Najnowsze

Najnowsze

PiS też chce przyspieszyć wybory

- Uważam, że wybory parlamentarne odbędą się wiosną 2011 roku - powiedział rzecznik PiS Adam Bielan w radiu RMF FM. Jego zdaniem, na wcześniejszym o kilka miesięcy głosowaniu powinno zależeć obu najsilniejszym partiom, bo po wiosennych wyborach rządzić jest ponoć łatwiej.

Z optymizmem o Obamie

Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin obejmujący urząd prezydenta USA, rozpocznie swoje rządy z ogromnym kapitałem społecznego poparcia, optymizmu i zaufania - mówią ostatnie sondaże. Ameryka już zaczyna świętować z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Jak działa mózg bohatera

Pilot Chesley B. Sullenberger stał się bohaterem Ameryki. "Cud na rzece Hudson" był możliwy tylko dzięki jego trafnej decyzji i perfekcji działania. Amerykanie nie ustają w zachwytach, ale też pytają: jakie cechy musi mieć bohater i co się dzieje w jego umyśle w krytycznym momencie?

Dziś jest najgorszy dzień w roku

19 stycznia to najbardziej nieszczęśliwy dzień w roku. Według psychologów mamy mieć dzisiaj wszystkiego dosyć - będziemy ubolewać na brak pieniędzy, dotykające nas choroby oraz całe zło tego świata.

3 lata za obrazę monarchy

Australijski pisarz dostał karę 3 lat więzienia za obrazę monarchy Tajlandii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mężczyzna w chwili zatrzymania na lotnisku nie wiedział, że ma postawione zarzuty.

W Gazie przestali ginąć ludzie

Spokojnie i bez strachu o życie - tak spali tej nocy palestyńscy cywile. Po raz pierwszy od ponad trzech tygodni. Wojska izraelskie kontynuują "stopniowe" wychodzenie z okupowanych terenów i ogłaszają "osiągnięcie wszystkich zamierzonych celów". Zwycięzcą czuje się też Hamas.

To pewne: Airbusa strąciły ptaki

Zderzenie ze stadem ptaków jest oficjalnie potwierdzoną przyczyną awaryjnego wodowania Airbusa w rzece Hudson. Nagrania z aparatury zapisującej parametry lotu potwierdziły dotychczasowe przypuszczenia o przyczynie wypadku.

Władza broni homeopatii

- Lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży w Polsce, a więc także homeopatyczne - argumentuje w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Lekarze z Rady są oburzeni, bo nie chcą by leki homeopatyczne traktowane były na równi z innymi. Jak podkreślają homeopatia "nie jest metodą leczenia opartą na badaniach naukowych" - pisze "Rzeczpospolita".

Helikopter spadł do oceanu - 7 ofiar

Siedmiu francuskich żołnierzy zginęło w sobotę, gdy ich helikopter spadł do Atlantyku u wybrzeży Gabonu. W chwili wypadku, na pokładzie śmigłowca typu AS 532 Cougar znajdowało się 10 żołnierzy. Dwóch przeżyło katastrofę, a jednego uznano za zaginionego.

W proch się obrócisz. W ogrodzie

Polskie prawo nie zna pojęć "urna" czy "kremacja", nie można też rozsypać prochów bliskich na morzu albo w tzw. Ogrodach Pamięci. Przepisy dotyczące pochówku stawiają Polskę na cywilizacyjnym szarym końcu Europy. Zmienić ma to specjalny zespół przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym, który pracuje nad nową ustawą. Dotarliśmy do założeń projektu.

Spłonął w mieszkaniu

Jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania w Gdyni Pogórzu. Ogień pojawił się mieszkaniu po północy. Straż pożarna ewakuowała 7 osób. Przyczyny pożaru nie są znane.

"Wiktory" bez laureata

Dziennikarz TVN Kamil Durczok ogłosił wycofanie się z walki o Wiktora, jednej z najbardziej prestiżowych polskich nagród telewizyjnych - dowiedział się "Dziennik".

MON ujawnia: 1,8 mld zł deficytu

Niedziela, 18 stycznia - Dziura budżetowa MON jest bardzo duża, brak nam 1,8 miliarda złotych – wyjawił w "Magazynie 24 godziny" wiceminister obrony narodowej Zenon Kosiniak-Kamysz. – Ta sytuacja szokuje – ocenił Zbigniew Wassermann z Prawa i Sprawiedliwości. - Sytuacja wygląda poważniej, niż się wydawało - wtórował mu Janusz Zemke z SLD.

