Najnowsze

Najnowsze

Duch biznesu

Duchy przeszłości, dzięki którym niektórzy próbują zapewnić sobie świetlaną przyszłość i marzenia właścicieli - kontra wymagania urzędników. A te zderzają się bardzo często w zabytkowych pałacach i dworkach, o których dziś opowiemy. W niektórych przypadkach jest to opowieść krótka - o niszczejących obiektach, w których coraz trudniej dostrzec historyczny urok. Są jednak i takie, w których połączenie bezcennej historii zabytkowych miejsc, z milionami należącymi do prywatnych inwestorów daje imponujące efekty. Między innymi o takich miejscach opowie Dariusz Kubik.

Walka o pałac

Trudno nie odnieść wrażenia, że poza duchem przeszłości nad niektórymi zabytkowymi budynkami unosi się typowe dla teraźniejszości fatum. A składa się na nie plątanina prawa własności spadkobierców, interesów dotychczasowych użytkowników i wymagań urzędników takich jak na przykład konserwatorzy zabytków. I przez to w wielu miejscach o zabytkowe pałace lub dworki toczą się prawdziwe proceduralne - i nie tylko - wojny. Rafał Stangreciak opowie historię jednej z nich.

"Jeśli teraz Europa przyjmie imigrantów, to za rok na granicy będą czekały miliony"

- Oni nie chcą tu przyjeżdżać, oni wszyscy krzyczą "Germany, Germany". Oni chcą jechać do Niemiec. To nie są imigranci, którzy uciekają przed wojną, to są imigranci ekonomiczni, którzy jadą za pieniędzmi niemieckich podatników - mówił w programie "Piaskiem po oczach" Przemysław Wipler z partii KORWiN. Zdaniem Barbary Nowackiej z Twojego Ruchu są to uchodźcy wojenni, którym trzeba pomóc.

Olechowski: to czarne dni Europy

- Chciałbym widzieć, że rząd polski przyłączy się jednak do przyjmowania uchodźców. Chciałbym też, ale się tego nie doczekam, aby politycy populistyczni jak premier Orban przestali siać histerię - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski.

Olechowski: to czarne dni Europy

- Chciałbym widzieć, że rząd polski przyłączy się jednak do przyjmowania uchodźców. Chciałbym też, ale się tego nie doczekam, aby politycy populistyczni jak premier Orban przestali siać histerię - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski.

„Rakieta trafiła w skład amunicji”. Nie żyje 45 żołnierzy

45 żołnierzy koalicji walczącej pod przywództwem Arabii Saudyjskiej zginęło w Jemenie. Należeli do armii Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu - poinformowała WAM, agencja informacyjna ZEA. To największe straty koalicji od początku trwającej od marca operacji wojskowej przeciwko rebeliantom Huti.

Europa boi się imigrantów

Fala imigrantów próbuje się przedostać z Węgier na zachód Europy - w Budapeszcie doszło już do pierwszych starć między uchodźcami a nacjonalistami. Komisja Europejska zaproponowała, by imigranci zostali odgórnie rozdzieleni między państwa Wspólnoty. "Polska ma moralny obowiązek, ale i egoistyczny interes, by tych ludzi przyjąć. Mamy kryzys demograficzny" mówił socjolog Jan Śpiewak. Przeciwny przyjmowaniu uchodźców był Marian Piłka z Prawicy RP - "mamy do czynienia z inwazją islamu na Europę".

Kopacz: dziś ważą się losy wspólnoty europejskiej, jaką znamy

Nie odwracamy oczu od problemów naszych europejskich partnerów i dramatu ludzi, którzy z narażeniem życia przedostają się na nasz kontynent. Mówimy jasno, że chcemy być solidarni - powiedziała w piątek premier Ewa Kopacz. Podkreśliła jednocześnie konieczność zagwarantowania państwom członkowskim Unii możliwości "podjęcia suwerennej decyzji o skali swojego zaangażowania".

Premier: w sobotę zespół zarządzania kryzysowego ws. imigrantów

Premier Ewa Kopacz na sobotę zwołała posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. imigrantów. - Trzeba rozważyć wszelkie sposoby na zakończenie tej tragedii - mówiła, informując w piątek o swojej decyzji. Przekazała też, że "pozwoliła sobie zaprosić przedstawiciela Kancelarii Prezydenta".

Austria i Niemcy zgadzają się przyjąć uchodźców z Węgier

Władze Austrii i Niemiec zgodziły się przyjąć przebywających na Węgrzech uchodźców - poinformował w nocy z piątku na sobotę kanclerz Austrii Werner Faymann po rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem. Wcześniej węgierski rząd zapowiedział zapewnienie autobusów, które podwiozą uchodźców do granicy z Austrią.

Imigranci na Lesbos starli się z policją. Mieszkańcy: ktoś musi ich stąd zabrać!

Około 200 niezarejestrowanych imigrantów próbujących dostać się na statek starło się w piątek z policją i funkcjonariuszami straży przybrzeżnej na greckiej wyspie Lesbos. Telewizja pokazała imigrantów obrzucających policjantów kamieniami. Mieszkańcy wyspy nerwowo reagują na przybyszów. - Idźcie stąd! To Grecja, a nie Bliski Wschód! - krzyczą.

Zginęły dzieci, matka usłyszała zarzut. Raport: były zaniedbania na przejeździe kolejowym

Na przejeździe kolejowym w Pniewitem, gdzie na początku czerwca zginęło rodzeństwo, a rodzice zostali ranni stwierdzono liczne nieprawidłowości, które mogą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników - to ustalenia z raportu Urzędu Transportu Kolejowego. Matka dzieci przed wypadkiem miesiącami walczyła o to, by postawiono tam sygnalizatory ostrzegawcze. Gdy straciła syna i córkę, usłyszała zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Z Warszawy do Barcelony za 15 zł? Łódzki, superekonomiczny bolid

Bolid łódzkich studentów pali niecałe pół szklanki paliwa na "setkę". Tym samym podróż z Gdańska do Zakopanego kosztowałby niecałe pięć złotych. - Pobiliśmy rekord Polski w liczbie przejechanych kilometrów na jednym litrze paliwa - chwalą się studenci Politechniki Łódzkiej.