Najnowsze

Najnowsze

Ruszył nowy "mózg" rosyjskiego wojska. Centrum dowodzenia ukryte pod Moskwą

W rosyjskich siłach zbrojnych i strukturach siłowych doszło do mało widocznej, ale niezwykle ważnej zmiany. W bunkrze ukrytym pod Moskwą uruchomiono nowoczesne centrum dowodzenia, które w jednym miejscu łączy "nerwy" wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Od wojsk jądrowych, przez oddziały wojsk wewnętrznych, po ministerstwo energetyki. Dla Rosjan to rewolucja.

Nałęcz: marsz PiS to dowód na demokrację w Polsce

Takim najbardziej wiarygodnym probierzem demokracji jest możliwość mówienia rzeczy niemądrych i głupstw - mówił w TVN24 profesor Tomasz Nałęcz. Prezydencki doradca odniósł się w ten sposób do sobotniego marszu zorganizowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Morświny w Bałtyku zagrożone wyginięciem

447 morświnów żyjących w Morzu Bałtyckim oszacowali podczas dwuletnich badań naukowcy z kilku krajów Unii Europejskich położonych nad Bałtykiem. Badanie potwierdziło, że populacja tego jednego z najmniejszych gatunków waleni, jest zagrożona w wodach Bałtyku.

Pentagon ma się pozbyć rosyjskich silników z rakiet. Dostał pieniądze

W budżecie na przyszły rok Kongres USA zapisał 220 milionów dolarów na szybkie opracowanie nowego amerykańskiego silnika rakietowego. Ma on zastąpić te, które na potrzeby Pentagonu są obecnie importowane z Rosji. Przy ich pomocy wojsko USA wysyła w kosmos swoje najtajniejsze ładunki. Po ochłodzeniu relacji z Rosją stało się to przedmiotem ostrej krytyki.

Producent "Idy": po tylu nagrodach bałem się, że wymknie się nam z rąk najważniejsza

"Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobyła pięć Europejskich Nagród Filmowych - dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, scenariusz, najlepsze zdjęcia oraz Nagrodę Publiczności. - Zupełnie nie wiem, co powiedzieć, bo w głowie mi się kręci ze szczęścia - powiedział tvn24.pl zaraz po odebraniu nagrody głównej producent filmu Piotr Dzięcioł z Opus Film.

Setki demonstrantów trafią przed trybunały wojskowe

439 osób trafi przed trybunały wojskowe za udział w zamieszkach, w których zginęło trzech policjantów - poinformowali anonimowi przedstawiciele egipskich sił bezpieczeństwa. Egipskie władze ostro postępują z przeciwnikami politycznymi. Posłuszne wojsku sądy wydają seryjnie wyroki śmierci, choć na razie nie są one wykonywane.

1,1 biliona dolarów do wydania w 2015 roku. Kongres się zgodził, ale...

Po kilku godzinach stresującego zawieszenia w próżni, kiedy wydawało się, że Senat może zablokować ustawę o finansowaniu rządu USA na 2015 rok, udało się osiągnąć porozumienie. Ustawa ustanawiająca limit wydatków na poziomie 1,1 biliona dolarów została już przegłosowana. Amerykanie uniknęli powtórki wydarzeń sprzed roku, kiedy na dwa tygodnie ich rząd przestał działać.

Szwedzi nie mają wątpliwości: to Rosjanie omal nie zderzyli się z samolotem pasażerskim

To rosyjski samolot wojskowy niebezpiecznie zbliżył się do samolotu pasażerskiego startującego z Danii - podało szwedzkie wojsko. Do incydentu miało dojść w piątek. Rosyjska maszyna wykonywała lot nad wodami międzynarodowymi z wyłączonym transponderem, umożliwiającym łatwe śledzenie go przez cywilną kontrolę naziemną. Rosjanie podkreślają, że nie naruszyli przepisów, a samoloty były odległe od siebie o kilkadziesiąt kilometrów.

Londyn wysyła więcej żołnierzy do Iraku

Wielka Brytania zwiększy swój kontyngent wojskowy w Iraku, by pomóc tamtejszej armii w walce z Państwem Islamskim - oznajmił brytyjski minister obrony Michael Fallon w rozmowie z dziennikiem "Daily Telegraph".