Czyste powietrze przyczyną ocieplenia

Jedną z przyczyn ocieplenia klimatu w Europie na przestrzeni trzech ostatnich dekad jest spadek liczby mglistych dni, co z kolei wiąże się z poprawą jakości powietrza - twierdzą autorzy badania opublikowanego w internetowym wydaniu periodyku "Nature Geoscience".

Kaczyński: Trzeba podciągnąć tyły

- Chcemy przedstawić pewną diagnozę, opowieść o Polsce - mówi dziennikowi "Polska" Jarosław Kaczyński, który opowiada o nowej strategii swojej partii. Według niego, Polska powinna walczyć z ogarniającym globalne rynki kryzysem finansowym. - Uważamy, że trzeba podciągnąć tyły - mówi w wywiadzie. I uważa, że w Polsce mamy zdecydowanie mało wolności gospodarczej. - Trzeba to zmienić - deklaruje.

Tajni kandydaci do Muzeum Narodowego

Na początku lutego poznamy kandydata na stanowisko dyrektora największego muzeum w Polsce, czyli Muzeum Narodowego w Warszawie - zapowiada "Życie Warszawy".

Polacy pół na pół w sprawie teczek

Polacy są podzieleni w kwestii publicznego dostępu do teczek, ale w jednym są prawie jednomyślni: 80 procent badanych nie chce esbeków na stanowiskach publicznych - wynika z sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej". Mimo to, PO myśli o likwidacji pionu lustracyjnego IPN – pisze gazeta.

Abyś nie był sam...

Złote, platynowe, kryształowe i diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji - już wręczone. Wśród nagrodzonych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach znaleźli się Radosław Sikorski i Andrzej Wajda, a także Bożena Walter, prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

"O mój Boże, to był wielki samolot"

- O mój Boże! To był duży samolot. Właśnie usłyszałam wielkie "bum" - to treść jednego z dziesiątków telefonów pod alarmowy numer 911 podczas awaryjnego lądowania Airbusa na rzece Hudson. Amerykańskie służby ratownicze ujawniły nagrania rozmów ze świadkami wypadku, którzy informowali, że "coś wpadło do wody".

"Będziemy nadal walczyć o zniesienie wiz do USA"

Najważniejsze jest dla nas zniesienie wiz dla Polaków. Chcemy niezmiennie promować tę sprawę, tak jak robiliśmy to za prezydentury Busha - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Ułatwienia dla studentów

"Pakiet dla studenta" to robocza nazwa zmian w prawie o szkolnictwie wyższym, jakie szykuje minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Mieszkania będą jeszcze tańsze

W sześciu największych polskich aglomeracjach odpowiadających ponad połowie rynku deweloperzy sprzedali w 2008 r. niecałe 26 tys. mieszkań, czyli niemal 30 proc. mniej niż w 2007 r. - wylicza "Rzeczpospolita".

Uczniowie - wolontariusze od święta stracą punkty

Nauczyciele i dyrektorzy szkół nie mają wątpliwości: - Odkąd wprowadzono punkty za wolontariat zainteresowanie gimnazjalistów pomocą charytatywną wzrosło pięciokrotnie – mówi Mariusz Graniczka, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Krakowie. Ale w różnego rodzaju akcje angażują się głównie trzecioklasiści - ocenia "Dziennik Polski".

Spadkobiercy nadal w sądach

Pomimo że przepisy umożliwiające poświadczanie dziedziczenia przed notariuszem weszły w życie 2 października 2008 r., spadkobiercy wciąż muszą miesiącami wyczekiwać w sądach na stwierdzenie nabycia spadku - pisze "Gazeta Prawna".

Esbecy za pieniądze wyciągną cię z kłopotów

Pojawiła się pierwsza firma, która oficjalnie pomaga osobom posądzanym o pracę dla SB. Według dziennika "Polska", firma ta współpracuje z byłymi esbekami, a jej usługi obejmują pomoc prawną i analizę dokumentów zgromadzonych w IPN. – Dobrze, że jest firma, która broni zaszczutych – mówi dziennikarzom Jerzy Wenderlich z SLD.