Najnowsze

Najnowsze

Supernowoczesny angiograf w krakowskim szpitalu

Od lutego pracę lekarzy z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II ułatwi supernowoczesny angiograf. Robot Artis zeego, bo tak się nazywa sprzęt, poprawi jakość badań naczyń krwionośnych i uprości wykonywanie zabiegów.

Eksplozja ciężarówki z fajerwerkami zerwała most

Potężna eksplozja ciężarówki przewożącej fajerwerki doprowadziła do zawalenia wiaduktu na autostradzie w Chinach. Liczba ofiar katastrofy nie jest znana. Agencja Reutera podaje informację o pięciu zabitych i 11 rannych, a kilka godzin wcześniej chińskie radio państwowe mówiło o 26 ofiarach.

"698 to numer twojego pokoju. Ja mam 582". Tak dzielili kontrakty

Rozmowy o majtkach, pokojach hotelowych i piętrach - niewinne na pozór męskie rozmowy okazały się negocjacjami przedstawicieli konsorcjów ubiegających się o kontrakty drogowe. Wszystko po to, żeby zmylić służby i ustrzec się podsłuchów. Nie udało się - prokuratura ma gotowy akt oskarżenia wobec 11 osób. Zarzut? - zmowa cenowa. Efekt? - Komisja Europejska wstrzymuje unijne pieniądze na polskie drogi.

Strzelali do kandydata na prezydenta

Nieznani sprawcy strzelali w czwartek wieczorem w Erewanie do ubiegającego się o urząd prezydenta Armenii Paruira Hajrikiana i go ranili - poinformowały armeńskie władze. Policja dodała, że życiu mężczyzny nie zagraża niebezpieczeństwo.

Afganka szokuje na scenie. Bo śpiewa

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Dlaczego Izrael zbombardował Syrię?

Syria stała się celem izraelskiego lotnictwa na taką skalę po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Reakcja była nieomal natychmiastowa i jednoznacznie zła ze strony Iranu i Rosji. Niepokój Izraela budzi zgromadzony na terenie Syrii arsenał broni i to, w czyje ręce może trafić. Materiał "Polski i Świata".

W piątek premiera filmu o Cegielskim

Film dokumentalny przypominający życie i dzieło wybitnego Wielkopolanina "Poezja i maszyny - Hipolit Cegielski 1813 - 1868" zostanie w piątek po raz pierwszy pokazany publiczności. Rok 2013 jest Rokiem Hipolita Cegielskiego.

Syria celem izraelskiego lotnictwa

Atak na ośrodek badawczy pod Damaszkiem i atak na konwój ze sprzętem wojskowym. Syria jest celem izraelskiego lotnictwa na taką skalę po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Reakcja była nieomal natychmiastowa i jednoznacznie zła ze strony Iranu i Rosji. Niepokój budzi zgromadzony na terenie Syrii arsenał broni i to, w czyje ręce może trafić.

Prawa afgańskich kobiet

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Dyrektor Radia Maryja przed sądem

Kim jest dla pana Anna Sobecka? - pyta sąd. Tadeusz R. odpowiada: Osobą bliską, mieszkamy razem... w Toruniu. Tak tłumaczył przed sądem dyrektor Radia Maryja, ojciec R. - bo tak sobie zażyczył, by nie wymieniać jego nazwiska, nie pokazywać twarzy. Dlaczego jest przesłuchiwany w charakterze świadka? Dlaczego jest pytany o posłankę Prawa i Sprawiedliwości?

Grodzka na wicemarszałka

Anna Grodzka już oficjalnie kandydatką Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu i już oficjalnie budzi kontrowersje. Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanie przeciw, a Solidarna Polska wyraźnie chce skorzystać na możliwej burzy przy głosowaniu i zgłasza swojego kandydata, byłego marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Platforma chce szanować wskazania Ruchu Palikota, ale sama nie wie, czego chcą posłowie związani z Jarosławem Gowinem. Czy wybór nowego wicemarszałka będzie testem sejmowej otwartości i tolerancji?

