Najnowsze

Najnowsze

Hakerzy sparaliżowali internet w państwie Kima. Phenian: Nie pozostaniemy bezczynni

Korea Północna padła ofiarą zmasowanego cyberataku - potwierdzają źródła w Seulu. Przez dwa dni nie działały najważniejsze strony internetowe w państwie Kima. Phenian oskarża o atak Koreę Południową i USA i zapowiada, że nie będzie bezczynny. W czwartek Kim Dzong Un osobiście nadzorował ćwiczenienia artyleryjskie na pograniczu z Południem.

Prezesi PL.2012 powinni oddać "szokująco wysokie" premie? "Tak, część, mogliby"

Andrzej Halicki z PO uważa, że szefowie spółki PL.2012 Marcin Herra i Andrzej Bogucki powinni rozważyć oddanie części ze swoich gigantycznych premii. Ich wysokość ostro krytykuje od kilku dni opozycja, która sprawą chce zainteresować Prokuratora Generalnego. - To rzeczywiście nieprzyzwoicie wysokie premie. Ale nie chcę być populistą i wpisywać się w łatwy atak bo prezesi wypełnili swoje zadania - dodaje poseł PO.

Boskie Buenos?

Świat wita nowego papieża. Gratulacje płyną z całego świata, ale co ciekawe najchłodniejsze z rodzinnej Argentyny. Tamtejsze media donoszą o wręcz niezadowoleniu prezydent kraju. Nic dziwnego - kardynał Bergoglio jako głowa argentyńskiego Kościoła ostro krytykował lewicową władzę za obyczajową rewolucję. Z kolei jemu zarzuca się wspieranie wojskowej junty, która rządziła Argentyną ponad 30 lat temu. Papież z "końca świata" - jak mówi sam o sobie Franciszek - jaki jest ten koniec świata?

Rodacy "zdradzili" Scolę już w pierwszym głosowaniu konklawe

To była jedna z najbardziej spektakularnych porażek faworyta w historii nowożytnych konklawe. Tym boleśniejsza dla kard. Angelo Scoli, że w dużej mierze zgotowana mu przez rodaków - pisze "La Stampa". Personalne niechęci okazały się ważniejsze, niż chęć przywrócenia Włocha na tron Piotrowy.

Konklawe "na żywo"

Papież Franciszek wkrótce ma się spotkać z papieżem na emeryturze - Benedyktem XVI. Spotkanie dwóch papieży to zupełnie nowa sytuacja w historii Kościoła. Nietypowa też była atmosfera wokół konklawe. Nie było żałoby - wybór papieża stał się medialnym wydarzeniem podobnym do innych wyborów - kamery pokazywały to, czego nigdy wcześniej pokazać nie mogły. Takim wymownym symbolem zmiany było to, co wydarzyło się na chwilę przed tym, gdy Franciszek pojawił się wczoraj w papieskim oknie na Placu Świętego Piotra.

Gambit papieski

Faworyci przegrali. Papieżem został ten, który nie był nawet wymieniany wśród kandydatów. Kulisy konklawe są oczywiście mocno skrywaną tajemnicą, ale nie jest nią to, że o wpływy mocno walczyły ze sobą dwie kardynalskie frakcje - ta związana z Kurią Rzymską (pogrążoną w skandalach) i ta, która chciała odebrać Kurii monopol na rządzenie Kościołem. Wybór kardynała Bergoglio jest najwyraźniej kompromisem - zaskakujące, że tak szybko osiągniętym. Co to oznacza dla Kościoła?

Pasterz ubogich

Wybór kardynała Bergoglio z Argentyny zaskoczył nawet jego samego. Dotąd arcybiskup Buenos Aires - popularny w swoim kraju, ale mało znany katolikom na świecie. Dziś wszystkie media donoszą o skromnym człowieku, który nawet jako kardynał rezygnował z luksusów, by być blisko ludzi. Jeździł autobusem, mieszkał w małym M, sam gotował i często odwiedzał dzielnice ubogich. Bardzo otwarty na ludzi, ale zdecydowanie konserwatywny w sprawach światopoglądowych. Jaki to zapowiada pontyfikat?

Pierwszy dzień pontyfikatu

Pojawił się na balkonie błogosławieństw jakieś 25 godzin temu. Od tej pory odprawił już swoją pierwszą mszę jako papież Franciszek, rozmawiał ze swoim poprzednikiem, spotkał się z kardynałami na wspólnej kolacji i odwiedził rzymską bazylikę Matki Boskiej Większej. Na razie zadziwia i ujmuje. Przede wszystkim swoją skromnością i prostotą. Po konklawe nie wsiadł do papieskiej limuzyny, tylko do busa, razem z innymi kardynałami. A dziś, gdy się wyprowadzał z domu duchowieństwa w centrum Rzymu poprosił o rachunek i zapłacił. Bo trzeba dawać dobry przykład.

Poglądy Franciszka

Papież Franciszek mimo łagodnego wizerunku, jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires, wdawał się w ostre spory i wygłaszał radykalne sądy. Krytykował przemoc pieniądza, narkomanię, korupcję i liberalne poglądy argentyńskich władz. Jest bez wątpienia konserwatystą, dlatego mało kto spodziewa się, że nowy papież dokona w myśleniu Kościoła jakichś rewolucyjnych zmian.

