Najnowsze

Najnowsze

Rosja rozpoczęła naloty w Syrii. Sugeruje, że celem będą nie tylko dżihadyści

Rosjanie rozpoczęli już pierwsze naloty na Syrię. Uderzenie miało nastąpić w okolicach miasta Homs, ale według Amerykanów i Francuzów nie wygląda na to, żeby zaatakowali Państwo Islamskie. Rzecznik Kremla dał później do zrozumienia, że celem nalotów są też luźno zdefiniowane ugrupowania ekstremistyczne, terrorystyczne i te, które przeszły na stronę dżihadystów. Zasugerował, że celem może być nawet Wolna Armia Syryjska, uznawana przez Zachód za umiarkowaną.

Separatyści z Donbasu zgadzają się na wycofanie czołgów i artylerii

Przywódcy samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki podpisali porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm - podały media w Doniecku i Ługańsku. Zacharczenko nazwał porozumienie "niekwestionowanym postępem w przezwyciężeniu konfliktu w Donbasie".

"Zostawmy Putina na miesiąc samego. Stanie się wrogiem nr 1"

Czołowy komentator "New York Timesa" Thomas Friedman przekonuje, że samotna - pozbawiona wsparcia Zachodu - ingerencja Władimira Putina w Syrii zakończy się dla niego porażką i paradoksalnie skłoni go, by zaangażował się w poszukiwanie pokojowego rozwiązania, które doprowadzi do zawieszenia broni w Syrii i powstrzymania fali uchodźców.

"To agresywny krok Rosji". Waszyngton nie kryje irytacji

- Dzisiejsze wydarzenia nas zaniepokoiły. Prezydenci uzgodnili przecież wcześniej, że nasi wojskowi będą rozmawiać i usuniemy zagrożenia - stwierdził wicesekretarz obrony USA Robert Work. Decyzję Rosjan o rozpoczęciu nalotów w Syrii nazwał "agresywnym krokiem". Biały Dom i amerykańska dyplomacja deklarują, że będą uważnie przyglądać się działaniom Rosji.

MSZ Rosji oburzone: miejsca pochówku żołnierzy radzieckich są nietykalne

Rosyjskie MSZ w ostrych słowach zareagowało na akt zbezczeszczenia pięciu nagrobków żołnierzy radzieckich na cmentarzu komunalnym w Szczecinie. "Wzywamy Warszawę, by [...] jednoznacznie potępiła działania złoczyńców, oświadczając, że miejsca pochówku żołnierzy, którzy uratowali Polskę od faszyzmu, są nietykalne" - czytamy w oświadczeniu.

34 samoloty, cztery typy, wszystkie nowe lub zmodernizowane. Siły Rosji w Syrii

Przed rozpoczęciem nalotów Rosjanie zgromadzili w Syrii znaczne siły. Na lotnisku w Latakii są już 34 różne maszyny bojowe, w czym część jest najnowszym sprzętem w dyspozycji rosyjskiego lotnictwa. Od początku nie było wątpliwości, do czego Rosjanie mogą je wykorzystać. Niemal wszystkie są wyspecjalizowanymi bombowcami lub szturmowcami.

Obecny Sejm wybierze nowych sędziów TK. PiS: to jest skok

Pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostanie wybranych na ostatnim posiedzeniu Sejmu obecnej kadencji (8-9 października). Swojej kandydatury do TK nie zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości. - W skoku na TK, oprócz PO i PSL, bierze udział także SLD - ocenił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Więzienie, szpital, dworzec. Bomby w przesyłkach zabiły siedem osób

Siedem osób zginęło, a ponad 50 odniosło rany w wyniku kilkunastu eksplozji ładunków ukrytych w przesyłkach pocztowych - poinformowała agencja Xinhua. Bomby wybuchały w pobliżu budynków użyteczności publicznej. Do eksplozji doszło w mieście Liuzhou i okolicach, w południowochińskim regionie Guangxi.

"Rosja ponosi odpowiedzialność za destabilizację sytuacji na świecie"

- Zgoda rosyjskiej Rady Federacji na wysłanie wojsk do Syrii godzi w globalny system bezpieczeństwa i powinna spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią wspólnoty międzynarodowej – oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Izba wyższa parlamentu rosyjskiego jednomyślnie wyraziła zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii na wniosek prezydenta Władimira Putina.

Tymczasowa i z powietrza. Tak Putin widzi rosyjską interwencję w Syrii

Tuż po tym, jak z Syrii nadeszły doniesienia o pierwszych rosyjskich nalotach, Władimir Putin na posiedzeniu rządu powiedział, jak będzie wyglądać zaangażowanie Rosji w Syrii. - Będzie obejmować tylko siły powietrzne i będzie jedynie tymczasowe - stwierdził prezydent. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Rosja zażądała od USA zaprzestania lotów nad Syrią. Waszyngton odpowiada

Rosjanie zażądali, żeby amerykańskie samoloty bojowe unikały syryjskiej przestrzeni powietrznej podczas rosyjskich misji lotniczych - oznajmił Departament Stanu USA, potwierdzając wcześniejsze doniesienia telewizji Fox News powołującej się na wysokiego rangą urzędnika USA. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Wysłać żołnierzy do Syrii? Większość Rosjan przeciwnych

Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Lewady wynika, że większość Rosjan nie chce wprowadzania wojsk do Syrii. Nie chcą też przyjmować w Rosji uchodźców, ani im pomagać. Uważają jednak, że Moskwa powinna wspierać reżim Baszara al-Asada. Relacje i komentarze na bieżąco w TVN24 Biznes i Świat a więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20.

Łukaszenka faworytem w niezależnych sondażach

Prawie połowa Białorusinów jest gotowa zagłosować na urzędującego szefa państwa Alaksandra Łukaszenkę w wyborach prezydenckich 11 października – wynika z sondażu niezależnego ośrodka NISEPI. Obecny przywódca jest liderem notowań. Znacznie mniej respondentów oddałoby głos na pozostałych kandydatów.

Trwa kluczowa bitwa. Amerykańscy komandosi walczą "w samoobronie"

Do akcji w afgańskim mieście Kunduz weszły zachodnie oddziały specjalne, choć oficjalnie jedynie broniły się przed atakiem talibów. Żołnierze sił specjalnych mają wspierać afgańskie wojsko i policję w walkach o Kunduz, który kilka dni temu zajęli rebelianci. To pierwsze tak duże miasto zdobyte przez talibów od początku wojny i jego odbicie ma kluczowe znaczenie dla rządu.

Sondaż: Polacy coraz bardziej podzieleni w ocenie prezydenta

39 proc. respondentów dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy, 25 proc. ocenia ją źle - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei 64 proc. źle ocenia pracę Sejmu, dobrze o działalności tej izby mówi 20 proc. Prace Senatu źle ocenia 50 proc. badanych - 23 proc. uważa, że Senat pracuje dobrze.