Najnowsze

Najnowsze

Oskarżenie o tuszowanie zbrodni przedawnione

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył proces dwóch byłych prokuratorów wojskowych oskarżonych o tuszowanie w latach 80. śledztwa dotyczącego pacyfikacji kopalni "Wujek". W uzasadnieniu podał, że sprawa uległa przedawnieniu

"Głos za 20 zł" może kosztować dwa lata

31-letni mężczyzna, który w czasie niedzielnych wyborów samorządowych zapłacił mieszkance Płocka 20 zł za oddanie głosu na konkretnego kandydata na radnego, usłyszał zarzut "wyborczej korupcji". Pieniądze przyjęła 53-letnia kobieta. Oboje zostali zatrzymani przez policję w niedzielę przed jednym z płockich lokali wyborczych.

Skazani za śmierć 700 ludzi

15 i 6 lat więzienia za mordowanie i torturowanie Muzułmanów we wschodniej Bośni. To kara wymierzona dwóm Serbom, byłym przedstawicielom władz lokalnych, przez serbski trybunał ds. zbrodni wojennych.

Powstaje kolejny mur na izraelskiej granicy

Izrael rozpoczął budowę 140 kilometrów muru na granicy z Egiptem. Ministerstwo obrony podaje, że celem projektu jest walka z nielegalną imigracją oraz przemytem narkotyków i broni. Prace rozpoczęto na kilku odcinkach granicy. Budowa zajmie około roku i będzie kosztować ok. 370 mln dolarów.

Powodzianie rozliczyli za powódź

W maju Donald Tusk mówił powodzianom: trzeba zapamiętać, kto co spieprzył i rozliczyć to przy urnach. Zdecydowana większość samorządowców z terenów, które kilka miesięcy temu znalazły się pod wodą, zachowała swoje posady, lub ma na to wielkie szanse. Czy oznacza to, że tak świetnie spisali się w czasie powodzi? Nie zawsze. Czasami powodzian było po prostu zbyt mało, by ich głos wystarczył do zmian w lokalnych władzach. Najlepiej pokazuje to przykład gminy Gorzyce.

Szczury oczarowały US Army

- One są efektywne. Zastanowimy się, czy nie wykorzystać ich w US Army - powiedział amerykański generał o tanzańskich szczurach. John Ringquist nie był jednak pod wrażeniem zwykłych gryzoni, ale specjalnie wytrenowanych szczurów-saperów, które oczyszczają Tanzanię z min.

Wiosną 2011 Polska zacznie ekshumację ofiar w Bykowni

Około 10 kwietnia 2011 r. w Bykowni na Ukrainie ruszą prace ekshumacyjne, które mają pomóc odnaleźć miejsce pochówku ofiar sowieckich mordów z czasów II wojny światowej - dowiaduje się portal tvn24.pl. Potem ma tam też powstać polski cmentarz - informuje nas szef Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Kunert. Czy jesteśmy bliżej wyjaśnienia sprawy ukraińskiej listy katyńskiej, losu blisko 3,5 tys. Polaków zamordowanych w nieznanym miejscu przez NKWD?

Benedykt XVI wie, że czasem jest omylny

- Wybór na papieża w 2005 rok był dla mnie prawdziwym szokiem. Akurat wtedy miałem nadzieję na ciszę i spokój - wyjawia Benedykt XVI w głośnym już wywiadzie-rzece. Papież powiedział też m.in. rozmawiającemu z nim niemieckiemu dziennikarzowi, że Pius XII często oskarżany o sprzyjanie faszystom, był "jednym z wielkich sprawiedliwych, który jak nikt inny, uratował tak wielu Żydów".

Dzieci bezpieczniejsze w Kabulu niż w Londynie

- Dzieci dorastające w Kabulu są bezpieczniejsze niż te w Londynie czy Nowym Jorku - stwierdził w programie telewizyjnym Mark Sedwill, jeden z wyższych cywilnych doradców NATO w Afganistanie. Inne zdanie wyraziło kilku małych mieszkańców afgańskich miast, których wypowiedzi wyemitowano w programie.

Plakat w bikini wart 25 głosów

Warszawiaków nie przekonało ani bikini na plakacie, ani sesja w miesięczniku CKM. "Piękna, niezależna i kompetentna" Sara May dostała 25 głosów, a "bliźniaczki Napieralskiego" - choć w piosence twierdziły "są nas miliony" – w sumie zebrały głosów 20. Wyniki podajemy po przeliczeniu około 53 proc. głosów z komisji.

Krasnoludki i Gamonie przed PSL

Pomarańczowa Alternatywa rozrabiała za komuny. Dzisiaj "Major" Waldemar Fydrych w pomarańczowej czapce miesza na stołecznej scenie politycznej, deklasując m.in. kandydatkę PSL na prezydenta Warszawy.

"Moskwa gotowa zestrzelić wszystko, co leci do Europy"

Przedstawiona przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa podczas sobotniego posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie koncepcja "sektorowej obrony przeciwrakietowej" zakłada roztoczenie rosyjskiego parasola antyrakietowego nad Europą. O sprawie pisze w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Tak (legalnie) zagłuszali ciszę

Łamanie ciszy wyborczej zdarza się podczas każdego głosowania. Jeszcze częściej dochodzi jednak do cichego obchodzenia prawa. Pozostawione na słupach plakaty czy wytapetowane nimi samochody stojące w pobliżu lokali wyborczych to najpopularniejsze sposoby legalnego łamania zakazu agitacji podczas głosowania.

