Uczniowie wracają dziś do szkół. Inauguracja roku szkolnego dla wielu z nich oznacza naukę po nowemu. W przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów obowiązywać będzie nowa podstawa programowa nauczania. - To najważniejsze zmiany - przekonywała w TVN24 minister edukacji Katarzyna Hall.
Minister edukacji podkreśliła, że dla niej najważniejsze jest prawo każdego pięciolatka do wychowania przedszkolnego i nowa podstawa programowa. - To oznacza nowe, lepsze programy, które rok po roku mają objąć wszystkie roczniki uczniów – zaczynamy od przedszkola, I klasy szkoły podstawowej i pierwszej kasy gimnazjum - powiedziała Hall.
"Z przedszkolami nie jest dobrze, ale poprawimy to"
I podkreśliła jednocześnie, że możliwość posyłania sześciolatków do szkoły (decydują o tym rodzice, pod warunkiem, że rok wcześniej chodziły do przedszkola) nie oznacza wprowadzenia podziałów między dziećmi.
- Każde (dziecko) rozwija się w swoim tempie, różnice występują nawet między dziećmi urodzonymi tego samego dnia. Inaczej funkcjonuje dziecko w szkole, które od trzeciego roku życia było w przedszkolu, a inaczej dziecko, które trafia pierwszy raz do zorganizowanej edukacji jako sześciolatek. Ale nauczyciele - ze względu na te różnice - potrafią indywidualizować pracę - powiedziała Hall.
Minister edukacji zachwalała wychowanie przedszkolne. - Daje umiejętność funkcjonowania w grupie, umiejętność współpracy. Chodzi o to, żeby jak najwcześniej i najwięcej dzieci brało w tym udział. Na tle innych krajów Europy wypadamy źle, ale poprawiamy to. Znam gminy, gdzie w ub. roku 20 proc. pięciolatków rozpoczęło edukację w przedszkolu, a w tym roku już 80 proc. - stwierdziła.
Co się zmienia?
W tym roku o tym, czy sześciolatek pojawi się obok siedmiolatka w I klasie decydują rodzice. Od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie sześciolatki.
Od tego roku szkolnego samorządy muszą z kolei zapewnić przedszkola wszystkim dzieciom w tym wieku, jeśli chcą tego ich rodzice.
Kolejna zmiana - w gimnazjach obowiązkowa będzie nauka drugiego języka obcego. Z kolei tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, który po wielu latach przerwy, będzie musiał obowiązkowo na maturze przystąpić do egzaminu z matematyki.
Zmieniają się też zasady uczestnictwa uczniów w zajęciach z wychowania do życia w rodzinie. Teraz nie będą w nich uczestniczyć nie tylko ci niepełnoletni uczniowie, których rodzice w formie pisemnej zgłoszą dyrektorowi sprzeciw, ale też ci uczniowie pełnoletni, którzy sami zgłoszą sprzeciw wobec udziału w zajęciach.
Inaczej będą prowadzone lekcje wychowania fizycznego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w ramach czterech godzin WF w tygodniu będą mieli dwie wspólne lekcje z zajęciami takimi samymi dla wszystkich w klasie i dwie lekcje, podczas których będą mogli ćwiczyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz możliwościami szkoły. Chodzi tu np. o lekcje tańca, gry w tenisa, judo, koszykówki. W szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia do wyboru odbywać się będą na dwóch godzinach WF z trzech obowiązkowych.
Rok szkolny 2009/2010 potrwa do 25 czerwca.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP