Najnowsze

Najnowsze

Odpowie jako dorosły, ale nie za zabójstwo. "Wyjdzie po 8 latach i zrobi to samo"

- Takie jest nasze, polskie prawo. Mogą zabijać i nie ponoszą za to żadnych konsekwencji - mówi Alina Cichocka, matka zamordowanej 15-letniej Wiktorii z Krapkowic. Matka w środę pojawiła się w miejscu, w którym jej córka zginęła w marcu. Choć prokuratura jest pewna tego, że to 17-latek z Gogolina pozbawił Wiktorię życia, nie postawiła mu zarzutu zabójstwa. Grozi mu jedynie osiem lat więzienia. Materiał "Faktów" TVN.

NATO przeprowadzi się z Włoch do rumuńskiej wsi. W końcu zbudują drogę

Lokalni urzędnicy 10 lat powtarzali im, że nie ma pieniędzy na drogę, która połączyłaby wieś z resztą świata. Aż nagle we wtorek - w dniu, w którym dowództwo NATO w Europie poinformowało, że w czerwcu na 12 dni przeniesie swoje centrum dowodzenia z Neapolu do 1,5-tysięcznej wsi Cincu w środkowej Rumunii - tamtejszy wójt oznajmił mieszkańcom, że pieniądze są. NATO będzie ćwiczyło na pobliskim poligonie, a droga powstanie w cztery tygodnie.

Leśne legendy

Kandydat PiS-u uderza w Bronisława Komorowskiego i zarzuca mu, że ten chciał sprzedać polskie lasy. W magazynie "Polska i świat" sprawdzamy zatem, jak wygląda prywatyzacji lasów i ich kondycja.

Szeroka kontrola internetu i działania wywiadowcze

Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.

Czwartek, piątek, potem cisza. Kampania zmierza do mety

Ostatnia prosta kampanii wyborczej. Bronisław Komorowski podsumował w czwartek kampanię na konwencji w Sopocie, a Andrzej Duda w Warszawie. Pawel Kukiz zawiesił kampanię z powodu choroby ojca. Pozostali kandydaci wciąż agitują w terenie. Wieczorem Andrzej Duda pojawi się w studiu TVN24, by o 19.25 odpowiedzieć m.in. na pytania widzów stacji i czytelników portalu tvn24.pl w programie "Debata. Czas decyzji".

Kampania okiem Sawki

Henryk Sawka zawsze tłumaczy, że rysowanie jest łatwe, najtrudniejsze jest wymyślenie podpsiu do rysunku. Tym razem zasięgnął opinii młodzieży, która nie zawiodła. Nam najbardziej podoba się podpis celebrycki.

Wszystko nie tak

Piotr Guział po długim czasie nieobecności w mediach zorganizował konferencje prasową, ale coś poszło nie tak, właściwie wszystko.

Rok w zawieszeniu za "leczenie się" marihuaną

Liczył, że uniknie kary, ale stało się inaczej. Sąd w Jeleniej Górze za produkcję marihuany na własny użytek skazał chorego mężczyznę na grzywnę i rok więzienia w zawieszeniu. Ten leczył się marihuaną, ponieważ cierpi na bardzo rzadką chorobę. Z leczenia rezygnować nie zamierza, bo jak mówi - jego życie zmieniło się na lepsze.

Wyspiarze wybierają

Nie tylko my stajemy przed wyborem. Do urn pójdą w czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Tam wybory parlamentarne. Stawka jest ogromna, a wynik nieprzewidywalny. Dlatego pytamy, kto i jak wypada w sondażach i co to może oznaczać dla żyjących na Wyspach Polaków.

Zabił dla telefonu

Po trwającym blisko 1,5 miesiąca śledztwie w sprawie zabójstwa 15-letniej Wiktorii z Krapkowic, specjalna grupa policjantów zatrzymuje nastolatka. To 17-latek z sąsiedztwa miał zabić dziewczynę. Morderstwa podobno nie planował. Chciał tylko ukraść jej telefon. W środę usłyszał zarzuty.

Chlebem i solą

Tempa nie zwalnia też kandydat PiS-u. Andrzej Duda tym razem stawia na wieś i na Mazowszu odwiedza rolników. Ci witają go chlebem i solą, i słyszą, że ich los niebawem się odmieni. Kto i jakie obietnice jeszcze usłyszał? O tym Michał Tracz.

Premier z prezydentem

Na finiszu kampanii prezydenckiej Bronisław Komorowski stawia na obronę i razem z premier Kopacz jedzie do jej rodzinnego miasta - Radomia. Tam spotyka się z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej i dostaje wyraźne wsparcie od szefowej rządu. Jak wygląda końcówka wyborczego maratonu prezydenta?

"Przesada wylewa się z polskiej polityki i przelewa na rozmowy zwykłych ludzi"

Kończąca się kampania wyborcza była tak samo "miałka" jak wszystkie inne w ostatnich latach i bez "powrotu wiary w ambitną państwową politykę", Polska będzie skazana na powtarzające się, "permanentnie przesadzone namiętnościami" wystąpienia polityków - uznał komentujący poczynania kandydatów na prezydenta i ich sztabów wyborczych Jan Rokita w "Faktach po Faktach".

Nowa rosyjska fregata ma być gotowa "w terminie". Pierwszy był 7 lat temu

Przedstawiciele rosyjskich władz i przemysłu zbrojeniowego mają w zwyczaju zapewniać, że z programami modernizacji wojska wszystko jest jak najlepiej. Często ma to mało wspólnego z rzeczywistością. Teraz przedstawiciel Zjednoczonej Korporacji Okrętowej (USC) oznajmił, że prototypowa fregata nowej generacji Admirał Gorszkow ma wejść do służb „w terminie”, czyli do końca tego roku. Problem w tym, że pierwotnie miało to być w 2008 roku.

Ukraina: bliżej wojny czy pokoju? Poroszenko i OBWE mają różne zdania

- To, co dziś zrobiliśmy, przyczyni się do wzmocnienia rozejmu - powiedział przedstawiciel Rosji po środowym spotkaniu grupy kontaktowej ws. Ukrainy. Pozytywnie wypowiadała się także przedstawicielka OBWE. Tymczasem prezydent Ukrainy uznał, że ryzyko eskalacji konfliktu w Donbasie zwiększyło się.

Sen o JOW-ach

JOW-y - tajemnicze hasło, na którym swoją pozycję w kampanii prezydenckiej zbudował Paweł Kukiz. W "Czarno na białym" wyjaśniamy, czym są JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Według Kukiza - mają być lekiem na całe zło systemu wyborczego w Polsce, bo mniej będą się liczyły partyjne szyldy, a bardziej osobowości, konkretni ludzie znani wyborcom. Czy tak jest rzeczywiście? Katarzyna Górniak sprawdziła m.in. w Kutnie, gdzie w ostatnich wyborach samorządowych w JOW-ach wybierano radnych.

Quo vadis?

O wyborczą obietnicę wprowadzenia JOW-ów ostro pokłócili się tuż przez finałem kampanii dwaj tak zwani kandydaci antysystemowi. Niespodziewanie przy tej okazji wyszło na jaw, że obaj Paweł Kukiz i Janusz Korwin Mikke snuli już plany bliskiej współpracy po wyborach prezydenckich. Teraz nie wiadomo, co z tego wyjdzie, ale pewne jest, że antysystemowy Kukiz dostał właśnie systemową lekcję polityczną. O czarnym koniu tych wyborów i człowieku spoza polityki, który walczył już w życiu z własnymi słabościami, a teraz chce walczyć ze słabym - jego zdaniem - systemem.

Drogie obiecanki

Ile są warte obietnice kandydatów na najwyższy urząd w państwie? Kampania to oczywiście czas obietnic, więc w ostatnich tygodniach padło ich mnóstwo - od obniżenia podatków do obniżenia wieku emerytalnego. Im bardziej atrakcyjnie, tym mniej konkretnie. Tomasz Marzec - z pomocą ekspertów - spróbował policzyć ile kosztowałyby państwo i Polaków wyborcze obietnice różnych kandydatów.

Nałęcz: Debata? Prezydent musiałby słuchać treści antysemickich

Słuszna była diagnoza prezydenta Komorowskiego, że to nie będzie debata. To był ciąg monologów. Ponadto prezydenta do wzięcia udziału w debacie zniechęcało to, że przyszłoby mu wysłuchać treści, których nie powinien zaakceptować. Chodzi mi o obrzydliwe, antysemickie hasła Grzegorza Brauna - powiedział w „Kropce nad i” doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Z kolei Tadeusz Cymański stwierdził, że prezydent powinien był wziąć udział w telewizyjnej debacie. - Ciekawe jakby się spisał - pytał.

"Po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę"

- Nikt się nie zwracał do mnie o wsparcie. Pójdę na wybory i po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent nie chciał jednak zdradzić kogo poprze w nadchodzących wyborach. Nie wykluczył, że Bronisław Komorowski nie wygra w pierwszej turze i wówczas będziemy mieli do czynienia z "dramatyczną" kampanią przed drugim głosowaniem.

Nałęcz: Debata? Prezydent musiałby słuchać treści antysemickich

Słuszna była diagnoza prezydenta Komorowskiego, że to nie będzie debata. To był ciąg monologów. Ponadto prezydenta do wzięcia udziału w debacie zniechęcało to, że przyszłoby mu wysłuchać treści, których nie powinien zaakceptować. Chodzi mi o obrzydliwe, antysemickie hasła Grzegorza Brauna - powiedział w „Kropce nad i” doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Z kolei Tadeusz Cymański stwierdził, że prezydent powinien był wziąć udział w telewizyjnej debacie. - Ciekawe jakby się spisał - pytał.

Szef Pentagonu potwierdza: rebelianci szykują się do ofensywy

Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził wcześniejszą ocenę dowódcy sił lądowych NATO w Europie gen. Philipe'a Breedlove'a o dużym prawdopodobieństwie ofensywy rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił tymczasem liczby potencjalnych agresorów: ponad 40 tys. w Donbasie i 50 tys. tuż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej.

"Po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę"

- Nikt się nie zwracał do mnie o wsparcie. Pójdę na wybory i po raz pierwszy będę głosował, tak jak chcę - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent nie chciał jednak zdradzić kogo poprze w nadchodzących wyborach.