Najnowsze

Najnowsze

Życiński: Trzeba przezwyciężać prowokacje

- Pamięć o 17 września nie może prowadzić do nienawiści - nawoływał w Wieluniu metropolita lubelski abp Józef Życiński, który apelował, by "przezwyciężać rany i prowokacje, które pojawiają się we wzajemnych kontaktach z Rosjanami". Z kolei abp Sławoj Leszek Głódź - oddając hołd heroicznym obrońcom Poczty Polskiej - mówił, by "przeciwstawić się wszystkiemu, co ducha Narodu chce osłabić".

Obamy nie ma, ale pisze

- Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawili opór ciemiężcy - napisał w liście do polskich władz prezydent USA Barack Obama, który w Gdańsku osobiście się nie pojawił.

Czytał nekrologi i oszukiwał rodziny

Uważnie czytał nekrologi ukazujące się w gazetach i ustalał szczegóły z życia zmarłych osób, potem nawiązywał kontakt pogrążonymi w żałobie rodzinami i wyłudzał pieniądze. Według policji, 55-letni Sławomir S. ma na koncie nawet kilkadziesiąt oszustw. Mężczyzna wpadł po tym, jak oszukał starszą kobietę na 4 tys. złotych.

Piwo aż po horyzont

Zielona łąka usłana czerwonymi skrzynkami i puszkami piwa - tak wyglądała w poniedziałek międzynarodowa trasa E40 na odcinku Kraków - Tarnów. Doszło tam do zderzenia dwóch tirów i samochodu osobowego. Nikt nie ucierpiał. Zdjęcia dostaliśmy od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

Iran ma nowe propozycje

Iran przygotował nową propozycję w sprawie swojego programu atomowego i jest gotowy na wznowienie rozmów ze światowymi potęgami - podały irańskie media, powołując się na głównego negocjatora w sprawach atomowych Sajeda Dżalilego.

Papież milczy w rocznicę wojny

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Watykan nie opublikował żadnego oświadczenia. Nie wypowiedział się również Benedykt XVI, który przebywa w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

"Rosja 30 lat za Niemcami"

Dobra, jeśli wziąć pod uwagę stan relacji polsko - rosyjskich - tak atmosferę konferencji premierów Putina i Tuska oceniają komentatorzy. Według historyka IPN Antoniego Dudka, jeśli wizyta Putina "zakończy się tak, jak się zaczęła", będzie to mały krok naprzód. - Chociaż Rosja w dialogu historycznym jest i tak 30 lat za Niemcami - ocenił.

"Sms-owy zabójca" dostał 15 lat

15 lat posiedzi w więzieniu 30-latek, który na pierwszej randce zamordował poznaną dzięki sms-owemu serwisowi randkowemu kobietę. Prokurator domagał się dla oskarżonego kary 25 lat więzienia.

Pakistańczycy niszczą talibów

Trzy obozy pakistańskich talibów w regionie Chajber, na północnym zachodzie kraju przy granicy z Afganistanem, zostały zniszczone przez wojsko.

W drodze do szkoły włącz myślenie

1 września w szkołach całego kraju ponownie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Policja przestrzega uczniów, by w drodze na lekcje mieć się na baczności i pamiętać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa. Tak, by nie powtórzył się przypadek z Zambrowa, gdzie w marcu 10-latek wbiegł na przejściu dla pieszych prosto pod koła samochodu. Całe zdarzenie zarejestrowała kamera z monitoringu.

Rosyjski wywiad odpala niewypał

Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji odpaliła długo zapowiadaną bombę, która okazała się niewypałem. Z konferencji prasowej gen. Lwa Sockowa można było się dowiedzieć o rzeczach zupełnie niewiarygodnych oraz o tych zupełnie oczywistych.

Hindusi szykują się na Marsa

Niezrażeni niepowodzeniami ostatniej księżycowej misji Hindusi zapowiadają, że za cztery do pięciu lat zamierzają wysłać sondę na Marsa.

Kardynał Dziwisz karci za "upadek moralny"

Kardynał Stanisław Dziwisz jest zdziwiony atakiem jednej z włoskich gazet na redaktora naczelnego katolickiego dziennika "Avvenire" Dino Boffo. Polski duchowny wyraził przy tym zaniepokojenie "upadkiem moralnym" we Włoszech.

Tusk: prawda nie może upokorzyć. Nawet bolesna

Wspólna konferencja Władimira Putina i Donalda Tuska zakończyła się zgrzytem, gdy padło pytanie o trudną historię. - Westerplatte, Katyń, pakt Ribbentrop-Mołotow to są fakty. Prawda może być bolesna, ale nikogo nie może upokorzyć - stwierdził Donald Tusk.

