Najnowsze

Najnowsze

Chaos na południu Iraku. Zaatakowane siedziby partii, sądu i milicji

Jedna osoba zginęła, a co najmniej 14 zostało rannych w gwałtownych protestach, do jakich doszło w irackiej Basrze - poinformowała agencja Reutera powołując się na lokalne służby. Obrażenia odniosło także 10 członków sił bezpieczeństwa. Znajdująca się na południu kraju Basra jest jednym z głównych irackich ośrodków przemysłu naftowego.

Faworyt wyborów prezydenckich w Brazylii ugodzony nożem

Jair Bolsonaro, faworyt wyborów prezydenckich w Brazylii, został ugodzony nożem w brzuch - poinformował na Twitterze jego syn Flavio. Doznał ciężkich obrażeń i był bliski śmierci, ale obecnie, po trwającej dwie godziny operacji, jest w stanie "ciężkim, ale stabilnym" - poinformowali lekarze.

Merkel atakuje AfD: trzeba jasno powiedzieć, podburzają nastroje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oskarżyła w czwartek populistyczną, skrajnie prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD) o wykorzystywanie gwałtownych protestów po zabiciu mężczyzny w mieście Chemnitz, o co oskarżani są migranci, i podburzanie nastrojów społecznych.

Nie żyje Burt Reynolds

Był niezaprzeczalną gwiazdą kina lat 70. i 80. W Hollywood znaczył wtedy najwięcej. W czwartek w wieku 82 lat zmarł jeden z najważniejszych aktorów tamtych lat za oceanem - Burt Reynolds. W nadchodzących miesiącach miał grać u Quentina Tarantino.

NATO czeka na Macedonię. Stoltenberg przekonywał w sprawie referendum

- Jesteśmy gotowi, by powitać was jako trzydziestego członka NATO - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który odwiedził tego dnia Skopje. 30 września w Macedonii odbędzie się referendum w sprawie przyszłej nazwy kraju. Bez tej zmiany wejście Macedonii do organizacji nie będzie możliwe, bo od dekad z tego właśnie powodu blokuje je Grecja.

Troski prezesa

Zbigniew Boniek liczy na to, że drużyna Jerzego Brzęczka pokaże wysoki poziom, choć w rozmowie z Tomaszem Marcem szef PZPN nie ukrywa, że trudno się podnieść po mundialowej klęsce. Jeszcze trudniej jednak o optymizm, gdy spojrzeć na całą polską piłkę nożną, szczególnie po ostatnich kompromitujących występach niektórych drużyn w europejskich pucharach. I o ile w odbudowę kadry prezes Boniek jeszcze wierzy, o tyle w naprawę ligi wprost wątpi.

Papież polskiej piłki

Jerzy Brzęczek - nowy trener kadry. Uparty, ambitny, a przy tym rozważny. Dlatego, gdy był piłkarzem, nazywano go "papieżem". Dlatego też wybierano go kapitanem i wtedy, gdy był najmłodszy w drużynie i wtedy, gdy z drużyną zdobywał wicemistrzostwo olimpijskie. Minęło ćwierć wieku, a do dziś to największy sukces biało-czerwonych. To, że potrafi walczyć, pokazał nie tylko na boisku, ale też prywatnie i to w najtrudniejszej dla rodziny chwili, o czym opowiadają Darii Górce ci, którzy dobrze znają Jerzego Brzęczka.

"Prokuratorzy SMS-em będą kontrolowali sędziów"

To pokazuje, że naprawa wymiaru sprawiedliwości zmierza w jakąś przepaść - ocenił w "Faktach po Faktach" Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Skomentował w ten sposób ujawnioną przez reporterów "Czarno na białym" sprawę wysłania do prokuratorów SMS-ów, by pozyskać informacje o sędziach. Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział natomiast, że nie widzi "nic zdrożnego" w tym, że prokuratura chce mieć "rozeznanie". Przyznał jednak, że była to z jej strony "nadgorliwość i głupota".

"Prokuratorzy SMS-em będą kontrolowali sędziów"

To pokazuje, że naprawa wymiaru sprawiedliwości zmierza w jakąś przepaść - ocenił w "Faktach po Faktach" prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Skomentował w ten sposób ujawnioną przez reporterów "Czarno na białym" sprawę wysłania do prokuratorów SMS-ów, by pozyskać informacje o sędziach. Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn powiedział natomiast, że nie widzi "nic zdrożnego" w tym, iż prokuratura chce mieć "rozeznanie". Przyznał jednak, że była to z jej strony "nadgorliwość i głupota".

Kim Dzong Un chce ustępstw w zamian za denuklearyzację

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un utrzymuje, że jest skłonny przeprowadzić denuklearyzację kraju, ale żąda ustępstw w zamian za swoją "dobrą wolę" – przekazał w czwartek południowokoreański emisariusz, który dzień wcześniej spotkał się z Kimem w Pjongjangu.

Ułaszonek-Kubacka "wycofała swoją kandydaturę" do Sądu Najwyższego

Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która uzyskała rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa, wycofała swoją kandydaturę na stanowisko sędzi Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – poinformowało w czwartek Polską Agencję Prasową źródło zbliżone do sprawy. Jej rekomendacja wzbudziła kontrowersje, ponieważ okazało się, że sędzia sama jest skazana wyrokiem dyscyplinarnym.

Pence, Pompeo, Mattis zapewniają, że to nie oni umieścili anonimowy komentarz w "NYT"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w czwartek, że to nie on jest autorem tekstu w "New York Timesie", w którym anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji krytykuje prezydenta Donalda Trumpa i informuje o istnieniu wokół przywódcy "ruchu oporu". O tym samym zapewnił Pentagon w imieniu Jima Mattisa i rzecznik wiceprezydenta Mike Pence w imieniu swego pracodawcy.

Strzelanina w banku w USA

Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły w wyniku strzelaniny, do której doszło w czwartek rano czasu lokalnegow budynku Fifth Third Bank w centrum Cincinnati w stanie Ohio w USA - poinformował szef policji w tym mieście, Eliot Isaac.

Generał Tomasz Piotrowski nowym dowódcą operacyjnym

Prezydent Andrzej Duda mianował generała dywizji Tomasza Piotrowskiego na stanowisko dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dowództwo Operacyjne jest jednym z dwóch głównych dowództw.

Papież: chrześcijanin nie oskarża innych, tylko siebie samego

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że chrześcijanin nie oskarża innych, tylko siebie samego. Te słowa biskupa Rzymu z porannego kazania watykaniści interpretują jako nawiązanie do stawianych mu zarzutów, jakoby wiedział o molestowaniu, jakiego dokonywał jeden z najważniejszych amerykańskich hierarchów.

Przepis z 1861 roku dotyczący homoseksualistów uchylony w Indiach

Sąd Najwyższy Indii w czwartek zniósł pochodzący jeszcze z ery kolonialnej zakaz stosunków homoseksualnych. W wielu częściach Indii decyzja ta spotkała się z entuzjastyczną reakcją ludzi, świętowana była również w państwach sąsiednich, w których aktywiści liczą na przyjęcie podobnych zmian w prawie.