"Precz z komuną", "Raz sierpem, raz młotem - czerwoną hołotę"

- Jarosław Kaczyński chce budzić emocje nienawiści w swoich wyborcach po to, aby doprowadzić do unieważnienia ostatnich wyborów - ocenił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski z PO, komentując przebieg "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów", którego uczestnicy skandowali: "Nie fałszerzom", "Precz z komuną". - To poetyka emocji ludzi, którzy wyrażają swoją dezaprobatę - przekonywał Zbigniew Ziobro z SP. Jerzy Wenderlich z SLD stwierdził, że nie wiadomo tak dokładnie do kogo te hasła się odnoszą.

Hartman: Kościół wziął udział w antyrządowej hucpie

- Biskupi nie mają prawa wywierać presji na polskie prawo i polskie rządy - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Jan Hartman. - Kościół ma obowiązek oceniania zjawisk politycznych, które są niepokojące - ocenił natomiast Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. Goście spierali się o to, czy biskupi słusznie poparli marsz organizowany przez PiS.

Kaczyński na zakończenie marszu: wygraliśmy te wybory i nieważne, o ile procent

- Ten pochód jest pochodem obywatelskim. Jest pochodem tych, którzy chcą dobrej zmiany z panoszącym się złem zwycięstwa - powiedział prezes PiS w sobotę, w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Jarosław Kaczyński na zakończenie "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" po raz kolejny podkreślił, że tegoroczne wybory zostały sfałszowane. - Można to określić tylko jednym słowem: hańba - mówił.

Coraz więcej gotowych oddać serce. Efekt "Bogów"? "Coś jest na rzeczy"

- Pozytywny przekaz płynący z filmu "Bogowie" przenosi się na całą transplantologię: jest mniej odmów, mniej sprzeciwów, a co za tym idzie więcej uratowanych chorych - uważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Czy można więc mówić o efekcie "Bogów"? - Coś jest na rzeczy - przyznaje jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Religi.

Lis, Krzyżanowska i Borusewicz oprowadzali po ECS

Olga Krzyżanowska i Bogdan Lis wcielili się dziś w rolę przewodników po Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (ECS). W ten nietypowy sposób uczczono tam 33. rocznicę jego wprowadzenia stanu wojennego.

Zamek Książ znów dostępny dla zwiedzających. "Nadal usuwamy skutki pożaru"

Od soboty turyści ponownie mogą zwiedzać Zamek Książ w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie). - W dalszym ciągu trwają prace zabezpieczające dach, usuwamy też zniszczenia po środowym pożarze. Na szczęście ogień nie dotknął Sali Maksymiliana - wyjaśnia Krzysztof Urbański, pracownik zabytku. Niestety, widoczne są powstałe po akcji gaśniczej zacieki na suficie. Mimo prac przy osuszaniu, zwiedzający mają dostęp do wszystkich pomieszczeń zamku.

Pikaso, Rubęs i Elgreko. "Każdy może sobie zrobić dzieło sztuki"

Rubens z ręcznika i rękawiczek, Frida Kahlo z butów i starej lalki czy "Słoneczniki" van Gogha ze zmywaków. Takie dzieła można podziwiać na wystawie Tomasza Brody pt. "Od Rubęsa do Pikasa". - Chciałem pokazać, że nie musimy sprowadzać kopii wielkich malarzy, że mamy się czym poszczycić. Naszą chlubą jest pomysłowość, więc nie wstydźmy się swojej słomy z butów i twórzmy własne dzieła sztuki - ironizował autor na wernisażu. Wystawę można oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu do 2 lutego 2015 roku.

Siedmioro krewnych księżnej Tajlandii aresztowanych. Niedoszła królowa zrzeka się statusu

Srirasmi, trzecia żona księcia Tajlandii, zrezygnowała z pozycji królewskiej - poinformował pałac królewski. Pisemne wystąpienie o pozbawienie tytułu i tym samym - o zwolnienie z obowiązków i zaszczytów wynikających z bycia żoną księcia Vajiralongkorna złożył na ręce króla sam książę. Siedmioro krewnych księżnej zostało zatrzymanych pod zarzutem korupcji.

Gdańsk będzie miał podziemne planetarium. Jest koncepcja

Pracownia Arc2 Fabryka Projektowa z Wrocławia wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium, które ma powstać w Centrum Hewelianum do końca 2017 roku. Jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, powstanie pod ziemią.