Putin: nie szukajmy w spleśniałej bułce rodzynków

Obiektywna historia ma wiele barw, wszyscy popełniali błędy. Jeśli ktoś chce wyszukać w starej i zapleśniałej bułce rodzyneczki, a pleśń pozostawić innym, to nic dobrego z tego nie będzie - powiedział premier Władimir Putin. Przyznał, że nie ma pełnej zgodności ws. II wojny światowej między Polską a Rosją, ale jest zrozumienie.

Wojna jest cool

  W zeszłym tygodniu pojechałem nieco po TVP, to dziś konkurencję pochwalę – za poniedziałkowy quiz historyczny o drugiej wojnie. Jak dla mnie mogłoby być ciut więcej samego quizu a nieco mniej części artystycznej, ale co tam. Ważne, że był.

"Teraz wiem, czemu tu tak pięknie"

- Teraz wiem dlaczego, tu jest tak pięknie - zachwycał się premier Władimir Putin po nieoczekiwanym początku spotkania z Donaldem Tuskiem, czyli przechadzce po sopockim molo. Jednak spacer miał swoją cenę - z braku czasu odwołano planowane rozmowy polskiej i rosyjskiej delegacji.

Szkoła po nowemu, uczniowie mają mieć lepiej

Uczniowie wracają dziś do szkół. Inauguracja roku szkolnego dla wielu z nich oznacza naukę po nowemu. W przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów obowiązywać będzie nowa podstawa programowa nauczania. - To najważniejsze zmiany - przekonywała w TVN24 minister edukacji Katarzyna Hall.

"Porównanie Katynia do Holokaustu? Będzie wrzask na świecie"

Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w przemówieniu na Westerplatte porównał zbrodnię katyńską z Holocaustem wzbudziły kontrowersje. Według byłego ambasadora RP w Rosji, Stanisława Cioska, były za mocne. - Zobaczymy, jaki będzie straszliwy wrzask na świecie o to porównanie – ocenił w TVN24.

Wdrapał się na symbol Malezji

Do trzech razy sztuka - Francuzowi Alainowi Robertowi, lepiej znanemu na świecie jako "człowiek-pająk", w końcu udało się wspiąć na słynne wieże Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur w Malezji. Jego wspinaczka skończyła się jak zwykle - na komisariacie.

"Rozbójnicy świata Niemcy napadli dziś na Polskę"

"Bandycki najazd armii niemieckiej bez wypowiedzenia wojny na ziemie Rzeczpospolitej Polskiej"; "Rozbójnicy świata - Niemcy napadli dziś na Polskę. Wojna o wolność narodu rozpoczęta"; "Odwieczny wróg rozpoczął działania" - to tylko niektóre tytuły polskich gazet z 1 września 1939 r., które w internecie udostępniła Biblioteka Narodowa.

Putin z "wizytą pojednania"

Rosyjska prasa przywiązuje wielką wagę do wizyty Władimira Putina w Polsce. W artykułach opublikowanych 1 września dominuje ton nadziei na poprawę stosunków polsko-rosyjskich.

Miasto Aniołów w płomieniach

Przedmieścia Los Angeles w coraz większym niebezpieczeństwie - konieczna może być ewakuacja 12 tysięcy rodzin. Szalejące pożary wysuszonych lasów i zarośli zbliżają się do zabudowań. Zagrażają też jednemu z obserwatoriów astronomicznych.

Bransoletka na nogę zamiast więzienia

Od wtorku niektórzy skazani za drobne przestępstwa wcale nie muszą iść za kratki - karę odbywać będą w domu dzięki nowemu systemowi elektronicznego dozoru skazanych. Zamiast krat i strażnika więziennego wystarczy specjalna opaska-nadajnik na nogę i urządzenie monitorujące kontrolowaną osobę. Nowy system obejmie na razie tylko 500 więźniów z okolic Warszawy.

Prezydent: Katyń jak Holokaust, choć rozmiary były różne

- To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Powód mają inni, nie my. Ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy ją ułatwili - mówił Lech Kaczyński podczas uroczystości rocznicowych na Westerplatte. Porównał też zbrodnię w Katyniu z Holokaustem. - Żydzi ginęli, bo byli Żydami, polscy oficerowie, bo byli polskimi oficerami - przypomniał.

"Nie chcemy używać pamięci przeciwko komukolwiek"

- Napaść Niemiec hitlerowskich i bolszewickiej Rosji na Polskę to pamięć, której nie chcemy wykorzystywać przeciwko komukolwiek – mówił Donald Tusk na Westerplatte. Podczas uroczystości podpisano akt erekcyjny gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej.

Zdechł najstarszy pies świata

Wabiła się Chanel i była najstarszym żyjącym psem na świecie. Do teraz, gdy w wieku 21 lat, zdechła na Long Island w Stanach Zjednoczonych.