Najnowsze

Najnowsze

Wielka woda zalewa Auschwitz

Powódź poważnie zagraża byłemu obozowi Auschwitz-Birkenau. W niektórych barakach na podłodze pojawiła się woda. Zagrożona jest też biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pitera: Singiel nie powinien być prezydentem

Julia Pitera uważa, że prezydentem nie powinna być osoba samotna i, że to dyskwalifikuje Jarosława Kaczyńskiego jako głowę państwa. - Wolałabym, żeby prezydentem był człowiek, który wie, jak żyją normalni ludzie - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24. Minister nie wierzy w przemianę prezesa PiS. Ale - jak zaznaczył także w metamorfozę swojego partyjnego kolegi, Janusza Palikota.

Ewakuacja? "Ogłaszać stan klęski żywiołowej natychmiast"

Wtorek, 18 maja - Ta pomoc byłaby znacznie większa, gdyby był stan klęski żywiołowej - twierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł SLD Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych i administracji. - To prawda - zgadzał się z nim poseł Ludwik Dorn (również były szef MSWiA). Politycy jednocześnie zaznaczyli, że ogłoszenie stanu klęski żywiołowej to ostateczność, a rząd powinien podjąć taką decyzję z niezwykłą rozwagą.

Trąba powietrzna nad Suwalszczyzną

Południe Polski walczy z ulewami, a północny wschód... z wiatrem. Nad Suwalszczyzną przeszła trąba powietrzna, która porozrywała dachy, połamała drzewa i zerwała linie energetyczne.

"Woda ma to do siebie, że spływa"

Powódź na południu Polski jest ważnym tematem kampanii wyborczej. - Ta sytuacja to kolejny przejaw braku profesjonalizmu władz - grzmiał Andrzej Olechowski. Grzegorz Napieralski osobiście wspierał powodzian w Żywcu. A Bronisław Komorowski uspokajał: - Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku.

Schetyna: to sprawdzian dla państwa

W ciągu trzech lat rządów gabinetu Donalda Tuska było wiele klęsk żywiołowych. Obecny kataklizm przypada jednak w wyjątkowo trudnym momencie, przed Polską są bowiem wybory prezydenckie. Jak podkreślił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, póki co rząd jak i całe państwo dobrze radzą sobie z wielka wodą.

"Kropka nad i" 18.05

Wtorek, 18 maja Julia Pitera uważa, że prezydentem nie powinna być osoba samotna i, że to dyskwalifikuje Jarosława Kaczyńskiego jako głowę państwa. - Wolałabym, żeby prezydentem był człowiek, który wie, jak żyją normalni ludzie - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24. Minister nie wierzy w przemianę prezesa PiS. Ale - jak zaznaczył także w metamorfozę swojego partyjnego kolegi, Janusza Palikota.

Bronią Iranu przed sankcjami

Turcja staje w obronie Iranu i apeluje do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, by nie naciskali na nałożenie przez ONZ nowych sankcji na Iran.

„Królowa nie żyje”. Taki żart

Tego żartu raczej nie można nazwać śmiesznym. Brytyjski didżej Danny Kelly ogłosił na radiowej antenie, że królowa… nie żyje. BBC, dla której to stacji pracuje prezenter, wystosowała we wtorek oficjalne przeprosiny za zachowanie pracownika.

Ukraina wpuszcza NATO

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) zezwoliła we wtorek na udział wojsk obcych państw, w tym należących do NATO, w ćwiczeniach na terytorium Ukrainy.

Rosja zaprasza Ukrainę. „Welcome!”

- Jeśli Ukraina jest zainteresowana udziałem w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), to welcome - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który przebywa w Kijowie. To drugi dzień wizyty rosyjskiego przywódcy na Ukrainie.

Czechy, Węgry i Słowacja też walczą z wodą

Tysiące ludzi bez prądu, zniszczone drogi, ewakuowany szpital – woda w Czechach nie daje za wygraną. Wszystko wskazuje na to, że lepiej nie będzie: poziom wody w rzekach na północnym-wschodzie kraju w dalszym ciągu się podnosi. Trudna sytuacja jest też na Węgrzech i na Słowacji.

Hakerzy ukradli z kont milion euro

Włamali się do kont setek Włochów i klientów zagranicznych i ukradli im ponad milion euro. Teraz jednak działania hakerów, którzy stali za kradzieżami, zostały ukrócone. We Włoszech właśnie zatrzymano 23 osoby.

Odroczenie wyborów o 90 dni?

Jeśli premier w związku z powodzią ogłosi stan klęski żywiołowej, termin wyborów zostanie przesunięty o trzy miesiące. Według Andrzeja Olechowskiego, wydłużenie kampanii wyborczej spowoduje, że emocje opadną i "będzie więcej przestrzeni do racjonalnej decyzji". A zdaniem sztabu Grzegorza Napieralskiego ogłoszenie stanu klęski byłoby dowodem na słabość państwa

Powódź przez pył i Jolantę

Nietypowe w maju ulewy to częściowo wina islandzkiego wulkanu Eyjafjoell - mówi meteorolog dr Katarzyna Grabowska. Bo gwałtowne opady to efekt unoszącego się nad Europą pyłu, którego drobinki zwiększają skraplanie się pary wodnej w wyższych warstwach atmosfery.

Kopalnie zalane

Powódź na południu Polski dotknęła blisko 50 odkrywkowych zakładów górniczych, eksploatujących głównie złoża kruszyw. Podtopione lub zalane są wyrobiska lub obiekty takich kopalń w woj. małopolskim, śląskim, opolskim i podkarpackim.

Woda zatrzymała serwery celników

Główne serwery Służby Celnej zostały wyłączone z powodu podtopień w Krakowie, poinformowało Ministerstwo Finansów. Z tego powodu nie funkcjonują główne centralne systemy obsługi celnej w Polsce. Nie spowoduje to jednak paraliżu Służby, pokreślono.

Fala kulminacyjna już w Krakowie

Przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. - Mieszkańcom nie zagraża większe niebezpieczeństwo - uspokaja prezydent miasta Jacek Majchrowski. Sytuacja powodziowa na południu kraju stale się pogarsza. Wisła wzbiera również w Świętokrzyskim.

Strażacy: Wały mogą nie wytrzymać

Istnieje ryzyko, że wały przeciwpowodziowe nie wytrzymają - mówią strażacy walczący z żywiołem. Powodem jest nasiąknięta wodą ziemia. A może być jeszcze gorzej, bo planowane są zrzuty z wypełnionych zbiorników retencyjnych.

"Skończycie protest, będziemy rozmawiać"

Najpierw zakończenie okupacji centrum Bangkoku, później negocjacje - takie stanowisko przyjął tajlandzki rząd wobec demonstrujących. W rozmowach, na które zgodził się we wtorek przywódca opozycjonistów, pośredniczyłby Senat.

PiS: Powódź przez zaniedbania

PiS domaga się przedstawienia przez rząd w Sejmie informacji na temat sytuacji powodziowej. - Chcemy widzieć, jak jest świadczona pomoc i czy państwo działa w sposób prawidłowy - argumentują politycy opozycji. Tym bardziej, że ich zdaniem, z powodu zaniedbań sytuacja powodziowa pogarsza się.

ABW walczy z korupcją w Łodzi

Wśród zatrzymanych we wtorek przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego są byli prezesi dużych łódzkich spółek. Wszyscy są podejrzani o oszustwa, a pięć osób o udział w grupie przestępczej.

30 górników wciąż uwięzionych

Wciąż nie udało się wydobyć na powierzchnię 30 górników z tureckiej kopalni węgla Karadon w pobliżu miasta Zonguldak. Zostali uwięzieni na głębokości ponad 500 metrów po sobotnim wybuchu metanu. 11 górników udało się ewakuować.

Demjaniuk w szpitalu, proces odroczony

Sąd w Monachium odroczył we wtorek proces Johna Demjaniuka, oskarżonego o pomoc w zamordowaniu 28 tys. Żydów w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór w 1943 roku. 90-letni oskarżony narzekał na bóle serca i został przewieziony do szpitala.

Komorowski nie zna konstytucji?

Według Bronisława Komorowskiego nie ma ryzyka przełożenia wyborów z powodu wprowadzenia klęski żywiołowej. Komorowski poinformował, że ewentualny stan wyjątkowy, w związku z sytuacją powodziową w Polsce mógłby zostać wprowadzony jedynie na określonym terenie. Konstytucja mówi jednak jasno, nawet w takim wypadku wybory muszą zostać przełożone.

Dymisja w Siłach Powietrznych

Pełniący obowiązki dowódcy Sił Powietrznych gen. dyw. Krzysztof Załęski podał się do dymisji. Informację tę potwierdził tvn24.pl płk Wiesław Grzegorzewski, dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON. Powodów rezygnacji resort jednak nie podaje.

Polacy nie chcą IV RP

"Nie" dla projektu IV Rzeczpospolitej - powiedziała większość badanych przez SMG/KRC dla TVN24 Polaków. Nie wierzą jednak, by Jarosław Kaczyński porzucił tę ideę.

Sześciu żołnierzy NATO zabito w Kabulu

Sześciu żołnierzy NATO, w tym pięciu Amerykanów, zginęło w zamachu w bombowym w centrum Kabulu - podało dowództwo wojsk NATO w Afganistanie. Śmierć poniosło też co najmniej 12 cywilów, a około 50 zostało rannych.

Sześć wyroków śmierci dla piratów

Sześć wyroków śmierci zasądził jemeński sąd w procesie somalijskich piratów, którzy w 2009 roku uprowadzili jemeński tankowiec. Podczas akcji odbicia tankowca zginęło dwóch członków załogi statku.