Najnowsze

Najnowsze

Premier o projekcie zmian do zmian w sądownictwie: ma pozwolić wyjść z impasu

Zgodnie z ustawą Małgorzata Gersdorf nie jest już pierwszą prezes Sądu Najwyższego, w związku z tym każde poważne państwo musi sobie poradzić z tym w sposób legislacyjny, stąd nowa inicjatywa, która z tego impasu ma pozwolić wyjść - mówił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do przygotowanego przez posłów PiS projektu zmian w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego, którym w czwartek zajmuje się Sejm.

Miejsce pochówku "nienaruszalne". Rodzina Franco sprzeciwia się ekshumacji

Siedmioro wnuków generała Francisco Franco zagroziło pozwaniem władz Hiszpanii za zapowiedzianą przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza ekshumację i przeniesienie zwłok dyktatora poza mauzoleum w Dolinie Poległych. Zarzucili też premierowi kłamstwo, podkreślając, że "rodzina Francisca Franco nie zgadza się na ekshumację generała".

Trąba powietrzna zniszczyła las. "Drzewa połamane jak zapałki"

Kilkanaście hektarów lasu zniszczyła trąba powietrzna, która przeszła nad terenem Nadleśnictwa Stare Jabłonki - podała w czwartek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Leśnicy apelują, żeby nie wchodzić do lasu w tym rejonie do czasu usunięcia szkód.

Ewakuacja 7 tysięcy osób oblężonych przez dżihadystów

Dwie prorządowe szyickie miejscowości na północnym zachodzie Syrii - Fua i Kefraja - które od kilku lat były okrążone przez dżihadystów, zostały w czwartek ewakuowane - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Ewakuowano niemal 7 tysięcy osób.

"Atrapy", "bicie kastetem po twarzy". Opozycja o zmianach forsowanych w Sejmie

Posłowie opozycji nie szczędzili krytyki pod adresem przedstawianego w czwartek w Sejmie projektu polityków PiS dotyczącego zmian do zmian w sądownictwie. - Ustawa otwiera bardzo szeroko wrota do tego, by w sposób bezprawny i błyskawiczny powołać dublera pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - wskazywała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - To ustawa techniczna - przekonywał Waldemar Buda (PiS). - To nie jest ani ustawa, ani reforma, to są wszystko atrapy - odpowiadała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Liberalno-Społeczni).

"To dzięki Mourinho Pogba błyszczał w mundialu"

Menedżer Manchesteru United Jose Mourinho wie, skąd tak dobra dyspozycja jego piłkarza Paula Pogby w zakończonym niedawno mundialu. - Mam nadzieję, że on też to rozumie - stwierdził portugalski szkoleniowiec.

Amstaff, który jeździł tramwajami. "O, pasażer na gapę"

Spory amstaff był sprawcą porannego poruszenia w poznańskim tramwaju. - Jechałem akurat do pracy, naglę patrzę: o, pasażer na gapę. Był bardzo przyjazny - mówi Michał, który nagrał psa na pokładzie szesnastki. I chociaż zwierzę merdało ogonem i nie zrobiło nikomu krzywdy, podróż zakończyło w radiowozie straży miejskiej.

Przeszukane samochody posłów i zakaz wjazdu na teren Sejmu. "Polecenie marszałka"

Joanna Schmidt, Joanna Scheuring-Wielgus i Ryszard Petru - posłowie koła Liberalno-Społeczni - nie mogli w czwartek przed posiedzeniem Sejmu wjechać samochodami na teren parlamentu. - Mamy zakaz wjazdu. Takie jest polecenie marszałka Kuchcińskiego - mówiła Schmidt. "Ciekawe, jaki będzie kolejny krok. Są równi i równiejsi" - dodał na Twitterze Petru.

"Poseł Marchewka jest w szale jakimś, pan Kierwiński nabuzowany"

Osiem lat waszych rządów skończyło się dziesiątkami postępowań prokuratorskich - powiedział w czasie obrad nad zmianami PiS do zmian w sądownictwie Paweł Grabowski z Kukiz'15, zwracają się do posłów Platformy Obywatelskiej. Podczas jego wystąpienia słychać było okrzyki sprzeciwu z ław PO, na co zareagował prowadzący obrady wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15). - Pośle Kierwiński, jak pan chce iść na bazar, to zapraszam. A teraz spokój - powiedział. - Pan poseł Marchewka jest w szale jakimś, pan Nitras pokrzykuje, pan Kierwiński jakiś nabuzowany, wyluzujcie, spokojnie - komentował wicemarszałek.

"Pogłębią istniejący kryzys". Kolejne zmiany w sądach forsowane przez PiS

Będzie możliwe manipulowanie Sądem Najwyższym przez prezydenta i premiera - ostrzega rzecznik praw obywatelskich. Próbę niedozwolonego pisania prawa na skróty zarzucają posłom PiS sędziowie z Iustitii. Instrumentalnemu wykorzystywaniu prawa do rozwiązywania bieżących problemów politycznych sprzeciwia się Sąd Najwyższy. Sejm przystąpił w czwartek do kolejnej serii zmian w sądach zawartych w (to nie pomyłka) projekcie "zmiany ustawy Prawo o prokuraturze i niektórych innych ustaw".

