Najnowsze

Najnowsze

Pod parasolem. Nic nie jest w stanie zachwiać jego pozycją

Człowiekiem odpowiedzialnym za policję (nie tylko na Podlasiu) jest wiceminister Jarosław Zieliński. O sytuacji tej służby za jego rządów świadczyć może niedawny, największy w historii policji protest. Ale nawet on nie zachwiał pozycją wiceministra. Pozycją, na którą on w partii długo i wytrwale pracował. Na czym polega fenomen człowieka, który mimo wielu poważnych zarzutów do jego pracy nadal kieruje służbami mundurowymi w Polsce - o tym Tomasz Marzec.

Policja na dołku. Takimi problemami policji nikt się nie zajmuje

Koszmar komendy w Białymstoku, bo jak pokażemy, trudno inaczej nazwać to, co dzieje się tamtejszym PdOZecie, czyli Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych. Uprzedzamy zdjęcia są mocne, ale wstrząsające jest też to, że właśnie takimi problemami policji nikt się nie zajmuje. Co więcej - ci, którzy próbują coś zrobić nagłaśniając sprawę sami mają problemy. O szczegółach Anna Borkowska-Minko.

Służba specjalna. Nadgorliwość funkcjonariuszy w Suwałkach

On nadzoruje policję, a policja pilnuje jego domu. Nadgorliwość funkcjonariuszy czy nadużywanie stanowiska przez wiceministra? To głośna sprawa z ostatnich dni, ale nie jedyna budząca kontrowersje, więc pytamy, na czym polega fenomen Jarosława Zielińskiego, który mimo wielu poważnych zarzutów do jego pracy wciąż kieruje służbami mundurowymi w Polsce. A szczególnym symbolem tego, jak kieruje, może być sytuacja w garnizonie policji na Podlasiu, czyli w rodzinnych stronach wiceministra. Po serii głośnych listów, w których policjanci sami opisali, jak są odrywani od swoich obowiązków, żeby pilnować jego domu i biura poselskiego czy też brać udział w kościelnych lub partyjnych uroczystościach - na miejsce pojechał Jacek Smaruj, który rozmawiał i z policjantami, i sąsiadami wiceministra. ("Czarno na Białym")

Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN, który realizował reportaż wcieleniowy o polskich neonazistach. Gośćmi programu byli też Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

Jest termin głosowania w sprawie brexitu. "Akt narodowego samookaleczenia"

Głosowanie w parlamencie nad umową w sprawie brexitu zostało wyznaczone na 11 grudnia - poinformowała w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Wcześniej deputowani przez pięć dni będą debatowali o porozumieniu. - To akt narodowego samookaleczenia - komentował lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn, oceniając wynegocjowaną umowę w sprawie opuszczenia struktur Unii Europejskiej.

Stan wojenny na Ukrainie

Prezydent Ukrainy wprowadził stan wojenny i stan gotowości bojowej w armii. Napięcie między Kijowem a Moskwą wzrosło po tym, jak na Morzu Azowskim rosyjski okręt staranował ukraiński holownik. Trzy jednostki ukraińskie zostały zajęte przez rosyjskie siły specjalne. O sytuacji na Ukrainie w programie "Tak Jest" rozmawiali Marcin Święcicki i Marek Jakubiak.

Skandalista z wyboru. Pożegnanie z Bertoluccim

Przez całe życie pytany o to, co jest dla niego najważniejsze, Bernardo Bertolucci odpowiadał: "seks i polityka". O tym też traktują najważniejsze jego filmy, które przyniosły mu sławę i stempel wielkiego skandalisty. "Ostatnie tango w Paryżu" był jego najgłośniejszym obrazem, z wielkim Marlonem Brando i młodziutką Marią Schneider. "Ostatni cesarz" przyniósł mu dziewięć Oscarów, a Włoch był pierwszym zachodnim reżyserem, któremu pozwolono kręcić film w murach pekińskiego Zakazanego Miasta.

"Nie spychać sędziów na ścieżkę konfliktu". Apel z Sądu Najwyższego

Zwracamy się, aby wobec sporu wokół wymiaru sprawiedliwości "opanować emocje i nie spychać sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu" - napisali w opublikowanym w poniedziałek stanowisku sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. "Z głębokim niepokojem odbieramy podważanie skuteczności powołania przez Prezydenta RP sędziów Sądu Najwyższego" - podkreślili.

Dziesiątki zatrzymanych na granicy. Trump: Meksyk powinien odesłać migrantów

42 migrantów zostało aresztowanych po amerykańskiej stronie granicy z Meksykiem po jej nielegalnym przekroczeniu - poinformował w poniedziałek przedstawiciel straży granicznej. Prezydent USA Donald Trump wezwał południowego sąsiada, by deportował migrantów do krajów, z których pochodzą. Meksykański rząd poinformował później, że usunie z kraju blisko sto osób, które złamały prawo.

Nie mógł oddać prawa jazdy, bo "został okradziony". Będą nowe zarzuty dla radnego PiS

Wiesław K. miał być radnym powiatowym, ale zanim został zaprzysiężony, rozbił swoje auto o mur. Był pod wpływem alkoholu i miał przy sobie prawo jazdy, które... stracił za punkty. Dlaczego nie zwrócił dokumentu? - Oddałbym, gdybym mógł. Niestety, prawo jazdy mi skradziono. Blankiet odzyskałem, bo mi go odesłano pocztą niedługo przed kolizją - tłumaczy się Wiesław K.

"Stan wojenny będzie trwał 30 dni"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret o wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie. Zgodę na tę decyzję musi wyrazić ukraińska Rada Najwyższa, która zebrała się w poniedziałek na specjalnym posiedzeniu.

Brudne pieniądze ukryte w pralce

Podczas nalotu na jedno z mieszkań w Amsterdamie holenderscy policjanci znaleźli 350 tys. euro ukryte w bębnie pralki. Ich domniemany właściciel został zatrzymany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy.

Radni chcą zawierzyć miasto Matce Boskiej. "Przerost pobożności nad kompetencjami"

Radni Piotrkowa Trybunalskiego w środę będą głosować uchwałę, w której chcą "w sposób szczególny związać miasto z Najświętszą Maryją Panną, Królową Polski". Za pomysłem duchowego zawierzenia miasta stoi przewodniczący rady miejskiej. Prawicowa większość ciepło przyjęła pomysł, ale krzywią się sami duchowni. - To chora pobożność - komentuje ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Dziesięć lat więzienia. Nauczyciel skazany za molestowanie nastolatek

10 lat więzienia, a poza tym 15-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i wykonywania zawodu - taki wyrok usłyszał w poniedziałek nauczyciel i trener klubu sportowego z Białegostoku, oskarżony między innymi o gwałt i molestowanie nastolatek. Mężczyzna odpowiadał przed sądem również za groźby, gnębienie psychiczne i rozpijanie małoletnich alkoholem.

Nowoczesny, ale historyczny. Poznań testuje bruk na Starym Rynku

Na części poznańskiego Starego Rynku wyłożono próbnie nowy bruk. Miał być równy i ułatwić życie kobietom chodzącym szpilkach, rodzicom z wózkiem, rowerzystom i niepełnosprawnym. Ale do końca nie jest. Miejski Konserwator Zabytków nie chce pozwolić na szlifowanie kostek.

Szczerski: prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką na temat sytuacji na Morzu Azowskim - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent spotkał się w tej sprawie również z premierem Mateuszem Morawieckim.

"Kurs na prowokowanie konfliktu z Rosją grozi poważnymi konsekwencjami"

- Zdecydowanie była to prowokacja - stwierdził w poniedziałek, w komentarzu do incydentu na Morzu Azowskim szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, tym samym obwiniając Ukrainę o to, że została zaatakowana przez rosyjskie wojsko. Działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie w niedzielę ostrzelane zostały okręty Ukrainy, były zgodne z prawem - stwierdził zaś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja uważa zatrzymanych marynarzy za jeńców.

Ustawa "antysitwowa" w Sejmie. Ma objąć "bardzo szeroki krąg osób"

Składamy w Sejmie ustawę "antysitwową" - poinformował w poniedziałek Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15 i wicemarszałek Sejmu. Ustawa ma nakładać na pracowników instytucji publicznych obowiązek ujawniania związków rodzinnych z politykami i najważniejszymi urzędnikami. - Chodzi o uwolnienie Polaków od powszechnej patologii plagi kumoterstwa i nepotyzmu - mówił.