Najnowsze

Najnowsze

"Czwarty tydzień listopada przyniesie 100 tysięcy chorych"

- W tej chwili wskaźnik narastania liczby chorych zwiększa się co tydzień o 60 procent. I nie należy się tym denerwować - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień. Przyznaje jednak, że dziś liczba zachorowań jest 10-12 razy większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Nie ma wątpliwości, że odpowiada za to wirus nowej grypy - zaznacza.

Obama broni chińskich mniejszości

Wszystkie mniejszości powinny cieszyć się prawami człowieka - powiedział amerykański prezydent Barack Obama swojemu chińskiemu odpowiednikowi Hu Jintao podczas wizyty w Pekinie. Podczas spotkania poruszono też m.in. kwestie wzajemnej współpracy gospodarczej oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

Nie ma poboru, nie ma studentów

Od kiedy nie grozi już przymusowy pobór do wojska, coraz mniej młodych Polaków wybiera studia wyższe. Co innego Polki - te zdominowały uczelnie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Według ekspertów, różnice te będą się pogłębiać. Sytuacja ta może zaszkodzić uczelniom, zwłaszcza prywatnym, które nierzadko były "ostatnią ucieczką" dla unikających "pójścia w kamasze".

Rozdzielili syjamskie siostry

25-godzin trwała operacja rozdzielenia pochodzących z Bangladeszu sióstr syjamskich. Przeprowadzony przez 16-osobowy zespół australijskich chirurgów zabieg zakończył się powodzeniem.

Podwodny Święty Mikołaj

Jak trudna jest praca Świętego Mikołaja wszystkie dzieci doskonale wiedzą. Jednak do ekstremum musiał posunąć się w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie rozpoczął swoją podróż - zszedł tam pod wodę i... odwiedził mieszkańców głębin.

Iran co roku z nową głowicą jądrową?

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Iran planuje w 2011 r. rozpocząć wzbogacanie uranu w zakładach niedaleko świętego miasta Kum, których istnienie ujawnił pod koniec września - poinformował anonimowo przedstawiciel MAEA.

Terminator w Bagdadzie

Kiedyś grał Terminatora - najbardziej zabójczą maszynę świata. Teraz w roli gubernatora Kalifornii Arnold Schwarzenegger zastanawia się, jak walczyć z gangami w Los Angeles. By się tego dowiedzieć, poleciał do... Iraku.

Pedofile z zasady nie są karani?

Drasius Kedys przez 11 miesięcy walczył o sprawiedliwość dla swojej molestowanej przez pedofilów córeczki. Gdy jego głos został zignorowany, najprawdopodobniej sięgnął po broń i zabił 2 osoby. Czy podobna sytuacja może powtórzyć się w Polsce? Czy wymiar sprawiedliwości nie zamyka oczu na krzywdę molestowanych dzieci? - o tym dyskutowali goście w programie "Teraz My".

Grudzień tylko dla hazardzistów

Jeśli chcesz kupić prezent wigilijny w internecie, zrób to jeszcze w listopadzie. Sklepy internetowe apelują, by nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę, a zamówienia online dwa tygodnie przed świętami to zabawa tylko dla hazardzistów.

100 tys. odebranych dzieci

Prawie 100 tysięcy dzieci wychowuje się w Polsce poza rodziną: w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. To o blisko 10 proc. więcej niż w 2004 roku - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na dane z Ministerstwa Pracy.

IPN w tajemnicy szuka "Nila"

Instytut Pamięci Narodowej w tajemnicy szuka grobu gen. Augusta Fieldorfa "Nila", straconego przez komunistyczne władze w 1953 roku. Już w tym roku będą przeprowadzone badania georadarem, a w dalszej kolejności - ekshumacja.

Eksmisja za przemoc domową

Eksmisja dla sprawców przemocy domowej. Te radykalne zmiany forsują Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej. O całej sprawie pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Czwarty tydzień listopada przyniesie 100 tysięcy chorych"

Poniedziałek, 16 listopada - W tej chwili wskaźnik narastania liczby chorych zwiększa się co tydzień o 60 procent. I nie należy się tym denerwować - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. szczepień. Przyznaje jednak, że dziś liczba zachorowań jest 10-12 razy większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Nie ma wątpliwości, że odpowiada za to wirus nowej grypy - zaznacza.

PiS: Niepowodzenia zrzucacie na prezydenta

- PO ma taką strategię medialną, żeby własne niepowodzenia zrzucać na prezydenta - w programie "24 godziny" mówi posłanka PiS Elżbieta Jakubiak. Jak wyliczyli dziennikarze TVN24, Lech Kaczyński zawetował tylko 3 proc. ustaw zgłoszonych przez rząd. - Nie jest ważne ile, ale jakie ustawy. Prezydent blokuje kluczowe z punktu widzenia polityki rządu - odpowiedział Paweł Olszewski z PO.

Atlantis wystartował

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował wahadłowiec Atlantis. Szóstka astronautów znajdująca się na jego pokładzie dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ponad 13,5 ton ładunku.

Policyjny bus miał wypadek

Pięciu policjantów zostało rannych w wypadku do jakiego doszło późnym wieczorem w Poznaniu. Ruch w centrum miasta jest utrudniony.