Kim jest nowy papież?

Jak na biskupa i kardynała był nietypowy. To hierarcha, który jeździł do katedry metrem, który nie mieszkał w pałacu tylko w małym pokoiku. Teraz jako papież będzie musiał pewne nawyki zmienić, ale to, że wybrał imię Franciszek, to że ubrał się wczoraj skromniej niż poprzednicy, świadczy o tym, że naprawdę unika przepychu. Z wykształcenia chemik, z zamiłowania kibic piłkarski. Gdy poczuł powołanie, wybrał zakon jezuitów. Nie chciał robić kościelnej kariery w Rzymie, wolał być blisko ludzi w Buenos. Aż do wczoraj.

Kościół w czasach dyktatury

Kolejny problem nowego papieża to rozliczenia własne z przeszłością. Był hierarchą w czasach, gdy Argentyną rządziła wojskowa dyktatura. Zaraz po puczu niektórzy duchowni mieli poprzeć juntę, a nawet jej pomagać. Papież Franciszek jest oskarżany o to, że wydał władzy dwóch zakonników, choć dowodów na to nie ma. Jest za to pewność, że żył w skomplikowanych i trudnych do zdefiniowania czasach.

Powrót do 1978 roku

Porównajmy środowy wybór z tym dla nas najważniejszym, z października 1978 roku. Wtedy też po kilku głosowaniach odpadli faworyci, a papieżem został kardynał z dalekiego kraju. Franciszek z kolei przedstawił nam się jako papież z końca świata, który tak jak Jan Paweł II, niemal natychmiast ujął wiernych uśmiechem i prostym "dobry wieczór". Analogii jest więcej.

Kubica na razie w "autach z dachem"

Uśmiechnięty, silny i zdeterminowany na sukces. Robert Kubica dziś w Warszawie, ale we wrześniu, w okolicach Mikołajek, będzie się ścigał w swoim pierwszym Rajdzie Polski. Marzeń o Formule 1 oczywiście nie porzucił. Ale dopóki zdrowie mu na to nie pozwala, ściga się, jak sam mówi, w autach z dachem. I to im zamierza poświęcić sto procent swego czasu i sił.

Wrocławskie targowisko przeprowadza się do hali

Będzie miała 262 stoiska, klimatyzację, ogrzewanie i pomieści prawie całe targowisko z ulicy Zielińskiego. Kupcy mają się przeprowadzić do nowej hali przy ul. Swobodnej już na przełomie kwietnia i maja.

Afera podsłuchowa to nie tylko imperium Murdocha

Afera podsłuchowa koncentrująca się dotychczas na tabloidzie "News of the World" ("NotW") rozszerza się na inną grupę prasową - Mirror Group of Newspapers. W czwartek w ramach policyjnej operacji Weeting aresztowano czworo związanych z nią dziennikarzy.

Kobieta po pięciu przeszczepach urodziła zdrowie dziecko

Kobieta, której przeszczepiono w 2007 roku wątrobę, trzustkę, żołądek oraz jelito cienkie i grube urodziła zdrowe dziecko, co - jak podaje w czwartek agencja Associated Press - jest pierwszym przypadkiem udanego porodu u pacjentki po tak wielu przeszczepach.

Tusk o budżecie: Wszyscy wiemy, że będzie happy end

- Wszyscy wiemy, że będzie happy end, przez co rozumiem zaaprobowanie budżetu UE na lata 2014-2020 przez Parlament Europejski - powiedział Donald Tusk w czwartek w Brukseli, jeszcze przed szczytem UE. Szef PE studzi jednak optymizm szefa polskiego rządu. - Jeśli Polska i premier Donald Tusk chcą przyjęcia przez Parlament Europejski nowego budżetu UE, to niech pomogą w wypracowaniu kompromisu, który uwzględni także warunki europarlamentu - mówił Martin Schulz.

Chiny mają nowego premiera. Wymiana pokoleń dokonana

Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, czyli chiński parlament, formalnie zatwierdziło w piątek dotychczasowego wicepremiera, 57-letniego Li Keqianga, na premiera Chin. Zmiana nastąpiła też na stanowisku prezydenta. Oznacza to koniec procesu planowej zmiany pokoleniowej na szczytach chińskich władz.

Obama nie zamierza zwalniać izraelskiego szpiega

Prezydent Barack Obama oświadczył na krótko przed wizytą w Izraelu, że postulowane przez izraelskich przywódców zwolnienie izraelskiego szpiega Jonathana Pollarda, przebywającego od 27 lat w amerykańskim więzieniu, nie wchodzi obecnie w grę.

Dzięki Aptece pod Orłem krakowscy Żydzi przeżyli wojnę

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwiera wystawę pt. „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”. Upamiętnia ona ważną dla miasta postać i miejsce – Aptekę pod Orłem, która pomogła przetrwać mieszkańcom getta II wojnę światową.

Wrażliwość papieża "rozleje się na Kościół"

Pontyfikat nowego papieża może być "pontyfikatem szczególnym", czego pierwsze sygnały już dostaliśmy - podkreślali goście "Kropki nad i" w TVN24. Ks. Rafał Markowski, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, oceniał, że wrażliwość Jorge Mario Bergoglia może spowodować jej "rozlanie się na Kościół". - To może być naprawdę piękny pontyfikat - dodawał ks. Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej.