Najnowsze

Najnowsze

Dokąd trafi oskarżony o mordowanie Żydów?

Po Johnie Demjaniuku kolejny Ukrainiec oskarżony o mordowanie Żydów w czasie wojny może zostać wyrzucony ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął postępowanie w sprawie deportacji 88-letniego Johna Kalymona.

"Polska sympatyzowała z Niemcami"

W przeddzień 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej rosyjska telewizja pokazała film oparty na odtajnionych dokumentach wywiadu Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Niespodzianki nie było. Autorzy dokumentu odpowiedzialnością za wywołanie wojny obarczyli Anglię i Francję, a Polsce dostało się za "sympatyzowanie z Niemcami".

Huragan przegnał turystów

Pełne lotniska z powodu uciekających turystów, puste plaże i kieszenie właścicieli pensjonatów turystycznych na meksykańskiej części Półwyspu Kalifornijskiego. To wszystko efekt nadciągającego huraganu.

Tajne komplety jawne jak nigdy

Ławki w jawny, bezczelny sposób rozmieszczone będą po całym skwerze Wizytek w Warszawie. Dekonspirują się również wykładowcy: Agata Passent, Tomasz Sianecki, Przemek Truściński, Jan Lityński. Po 70 latach nie zmieniło się jedno: chcą ocalić pamięć przed zapomnieniem.

Sześciolatków w szkołach jak na lekarstwo

Z dużej chmury mały deszcz. Tylko tak można określić pierwsze efekty reformy edukacji. W Małopolsce tylko niecałe 3 proc. wszystkich sześciolatków 1 września rusza do szkół - pisze "Dziennik Polski".

"Zrasta się rana sprzed 70 lat"

Okrągła, 70. rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do wspólnego wystąpienia ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Według Radosława Sikorskiego i Franka-Waltera Steinmeiera, oba kraje dokonały znacznego postępu na drodze ku pojednaniu i wspólnej przyszłości. - Tam, gdzie przed 70-ciu laty otwarta została rana, Europa zrasta się dziś wyraźnie - napisali we wspólnym artykule.

Prezydent złagodzi swoje wystąpienie?

Czy Lech Kaczyński na Westerplatte odpowie na kłamliwe artykuły z rosyjskiej prasy oskarżające Polskę o paktowanie z Hitlerem? Jak pisze "Dziennik", prezydent do ostatniej chwili rozważał ostrą reakcję na atak propagandowy zza wschodniej granicy.

Co powie na Westerplatte?

Przywódcy Polski, Niemiec i Rosji wspólnie przypomną światu, że 70 lat temu II wojna światowa rozpoczęła się w Polsce. Nie obyło się bez kontrowersji po rosyjskiej stronie, która od tygodnia półoficjalnie lansuje tezę, że przedwojenna Polska "aktywnie współpracowała z hitlerowskimi Niemcami". Czy Władimir Putin odniesie się do tych oskarżeń? Czy polski prezydent lub premier będą musieli prostować rosyjskie rewelacje? Przekonamy się we wtorek. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o 4.45. Transmisja na żywo w TVN24 i tvn24.pl.

Nie dwie podwyżki, a jedna. Ale i tak się cieszą

- W 2010 roku nauczyciele nie dostaną dwóch podwyżek - oświadczył w poniedziałek wieczorem dziennikarzom Donald Tusk. Chwilę wcześniej premier to samo powiedział zarządowi głównemu ZNP i... został nagrodzony gromkimi oklaskami. Dlaczego? Bo podwyżka, choć jedna, będzie dla nich dużo korzystniejsza, niż myśleli.

"Dzięki sierpniowi można dzisiaj buczeć"

Wielkie zwycięstwo, narodowe święto - tak o 31 sierpnia 1980 roku i chwili podpisywania "Porozumień Sierpniowych" mówił w Gdańsku Lech Kaczyński. Prezydent zaznaczył, że wydarzenia sprzed 29-ciu lat były "pierwszą łopatą wkopaną w grób komunizmu". Podczas uroczystości nie obyło się bez incydentu. Buczenie i gwizdy towarzyszyły wymawianym nazwiskom m.in. Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza.

Putin wylądował w Polsce

Dokładnie o 22.30 na lotnisku w Gdańsku wylądował samolot z premierem Rosji Władimirem Putinem na pokładzie. Szef rosyjskiego gabinetu przyleciał do Polski w związku z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

"Śmierć z głodu to nie to samo co strzał w tył głowy"

Był rozsądny - tak list Władimira Putina do Polaków oceniła w programie „24 godziny” w TVN24 profesor Jadwiga Staniszkis. Były premier Leszek Miller prognozuje nawet, że list szefa rosyjskiego rządu może mieć duże konsekwencje dla naszego kraju. – To konkretne propozycje w przestrzeni gospodarczej – skomentował.

Premier w stresie, choć burzy nie przewiduje

- Czy premier przeżywa duży stres przed wtorkowym przemówieniem i spotkaniem w cztery oczy z Władimirem Putinem? - Na pewno - mówił w programie "24 godziny" w TVN24 wicepremier Grzegorz Schetyna, choć sam szef rządu nie przewiduje, aby doszło do jakiejś rewolucji. Schetyna podkreślił też, iż wierzy, że Polacy będą mogli czuć satysfakcję po uroczystościach obchodów wybuchu II Wojny Światowej.