Dorociński gra Kuklińskiego

Bohater czy zdrajca? Na pewno jedna z najciekawszych postaci powojennej Polski, płk Ryszard Kukliński, na wielkim ekranie. Właśnie powstaje o nim film. To on uprzedził Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego. Z jego biografią zmierzy się m.in. Marcin Dorociński.

Bez bólu

Nie tylko wielkie ministerialne reformy budzą kontrowersje, w polskich warunkach niemal każda zmiana w służbie zdrowia przynosi - delikatnie mówiąc - dyskusyjne efekty. Podobnie jest w przypadku reorganizacji w warszawskim centrum onkologii. Zlikwidowano tam oddział terapii paliatywnej, a jego zadania przejęła nowa klinika onkologii i chorób wewnętrznych. Reformy niestety nie udało się przeprowadzić bezboleśnie.

Chora terapia

Jak wiadomo, urzędnicy mają czas. Nie mają go ludzie przewlekle chorzy, którzy dziś w wielu przypadkach muszą walczyć nie tylko ze swoimi chorobami, ale i nowymi przepisami dotyczącymi refundacji leków. Są osobami, które codziennie muszą przyjmować specyfiki finansowane na nowych zasadach. I to na pewno nie oni zaoszczędzili na wprowadzeniu ustawy refundacyjnej.

Cena oszczędności

Ustawa refundacyjna weszła w życie rok temu i miała - zdaniem przeciwników - doprowadzić do katastrofy na rynku leków. Jej autorzy przekonywali, że ten rynek uzdrowi i zlikwiduje patologie związane ze sprzedażą specyfików, do których dopłaca państwo. Dziś wiadomo, że w kasie NFZ zostały dzięki niej prawie dwa miliardy. Pytanie kto te dwa miliardy stracił - pacjenci czy firmy farmaceutyczne?

Janowicz przed meczem ze Słowenią: "Musimy narzucić swoje tempo"

Ponad 46 metrów w górę - tak wysoko Jerzy Janowicz wybił piłeczkę podczas jednego z treningów we Wrocławiu. - Wiemy, że czeka nas trudny mecz, ale jesteśmy naładowani energią - zapewnia w rozmowie z reporterką tvn24.pl gwiazda polskiego tenisa. W piątek w stolicy Dolnego Śląska rozpoczynają się rozgrywki Pucharu Davisa.

BART bez konkurencji. Wezmą Operę Leśną na 10 lat

Jedyną firmą, która zgłosiła się do przetargu na 10-letnią dzierżawę Opery Leśnej w Sopocie, jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART. To też dotychczasowy zarządca obiektu. Termin składania ofert minął w czwartek.

Argentyna o Falklandach nie porozmawia

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił w czwartek propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów. Miały by rozmawiać władze tych wysp, Londyn oraz Buenos Aires.

Polska polityka wobec Białorusi wyróżniona

Polska została uznana przez znany "think tank" za lidera w pięciu dziedzinach dotyczących polityki zagranicznej, m.in. za politykę wobec Białorusi - poinformowało w czwartek MSZ. Polska została także wyróżniona m.in. za wkład w misje unijne w zakresie obronności.

Hagel przed komisją Senatu: Nasza armia pozostanie najsilniejsza

Nominowany przez prezydenta USA Baracka Obamę na ministra obrony były republikański senator Chuck Hagel obiecał, że będzie kontynuował linię swoich poprzedników w Pentagonie. Hagel zapewnił, że armia amerykańska pozostała "najsilniejszą armią na świecie".

Niemiecki ekspert w domu Olewnika

Po ponad 9 godzinach zakończyły się w czwartek oględziny w domu uprowadzonego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika w Drobinie (Mazowieckie). Uczestniczył w nich niemiecki ekspert od śladów krwi Bernd Brinkmann. W oględzinach brali też udział prokuratorzy.