Szukają śladów kolegiaty, znaleźli warkocz sprzed kilku wieków

Archeolodzy, którzy szukają śladów dawnej poznańskiej kolegiaty, dokopali się do... warkocza. Znalezione włosy mają rudawy kolor. Mimo upływu setek lat, splot zachował się niemal nienaruszony. - Na razie nie wiadomo, czy włosy należały do mężczyzny, czy do kobiety - mówi Marcin Ignaczak.

TOPR ostrzega. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!"

W środę przez Polskę przeszły burze i ulewy. Najsilniejsze były na południu kraju. Warunki w górach są bardzo niebezpieczne, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało ostrzeżenie. "Prosimy o rezygnację z wyjść w góry!" - zaapelowało do turystów. O niebezpiecznej sytuacji alarmował też Tatrzański Park Narodowy. "W wyniku intensywnych opadów deszczu wiele górskich potoków zamieniło się w rwące rzeki" - podał w komunikacie.

Zamknięty w nocy, obawiano się, że runie. Most na zakopiance przetrwał ulewę

Most w Białym Dunajcu przetrwał nocne nawałnice, nad ranem ponownie wpuszczono na niego auta osobowe - informuje z Białego Dunajca reporter TVN24 Marcin Kwaśny. Most w nocy został zamknięty z powodu napierających mas wody i niesionych nurtem konarów. Obawiano się, że może zostać zerwany. Nad ranem poziom wody w rzece jednak obniżył się, a inżynierowie stwierdzili, że konstrukcja mostu nie uległa uszkodzeniu. Deszcz na Podhalu słabnie, jednak bilans nocnych ulew jest poważny - tylko w Małopolsce doszło do blisko 500 interwencji strażaków.

"Prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody"

- Próbujemy opanować sytuację z drogami i potokami. Jak to się uspokoi, będziemy wypompowywać wodę z piwnic, bo na odcinku 300 metrów prawie dom w dom w piwnicach mamy pełno wody - relacjonuje Stanisław Andrzej Łukaszczyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Po gwałtownych ulewach, jakie przeszły w środę i w nocy ze środy na czwartek w całej gminie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Pogotowie ogłoszono również w gminach Biały Dunajec, Trzciana i w całym powiecie limanowskim.

Przestał obowiązywać stan wyjątkowy w Turcji

W Turcji o północy przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który został wprowadzony dwa lata temu po stłumieniu zamachu stanu, którego celem było obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas zajść w nocy z 14 na 15 lipca 2016 roku śmierć poniosło 250 osób.

Będziemy płacić za wjazd do centrum. Nowe prawo wchodzi w życie

Płatny wjazd do centrum wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę, która zezwala miastom na pobieranie opłat od kierowców, którzy chcą wjechać do śródmieścia samochodem spalinowym i z silnikiem diesla. Tak zwaną strefę czystego transportu szykuje już Kraków. Na czym będzie polegać i co na to inne miasta? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gwałtowne ulewy. "Potoki niesamowicie wezbrały, zagrożenie zniszczenia budynków"

Na terenie całego powiatu limanowskiego od środy wieczorem obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podtopionych jest wiele budynków i dróg. Ewakuowano cztery osoby z domów zagrożonych podtopieniami. W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W Białym Dunajcu zamknięto tymczasowy most na Zakopiance. Podtopione zostały wsie na Podhalu.

"Próba ograniczenia szkód". MSZ Niemiec o tłumaczeniach Trumpa

Trudne jest uprawianie polityki, w której półokres rozpadu informacji lub faktów wynosi 24 godziny - ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Odniósł się w ten sposób do zachowania prezydenta USA Donalda Trumpa, który w ogniu światowej krytyki wycofał się ze słów, które padły na jego spotkaniu z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji w Helsinkach. - To próba ograniczenia szkód - podkreślił.

"Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit"

Były brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson skrytykował w środę rządową strategię negocjacji w sprawie brexitu, mówiąc, że "cień zwątpienia w siebie" osłabił plany Londynu. - Jeszcze nie jest za późno, by uratować brexit - zastrzegł.

Ekstradycja zamachowca ze Słowacji do Rosji

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Wicepremier Włoch: ani jeden migrant więcej

Minister spraw wewnętrznych Włoch, wicepremier Matteo Salvini zapowiedział w środę, że zrobi wszystko, aby w jego kraju nie przebywał "ani jeden migrant więcej" niż jest ich obecnie. Tak odniósł się do tak zwanych wtórnych ruchów migracyjnych między państwami Unii Europejskiej.

Reakcja NATO: Rosja nie ma prawa decydować

Rosja nie ma prawa, by decydować w imieniu swoich sąsiadów. Gruzini są niezależnym narodem i mają prawo decydować o sobie, w tym w kwestii obronności - oświadczył w środę na konferencji prasowej szef NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do sprzeciwu Moskwy wobec planów dotyczących członkostwa Gruzji w Sojuszu. Jak dodał, "sytuacja, w której sąsiad mówi sąsiadowi, co może, a czego nie może, jest całkowicie nieakceptowalna".

"Pan realizuje misję polityczną". Piotrowicz przerywa Bodnarowi i kończy obrady

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchiwała w środę informacji Rzecznika Praw Obywatelskich o jego działalności oraz stanie przestrzegania wolności i praw człowieka. Rzecznik mówił między innymi, że "nie można liczyć na niezależność Trybunału Konstytucyjnego". Tę wypowiedź przerwał przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz. - To jest potwierdzenie tego, że pańskie wystąpienie było i jest manifestem politycznym - powiedział. I zakończył posiedzenie komisji, mimo protestów posłów opozycji.