Zawaliła się kamienica w centrum miasta

Zawaliła się kamienica w centrum Bochni (woj. małopolskie). Jej sufit wpadł do sąsiadującego sklepu - jedna osoba została ranna. Z kamienicy ewakuowano trzy rodziny. Informację o zdarzeniu oraz zdjęcia otrzymaliśmy od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

"Tusk i Kaczyński nie dali się sprowokować"

- Chcieli nas sprowokować, ale premier Donald Tusk zachował zimną krew i się nie dał. Prezydent też - tak o ostatnich rosyjskich publikacjach i ostrożnych komentarzach naszych władz mówi Tadeusz Mazowiecki. Były premier widzi szansę na dojście z Rosją do wspólnej oceny historii, ale dopiero po tym, jak uporają się z nią sami Rosjanie. A problemów jest wiele - na przykład Józef Stalin.

Premier w stresie, choć burzy nie przewiduje

Poniedziałek, 31 sierpnia - Czy premier przeżywa duży stres przed wtorkowym przemówieniem i spotkaniem w cztery oczy z Władimirem Putinem? - Na pewno - mówił w programie "24 godziny" w TVN24 wicepremier Grzegorz Schetyna, choć sam szef rządu nie przewiduje, aby doszło do jakiejś rewolucji. Schetyna podkreślił też, iż wierzy, że Polacy będą mogli czuć satysfakcję po uroczystościach obchodów wybuchu II Wojny Światowej.

"Chodźmy na piwo, a nie na mszę"

- Każda u nas rocznica jest powodem do rozdrapywania ran, to chyba nasza cecha narodowa - ubolewała w TVN24 dziennikarka Teresa Torańska patrząc na obchody 29. rocznicy "Porozumień Sierpniowych". Wtóruje jej Władysław Frasyniuk i apeluje: Zróbmy święto radości, zaprośmy dzisiaj na piwko wszystkich obywateli, żeby cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnej Polsce. Na piwo się umówmy, a nie na mszę.

"Wyciągnijmy lekcję z  1 września"

- Powinniśmy zadać sobie pytanie, po co nam rocznica 1 września - mówił W "Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzej Olechowski. Według niego, ten dzień to lekcja dla Europy i świata pokazująca, do jakiej tragedii może doprowadzić nierównowaga sił. - Uczmy się z niej czerpać - radził Olechowski.

Nauczanie o Holokauście zakazane w Strefie Gazy

Palestyńczyków z radykalnego Hamasu irytują plany kontrolującego szkoły w Strefie Gazy ONZ, by uczyć dzieci o Holokauście. To "reklamowanie kłamstwa", uważa Junis al-Astal, jeden z przywódców Hamasu.

Kurtyka odpowiada na rosyjskie kłamstwa

Szef IPN odpowiada na rosyjskie oskarżenia wobec Polski. - Forsowanie twierdzeń ewidentnie nieprawdziwych i kłamliwych w imię bieżących interesów politycznych nie służy prawdzie historycznej i dialogowi, nie służy ani Rosji, ani Polsce - krajom i narodom, których relacje historyczne są szczególnie nasycone emocjami. Wobec takich działań IPN nie może przejść obojętnie - pisze w oświadczeniu Janusz Kurtyka.

Wnuk Stalina w obronie "dobrego imienia" dziadka

Józef Stalin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć obywateli sowieckich - wnuk dyktatora Jewgienij Dżugaszwili uważa, że to zdanie napisane przez niezależną "Nowoj Gazetę", znieważa jego dziadka.

Białorusini wszczynają śledztwo ws. Su-27

Białoruska prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo ws. niedzielnej katastrofy myśliwca SU-27 podczas Air Show w Radomiu. Jak informuje białoruska gazeta telegraf.by śledczy uznali, że doszło do złamania 465 artykułu kodeksu karnego, czyli "naruszenia przepisów lotu oraz przygotowań do lotu", które spowodowały śmierć dwóch pilotów.

Miękka odpowiedź polskiego ambasadora

Miała być mocna odpowiedź na rosyjskie rewelacje o sojuszu Polski z Hitlerem, lecz w od dawna zapowiadanym wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr, mówiąc o polskiej wizji historii, używał wyjątkowo dyplomatycznego języka.

Kiedy zaczęła się wojna?

Fakt, iż II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r., wydaje się oczywisty. Ale nie dla większości Rosjan, z których jedynie 22 proc. wie, że wojna zaczęła się właśnie wtedy.

Miller o "wyciągniętej ręce Putina"

- Putin wyciągnął do Warszawy rękę przyjaźni - tak były polski premier Leszek Miller komentuje dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti list Władimira Putina, który opublikowała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

Muzyka zburzyła polsko-ukraińską granicę

Lokalne specjały, tradycyjne stroje, dyskusja o wspólnych problemach i ostra muzyka - w malowniczym Kryłowie nad Bugiem zakończyły się trzecie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, na których wspólnie bawili się Polacy i Ukraińcy.

List Putina

W liście Władimira Putina do Polaków, który publikuje Gazeta Wyborcza, niezwykle istotny, obok dosyć szczegółowego wykładu na temat historii lat 1919-1945 z punktu widzenia Moskwy, jest fragment o udziale Rosji w budowie jak to określił Putin, Wielkiej Europy.

Polski żołnierz na PKiN. "Honor znaczy ojczyzna"

Na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zawisł wielki banner (ok. 1200 m2) z wizerunkiem polskiego żołnierza. Olbrzymia płachta promuje obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz koncert "W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny".

Przyczyny katastrofy najwcześniej za rok

Dopiero za rok będzie wiadomo, dlaczego francuski Airbus A330 spadł 1 czerwca nad Atlantykiem. Poszukiwania kolejnych szczątków maszyny i wyjaśniane przyczyn katastrofy będzie też wyjątkowo kosztowne.