Najnowsze

Najnowsze

Oświadczenia z przynależności do organizacji? Jest projekt

Nawet milion Polaków może mieć problem. Chodzi o przygotowywaną ustawę o jawności życia publicznego. Osoby te będą musiały ujawnić w oświadczeniach majątkowych, do jakich organizacji i stowarzyszeń należą. Ma to zapobiec korupcji - przekonują pomysłodawcy. Organizacje społeczne i eksperci grzmią - spowiadanie się z członkostwa w stowarzyszeniach narusza prywatność i zabija aktywność.

Projekty ustaw prezydenta skierowane do komisji

W Sejmie kolejna burzliwa debata o Sądzie Najwyższym i KRS. Opozycja nie kryje rozczarowania. Prezydencki minister rozwiał nadzieje i powiedział wprost, że nie będzie wycofania projektów. To oznacza, że jeśli prezydent ustawę podpisze, sądy czeka rewolucja.

Kto zastąpi Beatę Szydło? W czwartek decyzja

Na korytarzach sejmowych aż huczy od spekulacji, kto zastąpi premier Beatę Szydło. Wielu polityków nie ma wątpliwości, że zostanie odwołana, a głosy z PiS są jednoznaczne. Wszystko dzieje się kilkanaście godzin przed komitetem politycznym PiS-u, gdzie ma zapaść decyzja.

Generał Pytel w prokuraturze

Odmówił składania zeznań, nie przyznaje się do winy, sprawę uznaje za polityczną. Generał Piotr Pytel zeznawał dziś w prokuraturze. Chodzi o sprawę sprzed siedmiu lat, o zawarcie umowy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB, bez wiedzy premiera. Donald Tusk już w kwietniu zeznawał, dziś stoi murem za generałem. Opozycja też nie ma wątpliwości, że generał płaci za krytykowanie Antoniego Macierewicza.

Jerozolima "wieczną stolicą państwa Palestyna"

Z krajów muzułmańskich płyną wyrazy potępienia dla decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu amerykańskiej ambasady do tego miasta. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima jest "wieczną stolicą państwa Palestyna".

Za waszą i naszą...

Jak niewiele niektórzy wiedzą albo może chcą wiedzieć o wojnie, pokazuje przykład z ostatniego marszu narodowców. Poza rasistowskimi hasłami, uwagę zwraca wypowiedź przedstawiciela Młodzieży Wszechpolskiej, który stwierdził, że "osoba czarnoskóra nie jest Polakiem". W "Czarno na białym" krótka lekcja historii dla tych, którzy tak myślą. Magdalena Raczkowska-Kazek przypomni czarnoskórych, którzy walczyli o wolność Polski, m.in. w Powstaniu Warszawskim.

"Piękny dzień dla narodu żydowskiego"

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez jego kraj Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wezwał inne kraje, by poszły śladem USA i przeniosły do niej swoje ambasady z Tel Awiwu.

Jakie konsekwencje pozwu? Cimoszewicz: Nawet finansowe. Rząd się nie wybroni

Nie jestem zaskoczony. Fakt, że obecny rząd odmówił wykonania tych decyzji, oczywiście jest naruszeniem obowiązków członkowskich - mówił w "Kropce nad i" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nieoficjalnych informacji TVN24, że Komisja Europejska chce skierować pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za odmowę przyjęcia uchodźców.

Hamas: Trump otworzył "bramy piekieł"

Palestyński Hamas ogłosił po wystąpieniu prezydenta USA, w którym uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela, że Donald Trump otworzył "bramy piekieł". Organizacja Wyzwolenia Palestyny oceniła, że decyzja ta "niszczy" szanse na rozwiązanie konfliktu zmierzające do powstania dwóch państw.

"Macierewicz chce powiedzieć: to oni są rosyjskimi szpiegami, nie ja"

Antoni Macierewicz postawi Polskę na marginesie światowych służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, komentując zatrzymanie byłego szefa SKW generała Piotra Pytla. - Nagle z dzielnych oficerów chce się zrobić rosyjskich szpiegów, to jest absurdalne - dodał.

