Najnowsze

Najnowsze

Mandaty z fotoradarów. Inspekcja chce łatwiej karać

Obsługująca fotoradary Inspekcja Transportu Drogowego chce poprawić skuteczność ściągania kar za przekroczenia prędkości - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Inspekcja chce takiej zmiany przepisów, by mogła szybciej karać.

Ostatni taki list z ZUS. Dostaną go 3 miliony przedsiębiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ponad 3 milionów listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego. Informuje w nich przedsiębiorców, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2019 roku.

"Nie tego byli uczeni". Trzej młodzi politycy otworzyli nowy etap sądowych zmian według PiS

Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba - to oni firmują sądową ustawę represyjną i przekonują, że jej przepisy są podobne do francuskich czy niemieckich. Przekonują z całą mocą, choć na przykładach wyrwanych z kontekstu. Ani we Francji, ani w Niemczech, ani nigdzie w Europie nie ma takiego prawa, jakie w Polsce planuje wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Materiał magazynu "Czarno na białym".

USA popierają "sześć kroków" w sprawie Iranu. Rosja "głęboko rozczarowana"

Stany Zjednoczone "w pełni popierają" mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który we wtorek uruchomiły Francja, Niemcy i Wielka Brytania - poinformował Departament Stanu USA. Zdaniem Waszyngtonu procedura ta może zmusić Teheran do przestrzegania zobowiązań nuklearnych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie widzi podstaw do uruchomienia tego mechanizmu.

"Boże Ciało" powalczy o Oscara

Była wielka radość, teraz potrzebne są wielkie pieniądze, bo sam kunszt twórców niestety nie wystarczy. Udało się "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, ale za tym sukcesem stał amerykański gigant medialny. Pytanie, kto stanie za filmem Jana Komasy, bo bez promocji "Bożego Ciała" - o statuetkę Oscara będzie trudno.

Rekompensaty za podwyżki prądu nie dla wszystkich

Najpierw podwyżki miało nie być, potem ulgą miała być rekompensata - teraz okazuje się, że ulga nie obejmie wszystkich. Ceny prądu rosną, rośnie też napięcie, bo rządzący od ponad roku nie potrafią jasno określić zasad kto i o ile zapłaci więcej. Padają kolejne deklaracje, ale szczegółów brak.

Rząd chce ułatwić pracę lekarzom ze Wschodu

W Polsce coraz częściej na oddziałach pracują lekarze ze Wschodu. Zanim jednak uzyskają prawo do samodzielnej praktyki, muszą poświęcić kilka lat i sporo pieniędzy. Rząd chce te trudną drogę skrócić, ale łatwo miał nie będzie, bo sprzeciwiają się temu polscy medycy.

Prezydent objeżdża kraj, opozycja czeka

Nie ma sztabu, nie ma pieniędzy, nie ma kandydatki w terenie – Platforma Obywatelska nieco ospale rusza do walki o prezydenturę. Nie spieszy się także kandydat Lewicy. Urzędujący prezydent wie, że nie ma na co czekać i od tygodni objeżdża Polskę. O głosy zabiega też Władysław Kosiniak-Kamysz.

Umorzone postępowanie w sprawie sędzi z Gorzowa

Gorzowska sędzia Olimpia Barańska-Małuszek krytykowała ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za aferę hejterską i miała z tego powodu kłopoty. Dziś triumfuje, bo wrocławski sąd uznał, że rzecznikowi dyscyplinarnemu brakuje kompetencji i postępowanie umorzył. Ustąpić musiała także Kancelaria Sejmu i olsztyńskiemu sędziemu będzie musiała pokazać listy poparcia kandydatów do nowej KRS.

Komisja Europejska chce zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Komisja Europejska skierowała wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Swój ruch argumentuje tym, że chce chronić polskich sędziów przed kontrolą polityczną.

"Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje"

Jan Komasa jest dzisiaj w Polsce, obok Wojciecha Smarzowskiego, najbardziej sprawnym warsztatowo reżyserem - powiedział w "Faktach po Faktach" publicysta "Krytyki Politycznej" Jakub Majmurek. Film polskiego reżysera "Boże Ciało" otrzymał nominację do Oscara. Zdaniem krytyka filmowego Tomasza Raczka "Komasie udało się coś, co się bardzo rzadko w polskim kinie udaje". - On zrealizował, wydawałoby się, bardzo prostą zasadę, którą powinien kierować się każdy film, który chce zdobyć światowe powodzenie - dodał.

Polska - Szwecja [RELACJA]

Mecz ze Szwecją był dla polskich piłkarzy ręcznych ostatnim w mistrzostwach Europy. Tak go relacjonowaliśmy w eurosport.pl.

"Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących"

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

Senackie komisje chcą odrzucenia nowelizacji ustaw sądowych

Senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały we wtorek wieczorem o odrzucenie przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Senat zajmie się nowelizacją na plenarnym posiedzeniu, które zaczyna się w środę.

Boris Johnson napisał list w sprawie Szkocji. "Nie mogę się zgodzić"

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił we wtorek wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego. "Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady" - napisał Johnson w liście do Sturgeon.

Samorządowcy uczcili pamięć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Rok po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, aby uczcić pamięć samorządowca. Podczas konferencji po zakończeniu spotkania oświadczenie złożył między innymi Piotr Adamowicz, brat zamordowanego. - W ostatnich dniach wielokrotnie pytano mnie, czy jego śmierć zmieniła coś w życiu publicznym. Nic nie zmieniła - powiedział.

Dżihadyści przyznali się do ataku na bazę wojskową w Nigrze

Dżihadyści z Zachodnioafrykańskiej Prowincji tak zwanego Państwa Islamskiego (ISWAP) w oświadczeniu zamieszczonym w internecie przyznali się do przeprowadzenia czwartkowego ataku na bazę wojskową w Nigrze. Stwierdzili, że zabili stu żołnierzy, oficjalne dane mówią o co najmniej 89 ofiarach śmiertelnych.

"Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej"

Politycy komentują wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera, KE "nie ma podstawy prawnej", aby podważać przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec uważa natomiast, że Komisja "wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej".

W środę głosowanie, które ma być formalnością

Kontrolowana przez Partię Demokratyczną Izba Reprezentantów USA w środę zagłosuje w sprawie przesłania do Senatu artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa zadecyduje o usunięciu bądź uniewinnieniu prezydenta USA.