Visa otrzymała zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podniesienie limitu dla transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u do wysokości 100 złotych - poinformowało biuro prasowe firmy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.
"Trwają konsultacje z bankami odnośnie optymalnego terminu i sposobu wdrożenia tej zmiany. Naszym priorytetem jest zachowanie balansu pomiędzy wygodą i bezpieczeństwem konsumentów i detalistów" - dodano. Jako pierwszy o sprawie poinformował branżowy portal Cashless.
Nie tylko Visa
O tym, że Visa planuje podniesienie limitu z 50 do 100 złotych, pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, kiedy firma złożyła wniosek w tej sprawie do banku centralnego.
Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce, wskazywał wówczas w przesłanej nam odpowiedzi, że "planowo nowy limit ma zacząć obowiązywać w trzecim kwartale 2019 roku".
Organizacja przewiduje, że zmiana ta nastąpi nie wcześniej niż w drugim kwartale 2019 roku.
Jak w Europie?
Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 roku i należy do najniższych w Europie.
Z drugiej strony płatności zbliżeniowe rozwijają się w Polsce bardzo szybko, co stawia nasz kraj w gronie liderów tej technologii. Zgodnie z danymi NBP na koniec września 2018 roku w Polsce było 33,5 mln kart płatniczych, które miały funkcję zbliżeniową.
"W ciągu kwartału liczba zwiększyła się o 580 tysięcy i na koniec września 2018 roku udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 82,8 procent (w poprzednim kwartale wynosił 81,8 procent)" - dodano.
Na koniec trzeciego kwartału w Polsce było 736,2 tys. terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową.
Jak wynika z raportu banku centralnego, Visa utrzymuje pozycję dominującą na polskim rynku, jeśli chodzi o organizacje płatnicze. Należy do niej 53,88 procent wydanych w Polsce kart płatniczych, natomiast drugie miejsce - z 45,15-proc. udziałem w rynku zajmuje Mastercard.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock