Najnowsze

Najnowsze

Po 43 latach Kuba ma znów premiera. Został nim "wrażliwy politycznie" architekt

56-letni Miguel Marrero został w sobotę wybrany premierem Kuby. Stanowisko szefa rządu zostało przywrócone po 43 latach na podstawie zmian, jakie w konstytucji kraju przyjęto w kwietniu. Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, przedstawiając kandydaturę Marrero w parlamencie, mówił między innymi o jego "wrażliwości politycznej i wierności partii oraz rewolucji".

"Do Rosji i Chin - macie krew na rękach"

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo oświadczył w sobotę, że Rosja i Chiny "mają krew na rękach" po tym, jak oba kraje zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczącą dostarczania pomocy humanitarnej z Turcji i Iraku do milionów syryjskich cywilów.

"Mówił, że trzeba zamknąć te dwa przejazdy, bo nie są bezpieczne". Na jednym z nich zginął

- Od jakiegoś czasu mówił, że trzeba zamknąć dwa przejazdy przez tory do naszej miejscowości, bo one nie są do końca bezpieczne - tak rozmowę z Januszem Dzięciołem wspomina Jerzy Czapla, sołtys Białego Boru. Kilka dni później były poseł zginął w jednym z tych miejsc. Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz podkreśla, że od zawsze był zwolennikiem zamykania "niestrzeżonych przejazdów". Teraz chce usunąć ten, na którym zginął Dzięcioł. Śledczy przesłuchali już bezpośredniego świadka wypadku.

W kolumbijskiej dżungli polska badaczka odkryła nowy gatunek orchidei

Dorasta do wysokości 40 centymetrów i - w przeciwieństwie do większości tropikalnych storczyków - nie rośnie na drzewach, ale jest rośliną naziemną. Cranichis crenatifolia – tak nazywa się nowy gatunek storczyka, odkryty w południowej części Kolumbii przez Martę Kolanowską, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Kim Dzong Un spotkał się z dowódcami armii. Na kilka dni przed upływem ultimatum

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z grupą najwyższych dowódców wojskowych. Jak podaje Koreańska Centralna Agencja Prasowa, celem spotkania było znalezienie nowych sposobów na zwiększenie potencjału obronnego kraju. Narada odbyła się na kilka dni przed upływem ultimatum, jakie Kim Dzong Un dał Stanom Zjednoczonym w sprawie wznowienia rozmów na linii Waszyngton-Pjongjang dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ewakuowano jarmark bożonarodzeniowy w centrum Berlina

Niemiecka policja ewakuowała w sobotę jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie przy Breitscheidplatz. Dwie osoby złożyły wyjaśnienia, ale nie aresztowano ich - podała rzeczniczka policji. Ewakuacja była podyktowana szczególnym wyczuleniem służb. Trzy lata temu na jarmarku doszło do zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęło 12 osób.

"Zbrojna agresja ZSRS stanowiła wydatną pomoc dla Niemiec". Odpowiadają Putinowi

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

"Mają być niby-sędziowie w niby-sądach pod sztandarem niby-sprawiedliwości"

Ta ustawa jest nie do naprawienia. Senat powinien przyjąć jedną uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości - zasugerował w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, oceniając przyjętą w piątek przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Dodał, że nie ma "wielkich złudzeń co do prezydenta Andrzeja Dudy i jego odważnej postawy", ale podkreślił, że trzeba kierować do niego wnioski, "żeby to zawetował".

"W Olgę wstąpił jakiś spokój, jakaś potęga się pojawiła". Noblowski tydzień Tokarczuk

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla, bankiety, kolacje, wykład noblowski, spotkania z tłumaczami i czytelnikami, wizyta w szkole w dzielnicy imigrantów - w sumie 30 wydarzeń najważniejszego tygodnia w pisarskiej karierze Olgi Tokarczuk. Katarzyna Kolenda-Zaleska towarzyszyła noblistce w Sztokholmie. Rozmawiała z autorką, jej rodziną i przyjaciółmi oraz z tłumaczami książek polskiej noblistki.

"PiS ogłasza stan wojenny w sądach"

To jest tragiczna sytuacja i zobowiązanie dla całego społeczeństwa. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, żadnego sędziego nie możemy pozostawić samego - powiedziała w "Babilonie" TVN24 BiS Grażyna Staniszewska, działaczka opozycji w PRL. Tak skomentowała przyjętą przez Sejm głosami klubu PiS ustawę dyscyplinującą sędziów. Filozofka i publicystka Agata Bielik-Robson oceniła, że "Rubikon został przekroczony, jeśli chodzi o demontaż państwa prawa w Polsce". - Jesteśmy w stanie absolutnie przełomowym, bardzo głębokiego kryzysu - oceniła dziennikarka Małgorzata Niezabitowska.

"To jest pogrzeb państwa prawa. Pogrzeb tego, co stanowi polska konstytucja"

Ta ustawa - jeżeli wejdzie w życie - odbije się bardzo negatywnie na polskiej gospodarce, na postrzeganiu Polski za granicą, jak i na ochronie prawnej polskich obywateli - przestrzegał w TVN24 profesor Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Tak ocenił przyjętą w piątek przez Sejm ustawę represyjną wobec sędziów.

"Dom grozy" pod Petersburgiem. Arsenał broni i molestowana córka

Komitet Śledczy Rosji prowadzi dochodzenie w sprawie 46-letniego mężczyzny, podejrzanego o nielegalne posiadanie broni, a także o wykorzystywanie seksualne niepełnoletniej córki. Kiedy policja przeszukiwała jego dom, miał wykrzykiwać, że jest "pułkownikiem wywiadu wojskowego GRU". Służby nie potwierdziły, jakoby rzeczywiście nim był.

Policyjny pościg i czołowe zderzenie

Na drodze krajowej w Ostródzie kierowca uciekał samochodem przed policją, wypadł z łuku drogi i czołowo zderzył się z innym pojazdem. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Kierowca, który spowodował wypadek, był nietrzeźwy.

Nagroda Nobla "wywróciła ich życie do góry nogami"

Wisława Szymborska nie napisała przez trzy lata żadnego wiersza po Noblu, więc Olga Tokarczuk nie chciałaby pójść tą drogą. Chciałaby wrócić do tego, co - jak mówi - robi najlepiej, czyli pisania - mówiła we "Wstajesz i weekend" Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła noblistce w czasie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. Reportaż reporterki "Faktów" TVN "Tydzień Tokarczuk" w sobotę o godzinie 20 w TVN24.

"Desperacko chciałem zagrać główną postać"

Ten projekt zainteresował mnie właśnie ze względu na główną postać. Desperacko chciałem go (detektywa Essroga) zagrać. Jestem bardzo pazernym aktorem, więc pomyślałem: skoro tak bardzo chcę tej roli, to może sam napiszę scenariusz na podstawie powieści - powiedział w rozmowie z Anną Wendzikowską, reporterką "Dzień Dobry TVN" Edward Norton. Aktor wyreżyserował i zagrał główną rolę w filmie "Osierocony Brooklyn".

Nie widział potrzeby zabrania raków na Mont Blanc. Odpowie za śmiertelny upadek Polki

Pani Aneta zgodnie z planem nie miała zdobywać położonego na wysokości 4810 metrów szczytu Mont Blanc, a jedynie dotrzeć do schroniska położonego na wysokości 3165 metrów. Kilkaset metrów przed celem spadła dwieście metrów w dół szlaku. Nie miała raków, bo przewodnik powiedział, że nie musi ich mieć. Reporter "Faktów" TVN Robert Jałocha dowiedział się, że Zbigniew B. usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.