PIT-11 można wysyłać drogą elektroniczną tylko w najnowszej wersji formularza - 25. Termin na zrobienie tego mija 31 stycznia 2020 roku - przypomina Ministerstwo Finansów.
PIT-11 - wersje formularza
Resort finansów stara się w ten sposób zapobiec przesyłaniu elektronicznych PIT-11 za rok 2019 na wcześniejszych, nieobowiązujących już wariantach formularzy.
"Od lutego zostanie przywrócona możliwość składania innych wersji formularza PIT-11 (do składania korekt za ubiegłe lata)" - wyjaśnia na swojej stronie MF.
Nowy formularz PIT-11
W PIT–11 znajdują się informacje o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
Jak wyjaśnia resort finansów, "interaktywny formularz jest dostępny na stronie podatki.gov.pl w zakładce e-deklaracje-pit/dla-platnikow. Oznaczenie wersji znajduje się w prawym dolnym rogu formularza".
W nowym formularzu dodano m.in. wiersze dotyczące przychodów oraz pola dotyczące składek społecznych i zdrowotnych płaconych przez osoby do 26 roku życia. Jeśli chodzi o przychody, to są w formularzu pola na te podlegające opodatkowaniu oraz te z podatku zwolnione - oba rodzaje należy przenieść do PIT-36 lub PIT-37. Natomiast składki płacone przez osoby młode nie podlegają odliczeniu w rocznym PIT, ale trzeba je wykazać w obliczeniu dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci.
Do kiedy należy przesłać PIT-11?
Formularz PIT-11 pracodawca powinien przekazać do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2020 roku. Jeśli chodzi o pracowników, to PIT-11 należy wysłać pracownikom do 2 marca 2020 roku (ostatni dzień lutego 2020 roku to sobota, więc zgodnie z Ordynacją podatkową za następuje przesunięcie terminu na następny dzień pracujący - po dniu lub dniach wolnych od pracy).
Ulga dla młodych
Co ważne, ministerstwo finansów informuje, że tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie ulgi dla młodych pracowników (osób do 26 roku życia) za 2019 r. w usłudze Twój e-PIT.
Z zerowego PIT w 2020 roku skorzystają osoby, które w momencie wypłaty nie ukończyły jeszcze 26. roku życia. Jeżeli wypłata będzie miała miejsce po dniu urodzin pracownika, jego wynagrodzenie będzie podlegać już opodatkowaniu.
Z ulgi mogą skorzystać osoby, których miesięcznie zarobki nie przekraczają średnio 7,1 tys. brutto, a w całym roku maksymalnie 85 528 zł.
Inne zmiany podatkowe
Od początku października 2019 roku weszły w życie zmiany w PIT. Niższa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych spadła z 18 do 17 procent, ponad dwukrotnie wzrosły natomiast koszty uzyskania przychodów. Dzięki temu pensja wzrosła o kilkadziesiąt złotych miesięcznie "na rękę".
Nowa stawka podatkowa dotyczy wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej (umowa o pracę, zlecenia, dzieło), w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock