Najnowsze

Najnowsze

"Byłoby niedobrze, gdyby pierwsza prezes miała się uginać pod groźbą postępowań dyscyplinarnych"

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski, uznała ona, że "musi być na miejscu", bo Sąd Najwyższy jest wciąż zaskakiwany "nowymi okolicznościami". Sędzia Laskowski wskazał też, że jednym z powodów szybszego powrotu jest spór wokół sędziego Iwulskiego.

Seria eksplozji, kłęby dymu i ewakuacja. Wielki pożar w Teksasie

Seria eksplozji i pożar w gazowni w Bellville w południowym Teksasie. Ewakuowano teren w promieniu ponad trzech kilometrów od przedsiębiorstwa. Nie wiadomo, czy ktoś został poszkodowany. Świadkowie twierdzą, że usłyszeli wielokrotne eksplozje przypominające wybuchy granatów. Jakiś czas później nad okolicą pojawiły się kłęby czarnego dymu.

Babisz traci kolejnego ministra. Znów oskarżenie o plagiat

Czeski minister pracy i spraw socjalnych Petr Krczal, któremu zarzuca się dokonanie plagiatu pracy licencjackiej, oświadczył we wtorek, że ustępuje ze stanowiska. Z podobnych powodów opuściła wcześniej ten sam rząd minister sprawiedliwości.

Iran skarży USA do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Iran wniósł skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z ponownym nałożeniem sankcji gospodarczych przez Stany Zjednoczone - podało we wtorek irańskie MSZ. Rzecznik ministerstwa poinformował, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zarejestrował skargę w poniedziałek.

Sędzia Tuleya: wychodzi na to, że prezydent może robić wszystko

Żeby darować winę, to najpierw trzeba ją stwierdzić. Wyrok był nieprawomocny, czyli pan prezydent tak naprawdę zastosował prawo łaski wobec osoby niewinnej - powiedział we wtorek Igor Tuleya w TVN24. W "Faktach po Faktach" sędzia skomentował w ten sposób akt łaski wydany w listopadzie 2015 roku przez Andrzeja Dudę wobec między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. W pozostałej części programu gośćmi byli wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha oraz Borys Budka (PO) i rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak.

Coraz więcej bąblowicy w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w Polsce odnotowywanych jest coraz więcej przypadków bąblowicy. Zagrożeniem mogą być niemyte owoce leśne, między innymi jagody.

Milion złotych dla 17 osób. Wraca sprawa nagród w rządzie

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli pojawiły się nowe ustalenia w sprawie ubiegłorocznych nagród finansowych dla polityków PiS. Według Izby 17 osób - pracowników Kancelarii Prezesa Rady ministrów - otrzymało łącznie milion złotych. Informacja jest zaskakująca, ponieważ kwota jest wyższa od tej, którą ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza. Platforma pyta zatem znów: jak to możliwe, że wypłacono tak wysokie "pseudonagrody"?

Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie prawa łaski wobec Mariusza Kamińskiego

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie byłych szefów CBA, w tym koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Prezydent może dokonać ułaskawienia, nawet gdy osoba nie została jeszcze prawomocnie skazana - orzekło czterech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Sprawa budzi kontrowersje od ponad roku i dziś nie cichnie, bo opozycja wyrok nazywa polityczną ustawką.

Zmiany w Polskiej Fundacji Narodowej

Zmiany w zarządzie Polskiej Fundacji Narodowej. Jest nowy prezes - Filip Rdesiński, a dotychczasowy wiceprezes - Maciej Świrski - zrezygnował. Pojawiają się pytania o zmiany kadrowe i dalsze losy fundacji.

Sędzia Tuleya: wychodzi na to, że prezydent może robić wszystko

Żeby darować winę, to najpierw trzeba ją stwierdzić. Wyrok był nieprawomocny, czyli pan prezydent tak naprawdę zastosował prawo łaski wobec osoby niewinnej - powiedział we wtorek Igor Tuleya w TVN24. W "Faktach po Faktach" sędzia skomentował w ten sposób akt łaski wydany w listopadzie 2015 roku przez Andrzeja Dudę wobec między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

"Trybunał Konstytucyjny stanął dzisiaj po stronie państwa bezprawia"

Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego tak naprawdę powiedział, że prezydent Rzeczypospolitej może w dowolnym momencie zakończyć procedurę karną - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister sprawiedliwości Borys Budka, odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezydenckiego prawa łaski. - Na tym polega abolicja indywidualna, która wlicza się w zakres prawa łaski - odpowiadał rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Jak dodał, prawo łaski jest wyłączną prerogatywą prezydenta.

Prezydencki minister: prawo łaski nie jest w żaden sposób ograniczone

- Jedną z postaci stosowania prawa łaski jest tak zwana abolicja indywidualna. Czyli na dowolnym etapie postępowania pan prezydent stosuje prawo łaski, co skutkuje koniecznością umorzenia postępowania - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Pytany był o wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza, że Andrzej Duda mógł ułaskawić skazanego nieprawomocnie Mariusza Kamińskiego.

Obama: każdy dzień przynosi niepokojące nagłówki

Żyjemy w dziwnych i niepewnych czasach, a każdy dzień przynosi "niepokojące nagłówki" - oświadczył we wtorek w Johannesburgu były prezydent USA Barack Obama. Przemawiał z okazji przypadającej w środę 100. rocznicy urodzin byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Sześć godzin przesłuchania byłego wiceministra finansów w sprawie Amber Gold

W sprawie Amber Gold nigdy nie odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol ochronny", jego firma nie była "pod opieką" resortu finansów - mówił we wtorek były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Dodał też, że "w sensie formalnym nie poczuwa się do odpowiedzialności" w kwestii związanej z powstałą wtedy piramidą finansową.

Wróciła "zachodnia" linia komunikacji wojskowej między Koreami

Linia komunikacji wojskowej pomiędzy Koreą Północną i Koreą Południową w zachodniej części Półwyspu Koreańskiego została ponownie uruchomiona – przekazało we wtorek ministerstwo obrony w Seulu. Oceniono, że pomoże to zmniejszyć napięcia i budować wzajemne zaufanie.

Były szef CBA Paweł Wojtunik ma usłyszeć zarzuty

Paweł Wojtunik, były szef CBA i policyjnego CBŚ, usłyszy zarzuty karne przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków - wynika z informacji tvn24.pl. Został wezwany w charakterze podejrzanego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, choć aktualnie ma status dyplomaty, który - na mocy konwencji wiedeńskiej - daje mu immunitet.