Najnowsze

Najnowsze

Kobieta zadłużona we frankach chce, żeby premier zeznawał przed sądem

Kobieta, która niedawno zarzuciła publicznie Mateuszowi Morawieckiemu kłamstwo, dziś chce, żeby premier zeznawał przed sądem. - Pan Morawiecki jest moralnie odpowiedzialny za śmierć mojego męża i za to, że od dziewięciu lat, jako żona samobójcy, walczę z BZ WBK i spłacam kredyt denominowany we frankach szwajcarskich – mówi Barbara Husiew w "Czarno na Białym".

Ks. Stryczek rezygnuje z prowadzenia fundacji

W reakcji na zarzuty ks. Jacek Stryczek rezygnuje z prowadzenia fundacji. 21 osób oskarżyło twórcę "Szlachetnej Paczki" o mobbing. Sprawę ujawnili dziennikarze Onetu. Ksiądz z zarzutami nie zgadza się, krakowska kuria czeka na jego wyjaśnienia, sprawę zbada też prokuratura.

Pacjenci z castingu

Nie krzyczą, nie okazują cierpienia. Fantomy to już za mało. Uczelnie medyczne stawiają na "żywych" pacjentów. Śląski Uniwersytet Medyczny ogłosił casting. Szuka ludzi, którzy wcielą się w rolę chorych. Aktorzy-amatorzy za pieniądze będą udawać pacjentów, ale nauka będzie całkiem na serio.

Amerykańskie sankcje na Chiny

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Chiny. Przyczyną jest zakup rosyjskiego sprzętu. Waszyngton przekonuje, że to głównie kara wymierzona w stronę Rosji, ale Pekin tego argumentu nie przyjmuje. Traktuje ją jako cios i ostrzega przed konsekwencjami.

Sędziowie przed rzecznikiem dyscyplinarnym

Kolejni sędziowie przesłuchiwani przed rzecznikiem dyscyplinarnym. Na przesłuchanie stawił się dziś sędzia Igor Tuleya. Przed wejściem dostał wsparcie innych sędziów i protestujących w obronie konstytucji.

Napięte relacje Londyn-Bruksela

Po nieformalnym szczycie UE w Austrii atmosfera między wspólnotą europejską a Wielką Brytanią wciąż się pogarsza. Premier Theresa May mówi o twardym Brexicie. Uważa, że brak umowy jest lepszy niż zła umowa. W dyskusji mamy zatem pat, bo to co jest akceptowalne dla jednej strony, dla drugiej już nie. Jak może to wpłynąć na gospodarkę?

Sąd okręgowy zbada wypowiedź Morawieckiego

Sprawa mostów i sądów jeszcze nie jest przesądzona. Sąd Apelacyjny przyznał rację PO. Uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej. Wypowiedź szefa rządu ma zbadać sąd. Być może premier Morawiecki będzie składał zeznania, w piątek był w Trójmieście na konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Sąd nad frankiem

Na spełnienie obietnic wyborczych część "frankowiczów" już od dawna nie czeka i od sprawiedliwości, którą mieli zaprowadzić politycy wybierają wymierzaną przez sądy. Przekonali się, że dochodzić jej nie jest łatwo i nie wszystkim się to udaje.

Konstytucjonalista: widzę zagrożenie, że polskie wyroki nie będą szanowane

Wynik głosowania w sprawie zawieszenia polskiej KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wskazuje, że "jesteśmy sami" - powiedział w "Faktach po Faktach" konstytucjonalista profesor Marek Chmaj. Widzi zagrożenie, że w przyszłości polskie wyroki nie będą szanowane w innych krajach Unii Europejskiej. - Ten ruch ze strony ENCJ ma się nijak do wyroków, które będą zapadały w naszym kraju, czy w rodzinie europejskiej - twierdzi rzecznik KRS Maciej Mitera. Pozostałymi gośćmi programu byli Jan Grabiec (PO) i Łukasz Schreiber (PiS) oraz Michał Kazimierz Ujazdowski i Ludwik Dorn.

Frankowe obiecanki

Żelazna konsekwencja premiera z pewnością dotyczy realizowania zawodowych celów, jeżeli chodzi o deklaracje, na przykład te dotyczące kredytów we frankach - tu już gorzej. Ten problem nie dotyczy tylko Mateusza Morawieckiego. Przez lata problem kredytów frankowych narastał a instytucje państwowe i rządzący nie robiły praktycznie nic żeby uniknąć kryzysu.

Punkt widzenia

Mateusz Morawiecki zanim stał się politykiem walczącym między innymi o repolonizację gospodarki, był prezesem banku będącego w rękach zagranicznego kapitału. Prześledziliśmy przemianę poglądów premiera nie tylko w tej sprawie, ale także na temat kredytów udzielanych we frankach. 

Waga słów

Historia człowieka, który chce repolonizować gospodarkę, a kiedyś zagraniczny kapitał wspierał i dzięki niemu zarabiał. Mowa o Mateuszu Morawieckim, który był prezesem - należącego między innymi do hiszpańskiej grupy - banku BZ WBK. Banku, który udzielał także kredytów we frankach. Barbara Husiew, zadłużona we frankach szwajcarskich chce żeby premier w związku z tym zeznawał przed sądem. Zarzuciła publicznie Mateuszowi Morawieckiemu kłamstwo.

Prezes Iustitii: to postępowanie quasi-dyscyplinarne, Ziobro nie jest autorytetem

To postępowanie dyscyplinarne, ale można powiedzieć, że jest quasi-dyscyplinarnym - tak prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustita" Krystian Markiewicz komentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania, jakie składał w piątek przed rzecznikiem dyscyplinarnym. - Dla mnie autorytetem nie jest prokurator Piotrowicz czy prokurator Ziobro - dodał, mówiąc o "osobach z tak zwanej dobrej zmiany" oraz "członkach nowej KRS".

Konstytucjonalista: widzę zagrożenie, że polskie wyroki nie będą szanowane

Wynik głosowania w sprawie zawieszenia polskiej KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wskazuje, że "jesteśmy sami" - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista widzi zagrożenie, że w przyszłości polskie wyroki nie będą szanowane w innych krajach Unii Europejskiej. - Ten ruch ze strony ENCJ ma się nijak do wyroków, które będą zapadały w naszym kraju, czy w rodzinie europejskiej - twierdzi rzecznik KRS Maciej Mitera.

Kandydaci na prezydenta o Warszawie

Miesiąc przed wyborami samorządowymi o największych bolączkach Warszawy i swojej wizji stolicy w programie "Tak Jest" mówili dwaj kandydaci na prezydenta Warszawy - Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej i Marek Jakubiak z Kukiz’15.

Sondaż: antyimigrancka AfD drugą siłą w Niemczech

28 proc. Niemców chce głosować na chadeków z CDU i CSU, według opublikowanego w piątek sondażu Deutschlandtrends. To najgorszy wynik tej koalicji od 21 lat, odkąd to badanie jest prowadzone. Na drugie miejsce wysunęła się antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD).