aplikacja stworzona głównie z myślą o niewidomych. Dzięki niej mogą oni w końcu zwiedzać wystawy i oglądać obrazy. Naukowcy z łódzkiej politechniki barwę zamienili na dźwięk.

Petru poza partią

Stworzył Nowoczesną, potem stracił fotel przewodniczącego, a teraz z niej odszedł. Ryszard Petru jest już poza partią, którą założył. Pytanie co dalej, bo skoro poszedł drogą dwóch posłanek, które przed chwilą również odeszły, to plan na przyszłość na pewno już ma.

Poszukiwane: policyjne śmigłowce

Policyjnych śmigłowców jest mało, bo tylko 11, w tym nawet 50-letnie zabytki. Wymiana jest pilna i stąd ten pośpiech. Ale w trybie dziwnym i obchodzącym prawo.

Życzenia dla Polski

Portal tvn24.pl uruchamia kapsułę czasu i czeka na Państwa życzenia, które za kolejne 100 lat otworzą nasi potomkowie. Czas jest szczególny, bo Polska 100 lat temu, po dziesięcioleciach niewoli, wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy, triumfy, ale też klęski i tragedie. Wszystko to przetrwało. Czego teraz można Polsce życzyć?

Trzaskowski: Jaki rozgrzeszał wybryki rasistowskie, ma zapał rewolucyjny

- Ja jestem wyjątkowo napalony, dlatego, że to jest moje miasto - mówił o swojej walce o prezydenturę Warszawy Rafał Trzaskowski. Goszczący w "Piaskiem po oczach" polityk odniósł się też do porównań z Bronisławem Komorowskim z czasów jego kampanii prezydenckiej. Zdradził też, co jest jego największą słabością.

Petru: Nie mogę stać biernie. Wolę działać jako poseł niezależny

- Dla mnie to jest bardzo czysta sytuacja. Odchodzę z Nowoczesnej, nie zakładam teraz żadnego nowego ugrupowania politycznego. Taka możliwość pojawi się dopiero po wyborach samorządowych, do których będę pracował jako poseł niezależny, a jednocześnie przygotowywał projekt na po wyborach samorządowych - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był Andrzej Olechowski.

Trzaskowski: na podziałach skorzysta PiS

Rozpad Nowoczesnej przyjmuję ze smutkiem. Nie chciałem go, bo to jest czas, kiedy opozycja powinna się konsolidować. To nie jest czas podziałów - powiedział w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Rafał Trzaskowski.

Petru: instead of remaining idle, I'd rather work as a non-partisan MP

"In my view, the situation is very clear. I'm leaving the Modern Party and I'm not establishing any new political party now. Possibility do so will come only after the local elections and until then I will work as a non-partisan MP. Simultaneously I will focus on the new project so that it's ready after the elections," said Ryszard Petru in "Fakty po Faktach". Andrzej Olechowski was the guest of the second part of the programme.

Ranni górnicy opuścili szpital

Dwaj górnicy poszkodowani w sobotnim wypadku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju opuścili w piątek szpital. Pod ziemią ratownicy kontynuują pompowanie rozlewiska, za którym powinni być trzej poszukiwani po wstrząsie pracownicy.

Petru: Nie mogę stać biernie. Wolę działać jako poseł niezależny

- Dla mnie to jest bardzo czysta sytuacja. Odchodzę z Nowoczesnej, nie zakładam teraz żadnego nowego ugrupowania politycznego. Taka możliwość pojawi się dopiero po wyborach samorządowych, do których będę pracował jako poseł niezależny, a jednocześnie przygotowywał projekt na po wyborach samorządowych - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Ryszard Petru.

20 lat konkordatu. "Był nieprzestrzegany, ale przez stronę państwową"

W Polsce przyjęliśmy konkordat, natomiast nie jest rozwiązana kwestia finansowania kościołów i związków wyznaniowych - mówił w "Tak jest" w TVN24 ksiądz Andrzej Kobyliński. - Jeśli gdzieś iskrzy, to najczęściej na poziomie dotyczącym finansów - dodał. Z kolei zdaniem Ryszarda Kalisz, przez 20 lat "konkordat był nieprzestrzegany w dużej części, ale przez stronę państwową, dającą więcej uprawnień kościołowi".

Propozycja cięć w unijnym budżecie. Szef europarlamentu zapowiada twarde negocjacje

Będziemy bronić naszej pozycji negocjacyjnej w sprawie unijnego budżetu - powiedział w piątek przebywający we Florencji przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Zapowiedział też, że europosłowie skupią się przede wszystkim na wpływach do budżetu pochodzących na przykład z podatków od firm internetowych, a nie podwyższenia składek członkowskich.

Pensje w dół

Sejm obniża pensje parlamentarzystów o 20 procent. To spełnienie zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pomysł pojawił się po burzy z wielotysięcznymi nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło i jej samej. Wyraźnie odbiło się to na notowaniach PiS, choć wcześniej politycy partii bronili nagród. Za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów głosowało 240 posłów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 213 posłów, w tym całe kluby: PO, Nowoczesnej i PSL-UED. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Wadim Tyszkiewicz i Andrzej Stanisławek.