Najnowsze

Najnowsze

CBA apeluje do osób, które "dały się uwikłać w korupcyjny proceder"

Centralne Biuro Antykorupcyjne wraz z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące "możliwości przyjęcia korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną" w szpitalu w szczecińskim Zdunowie. CBA apeluje do osób, "które dały się uwikłać w korupcyjny proceder i wręczyły korzyść majątkową, o zgłaszanie się do szczecińskiej delegatury Biura".

Kopiowanie dowodu przy wypożyczaniu nart. UODO wyjaśnia

Już za tydzień uczniowie z pięciu województw rozpoczynają ferie zimowe. Dla wielu może oznaczać wyjazd na narty czy snowboard. W związku z tym Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) przypomina, by zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, tak by uniknąć przykrych konsekwencji. Wciąż bowiem zdarza się, że od klientów wymaga się pozostawiania w zastaw dokumentu tożsamości w wypożyczalniach sprzętu lub jego kserowaniu.

Luc Besson ukarany przez sąd za to, jak potraktował asystentkę

Grzywną w wysokości 10 tysięcy euro sąd we francuskim Bobigny ukarał w środę słynnego francuskiego reżysera Luca Bessona, który oskarżony był o wyrzucenie z pracy przebywającej na zwolnieniu lekarskim swojej asystentki w należącej do niego wytwórni filmowej EuropaCorp.

"Trump zszedł z linii strzału jako główny podżegacz do wojny"

Piłka jest po stronie Iranu, Trump w bardzo zgrabny sposób włączył do całej sytuacji pozostałych pięciu sygnatariuszy poprzedniego układu i niejako na nich przerzucił współodpowiedzialność za negocjacje - w taki sposób amerykanista profesor Bogdan Szafrański odniósł się w TVN24 do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych, który mówił o potrzebie zawarcia nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Uważa, że poprzez ton swojego przemówienia Trump "zszedł z linii strzału jako główny podżegacz do wojny".

Wrocławskie zoo pomaga zwierzętom w Australii

Pożary trawiące Australię są dotkliwe nie tylko dla ludzi i ich domów, ale także - a może przede wszystkim - dla tamtejszej endemicznej przyrody. Pierwsze szacunki mówią o tym, że w płomieniach zginęło pół miliarda zwierząt. Niektóre gatunki prawdopodobnie wyginęły bezpowrotnie. Ocalałe zwierzęta potrzebują opieki i pożywienia. Dlatego do pomocy australijskiej faunie włączyło się Zoo Wrocław. Pomóc można na kilka sposobów.

Krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś już latem? Jest umowa

Komisja Europejska i Białoruś podpisały w środę umowę o ułatwieniach wizowych oraz umowę o readmisji. Ta pierwsza ułatwi obywatelom Białorusi uzyskanie wiz krótkoterminowych na wjazd do Unii Europejskiej, a obywatelom Unii Europejskiej - krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś.

Nowe ustalenia w sprawie katastrofy. Media: samolot płonął, załoga próbowała zawrócić

Załoga samolotu ukraińskich linii UIA próbowała zawrócić maszynę na lotnisko w Teheranie - ma wynikać ze wstępnego raportu irańskich śledczych, na który powołała się w czwartek agencja Associated Press. Według agencji Reutera maszyna miała zapalić się w czasie lotu. Boeing rozbił się w środę, wkrótce po starcie z portu lotniczego w stolicy Iranu. Zginęło 176 osób.

Chciał dopłacić złotówkę, stracił 18 tysięcy złotych. Policja ostrzega

Policja ostrzega, że wciąż pojawiają się nowe sposoby, za pomocą których przestępcy próbują pozbawić nas pieniędzy. "W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego" - czytamy. Ofiarą takiego oszustwa padł mieszkaniec powiatu legnickiego.

Dania przerzuci część żołnierzy z Iraku do Kuwejtu. Szwedzkie wojsko zostaje

Dania czasowo, ze względów bezpieczeństwa, przerzuci do Kuwejtu część swojego 141-osobowego personelu wojskowego stacjonującego w bazie Ain al Asad i w Bagdadzie - zapowiedziała w środę premier Mette Frederiksen. Z kolei minister obrony Szwecji Peter Hultqvist poinformował, że 70 szwedzkich żołnierzy pozostanie w Iraku.