"Rzeczywiście, mógłbym iść do psychiatry"

Rzeczywiście, mógłbym iść do psychiatry, gdybym wsłuchiwał się we wszystkie inwektywy pod moim adresem - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Zaznaczył, że dopiero po jutrzejszym spotkaniu rady pandemicznej zadecyduje, czy łoży przeciwko minister zdrowia doniesienie do prokuratury za zaniechania ws. szczepionki przeciwko A/H1N1.

Polska zmienia zdanie ws. castingu

Polska zmieniła zdanie ws. "castingu" na dwa nowe najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej. Warszawa chce by zaproponowana przez nią specjalna procedura selekcyjna dotyczyła tylko kandydatów na szefów dyplomacji. Przewodniczący Rady Europejskiej "castingowi" by już nie podlegał. Nową propozycję przedstawił w Brukseli Radosław Sikorski.

"Jak usłyszałem Tuska, to aż się podniosłem"

Jeden z dawnych trzech tenorów - założycieli Platformy Obywatelskiej - ocenia dwa lata rządu Donalda Tuska. - Jak usłyszałem premiera mówiącego, że jego największym sukcesem jest zaufanie Polaków do rządu, to aż się podniosłem - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Olechowski. Jego zdaniem obywatele nie mają zaufania, bo rząd zawiódł w takich sprawach jak ratowanie stoczni czy ochrona Polaków przed grypą.

"Epidemię mamy co roku, tym razem dominuje wirus A/H1N1"

- Nastąpiło zamieszanie - powiedział w TVN24 konsultant krajowy ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński w odpowiedzi na reakcje po jego wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej". Zieliński powiedział wcześniej gazecie: "sytuacja upoważnia nas do twierdzenia, że w Polsce mamy epidemię grypy. Wszystko wskazuje na to, że spowodował ją wirus nowej grypy A/H1N1".

Prawdopodobnie nowa grypa zabiła mieszkańca Pucka

Zapalenie płuc wywołane prawdopodobnie przez wirus A/H1N1 było przyczyną śmierci mieszkańca Pucka - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Sekcja zwłok ma jeszcze wyjaśnić przyczynę śmierci dwóch innych mężczyzn.

Unia "w lesie" ws. prezydenta

Zostały zaledwie trzy dni do wyboru na najważniejsze unijne stanowiska - przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Tymczasem coraz dłuższa jest lista kandydatów do tych foteli. Coraz większe cięgi za nieumiejętne negocjacje dostaje Szwecja, która piastuje w tym półroczu przewodnictwo.

57 proc. Polaków źle ocenia rząd

Dwa lata po objęciu władzy, negatywne oceny rządu PO-PSL przewyższają te pozytywne – wynika z sondażu zrealizowanego dla „Faktów” TVN. Polacy najbardziej chwalą rząd za politykę zagraniczną oraz wycofanie wojsk z Iraku. Ganią natomiast za brak reformy zdrowotnej oraz za zaniechania w reformowaniu KRUS i ZUS.

"Jestem dumny, że udało się nam zbudować zaufanie"

- Mój rząd nie jest rządem, który zrealizował wszystkie marzenia wszystkich Polaków - mówi Donald Tusk w wywiadzie dla "Faktów". Mimo to, po dwóch latach rządów, premier wystawia sobie "mocną czwórkę" i podkreśla, że "zmienia Polskę" mimo "wybrzydzania opozycji ponad miarę". - A bezwzględna opozycja, która ma silne wsparcie prezydenta tak niechętnie nastawionego, to plaga porównywalna do kryzysu - ocenia.

Prezydent leci na szczyt. Mimo choroby

Lech Kaczyński poleci na czwartkowy szczyt Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Przed południem prezydent odwołał swoją wizytę w Starachowicach z powodu przeziębienia.

Ukradł 11 mln euro. Zgłosił się na policję

5 listopada konwojent Toni Musulin zniknął w Lyonie na południu Francji z 11,6 mln euro. Po kilkunastu dniach poszukiwań, mężczyzna w poniedziałek sam oddał się w ręce policji w Monako - poinformowały francuskie władze.

Dyspozytorka sprawdzała trzeźwość. Pacjent zmarł

Kilkaset metrów od szpitala w Tarnobrzegu na ulicy znaleziono mężczyznę. Przypadkowe osoby podjęły reanimację i zadzwoniły na pogotowie z prośbą o jak najszybszy przyjazd karetki. Dyspozytorka przed wysłaniem ratowników zawiadomiła jednak policję, bo chciała się upewnić, czy nieprzytomny mężczyzna nie jest pijany. Nie był. Nie udało się go jednak odratować. Sprawę bada prokuratura.

Czesi targują się o tarczę

Czechy rozmawiają ze Stanami Zjednoczonymi o uczestnictwie w projekcie nowego system obrony antyrakietowej. W poniedziałek na rozmowy w czeskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych przyjechała amerykańska podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher.

Szef MSZ przeciw Steinbach

O jak najszybsze zakończenie "niewygodnego sporu" o przewodniczącą Związku Wypędzonych (BdV) Erikę Steinbach zaapelowała w poniedziałek do Angeli Merkel Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). Kandydaturze Steinbach do władz fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" sprzeciwia się też szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. O nominacji swojej szefowej, BdV zdecyduje we wtorek.