"Ta sprawa to skandal i podłość"

Były szef wojskowego kontrwywiadu, generał Piotr Pytel został zatrzymany przez żandarmerię wojskową i doprowadzony do prokuratury. Trwające od dawna śledztwo dotyczy kontaktów kontrwywiadu ze służbami rosyjskimi w związku z wycofywaniem polskiego kontyngentu z Afganistanu. Zdaniem opozycji, zatrzymanie generała to element prywatnej wojny Antoniego Macierewicza z nieprzychylnymi mu wojskowymi. Sam generał Pytel odmówił składania zeznań. O sprawie w programie Tak jest mówił Bartłomiej Sienkiewicz - były szef MSWiA oraz były koordynator służb specjalnych.

"Ta historia zamyka się w trzech słowach: podłość, podłość, podłość"

Jak to się dzieje, że ludzie, którzy mają największe zasługi w walce z obcymi wywiadami, w ochronie państwa, jego tajemnic, są w tej chwili niszczeni? - pytał w "Tak jest" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, komentując zatrzymanie byłego szefa SKW generała Piotra Pytla. - To jest podłość, która kiedyś musi być rozliczona - dodał.

Ustawa o jawności życia prywatnego. Powiedz, gdzie należysz

800 tysięcy Polaków będzie musiało ujawnić w oświadczeniach majątkowych, do jakich organizacji i stowarzyszeń należą. "Spowiadanie się z członkostwa w stowarzyszeniach narusza prywatność i zabija aktywność" - grzmią organizacje społeczne. "Wymóg ma wzmocnić przejrzystość działania władz" - ripostują autorzy ustawy.

Mają być najlepsze na świecie. Na  razie pokazujemy, jak tego nie robić

Polscy żołnierze od kilku lat nie mogą używać normalnych min przeciwpiechotnych, takich, jakie każdy widział w filmach wojennych. Zakopywania w ziemi małych pudełek zabrania prawo międzynarodowe. W zamian mieli dostać miny nowej generacji - zarówno do zabijania ludzi, jak i niszczenia pojazdów. Mieli. Od 10 lat trwają nad nimi prace, na które wydano łącznie 38 milionów złotych, a do finału jeszcze daleko.

Kim Dzong Un goni mocarstwa. Zagrożenie może nadejść spod wody

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

PiS złożyło kolejne poprawki do projektu o Sądzie Najwyższym

Poseł Stanisław Piotrowicz w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości w czasie debaty nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym złożył dodatkowe poprawki. Według ustaleń RMF FM ma ich być ponad 20. Projekt został skierowany do ponownych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

"Zmiana społeczna następująca w najszybszym tempie od dekad"

Tygodnik "Time" uznał w środę za "człowieka" roku 2017 wszystkich tych, którzy przerwali milczenie na temat molestowania seksualnego - od kobiet, które ujawniły aferę wokół producenta filmowego Harveya Weinsteina, po tysiące osób, które używały hasztagu #Metoo.

Mikrofalami w rakiety Kima. Potencjalny as w rękawie USA

Amerykańskie wojsko od wielu lat pracuje nad specjalnymi rakietami zdolnymi przy pomocy mikrofali zdalnie "usmażyć" elektronikę. Jak twierdzi telewizja NBC News, użycie takiego sprzętu przeciw Korei Północnej było dyskutowane w Białym Domu. Na temat rakiet CHAMP nie ma jednak wielu informacji. Wiadomo, że formalnie nie są w służbie, choć faktycznie pewien zapas ma być gotowy na specjalne potrzeby.

Wykluczenie Rosji z igrzysk to "cios poniżej pasa"

Nie ustają emocje po wczorajszej decyzji MKOl, która wykluczyła Rosję z igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Buntują się dawni olimpijczycy ZSRR i Rosji, którzy wsparli obecnych sportowców. Kreml ustami rzecznika nawołuje do wstrzymania się z ostatecznymi wnioskami.

Premier Szydło proponuje utworzenie Konferencji Tirańskiej

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.