Pierwszy taki proces od 400 lat

W Hamburgu rozpoczął się proces dziesięciu Somalijczyków. Mężczyźni są oskarżeni o próbę porwania frachtowca MS Taipan w kwietniu 2010 r. u wybrzeży Rogu Afryki. Jest to pierwszy od 400 lat proces o piractwo w Niemczech.

Giganci pierwszej tury

Wiadomo już, w których miastach wybory skończyły się na I turze. Ze zwycięstwa mogą się cieszyć kandydaci w 10 dużych miastach. Rekordowe poparcie uzyskał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Na "gierkówce" spłonął autobus

W Będzinie na trasie między Katowicami i Warszawą zapalił się holowany autobus. Informację oraz zdjęcie nadesłał do nas @Marcin. Do zdarzenia doszło około godziny 10.30.

Platforma bierze wszystko. Wielkim wygranym PSL

Platforma Obywatelska będzie przez najbliższe cztery lata trzymała władzę zarówno w województwach, powiatach jak i gminach. Partia rządząca wygrała wybory samorządowe, ale przewaga nad konkurentami nie jest tak duża, jak wynikało z sondaży. Do sejmików wojewódzkich przedstawicieli PO oddelegowało 31,43 procent wyborców. Na ludzi z PiS głosowało 23,07 procent Polaków. Wielkim wygranym jest PSL, które uzyskało trzeci wynik.

Na Reichstag już nie wejdziesz

Niemieckie władze zamknęły w poniedziałek dla zwiedzających kopułę i taras widokowy Reichstagu w Berlinie. Wszystko z powodu zagrożenia terrorystycznego.

Łódź gotowa na starcie PO-SLD

Kandydatka na prezydenta Łodzi, Hanna Zdanowska (PO) w drugiej turze zmierzy się z kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariuszem Jońskim. Wyniki sondaży potwierdzają dane Państwowej Komisji Wyborczej po podliczeniu 99,75 proc. protokołów wyborczych w tym mieście.

"Kruche" zbliżenie NATO-Rosja

Pomimo porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej, do jakiego doszło w weekend na szczycie NATO w Lizbonie, Moskwa obawia się nadal zablokowania przez USA traktatu rozbrojeniowego START - pisze w poniedziałek francuski "Le Figaro". Dziennik ostrożnie podchodzi do deklaracji o zbliżeniu między Rosją a Sojuszem. "Le Figaro" nazywa je "kruchym".

Agitowała nie tu gdzie startowała

Znali ją wszyscy sąsiedzi, niektórzy nawet zmieniali meldunek, by oddać głos na swoją kandydatkę na radną gminy Konstancin-Jeziorna. Bogna Janke zyskała 17 głosów. Machina wyborcza nie zadziałała? Nie, po prostu kandydatka prowadziła kampanię nie tam gdzie powinna.

Miss chce opuścić Berlusconiego

Jedna z najbardziej znanych twarzy w gabinecie Silvio Berlusconiego odchodzi z rządu. Swoją rezygnację zapowiedziała minister ds. równouprawnienia Mara Carfagna.

Gafa kosztowała ministra stołek

Japoński minister sprawiedliwości Minoru Yanagida podał się do dymisji. Powód? Polityk pozwolił sobie na żarty o tym, że ma wyjątkowo łatwą robotę.

Nowy Jork-Moskwa z zepsutym silnikiem

Problemy z silnikiem zmusiły samolot amerykańskich linii Delta Airlines do awaryjnego lądowania. Lecąca do Moskwy maszyna zawróciła na lotnisko J.F. Kennedy'ego w Nowym Jorku.

Uratowani z zalanej kopalni

Uwolniono 29 górników uwięzionych w zalanej kopalni w południowo-zachodniej części Chin. Górnicy przebywali pod ziemią około 24 godzin.

Tak głosowaliście

Punktualnie o godz. 22 lokale wyborcze zostały zamknięte. Przez całą niedzielę Polacy wybierali radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W sumie prawie 50 tysięcy stanowisk. Reporterzy 24 przez cały dzień relacjonowali przebieg wyborów samorządowych w ich miejscowościach. Zdjęcia i nagranie z Warszawy umieścił w swoim profilu w Kontakcie 24, WRA.

Koreańskie wirówki - "prowokacyjny krok"

Informacje na temat tego, że Phenian poczynił postępy w kwestii wzbogacania uranu jest ostatnią z serii północnokoreańskich prowokacji w ciągu ostatnich 20 lat – oświadczył specjalny amerykański wysłannik ds. Korei Północnej.

Świętują listopadową pełnię

Tajlandczycy świętują listopadową pełnię księżyca - festiwal Loy Krathong. W niezwykłym rytuale udział wzięły tłumy mieszkańców kraju i liczni turyści. Tradycyjnie wypuszczono na wodę małe łódeczki, a do nieba posłano świetlne lampiony.

Cholera nadal zabija

Cholera nadal zbiera śmiertelne żniwo na Haiti. Przez ostatni weekend liczba ofiar tej choroby wzrosła. Jak poinformowało w niedzielę wieczorem haitańskie ministerstwo zdrowia, od 19 października choroba ta zabiła już 1250 osób.