Wójcik: trzeba potraktować wizytę Komisji Weneckiej jako prywatną

Dojdzie do spotkania z Komisją Wenecką. Sądzę, że na szczeblu urzędniczym, może kierowniczym szczeblu. W spotkaniu nie będzie uczestniczył minister sprawiedliwości - powiedział w czwartkowej "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Stwierdził też, że marszałek Senatu nie ma prawa zapraszać Komisji Weneckiej do Polski.

Demokraci chcą ograniczyć Trumpowi możliwość prowadzenia wojny

Członkowie niższej izby Kongresu zagłosują w czwartek nad rezolucją, która przewiduje ograniczenie ewentualnych posunięć militarnych Donalda Trumpa wobec Iranu - przekazała spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Wyraziła też zaniepokojenie faktem, że strategia i decyzje podejmowane przez administrację prezydenta USA nie były konsultowane z deputowanymi.

Żałoba narodowa po katastrofie samolotu pasażerskiego w Iranie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej po katastrofie samolotu pasażerskiego Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA w pobliżu Teheranu, do której doszło w środę i w której zginęło 176 osób. Do stolicy Iranu udała się grupa ukraińskich specjalistów, którzy mają uczestniczyć w śledztwie i badaniach przyczyny katastrofy.

Walka o pracowników z zagranicy. Polska traci konkurencyjność

Polska, która dzięki uproszczonej procedurze zatrudniania pracowników ze Wschodu skutecznie o nich zabiegała, traci konkurencyjność. Miała ją zwiększyć nowa polityka migracyjna, ale po dwóch latach prac wciąż nie jest gotowa - pisze w czwartek dziennik "Rzeczpospolita".

Szyicki duchowny: deklaracje USA i Iranu oznaczają koniec kryzysu w Iraku

"Apeluję do wszystkich irackich frakcji o rozwagę, cierpliwość, niepodejmowanie zbrojnych działań i uciszenie ekstremistycznych głosów" - oświadczył w środę wpływowy szyicki duchowny Muktada as-Sadr, cytowany przez agencję Reutera. Według niego po "retoryce deeskalacji" ze strony USA i Iranu kryzys, w jakim znalazł się Irak w ostatnim czasie, został zakończony.

"Celowali w amerykańską część bazy". Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń

Irańskie pociski uszkodziły lub zniszczyły siedem budynków położonych w irackiej bazie Al Asad, w której znajduje się wielu amerykańskich żołnierzy - wynika z ujawnionych zdjęć satelitarnych. Zdaniem szefa Kolegium Szefów Sztabów USA, generała Marka Milleya, ostrzał miał na celu wyrządzenie "znacznych szkód", w tym zniszczenie pojazdów i samolotów oraz "zabicie personelu". Wojskowy zastrzegł przy tym, że jest to "jego prywatna ocena".

"Iran zemścił się za śmierć Sulejmaniego i nie będzie eskalował napięcia"

Wszystkie nasze wojskowe działania były proporcjonalne do zabicia Kasema Sulejmaniego. One zostały zakończone - oświadczył w środę w Nowym Jorku ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht Rawanczi. Podkreślił, że Iran zemścił się za śmierć generała Sulejmaniego i nie zamierza podejmować nowych działań wojskowych, jeśli nie będzie agresji ze strony Stanów Zjednoczonych.

Czym strzelał Iran? Najnowsza rakieta ma zasięg nawet pół tysiąca kilometrów

Irańskie pociski balistyczne krótkiego zasięgu to przede wszystkim różne modele rakiet Fateh-110 na paliwo stałe z promieniami rażenia rzędu 300 kilometrów, do czego przybył ostatnio pocisk Fateh-313 o zasięgu zwiększonym do 500 kilometrów. Jak podaje raport Pentagonu, Iran zajmuje na Bliskim Wschodzie pierwsze miejsce pod względem liczby posiadanych pocisków kierowanych, w większości krótkiego i średniego zasięgu.