Najnowsze

Najnowsze

Prof. Safjan: kadencja trzech sędziów TK już trwa

Trójka z pięciu powołanych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego już rozpoczęła swoją kadencję z dniem 8 listopada. To są osoby, które dysponują dzisiaj mandatem. Pierwszy dzień, w którym kończyła się kadencja poprzednika był pierwszym dniem, kiedy nowy sędzia Trybunału zaczynał swoją, tak to zawsze liczono – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK: Kryzys konstytucyjny? Sądzę, że władza się zatrzyma

- Czuję się jak ktoś po nocnej zmianie - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego w programie "Piaskiem po oczach". - Damy radę - dodał, odnosząc się do nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej przez PiS. Jego zdaniem zmiana w ustawie ma doprowadzić do rozbicia Trybunału Konstytucyjnego od wewnątrz.

Nowi wiceministrowie w resorcie kultury

Jarosław Sellin, Magdalena Gawin, Wanda Zwinogrodzka oraz Jacek Kurski będą nowymi wiceministrami w resorcie kultury - podało biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednak się nie wysadziła? "To ktoś inny"

Wbrew wcześniejszym informacjom kobieta, która zginęła w szturmowanym przez oddziały antyterrorystyczne mieszkaniu w Saint-Denis na obrzeżach Paryża, nie zdetonowała ładunków wybuchowych umieszczonych na ciele - podały w piątek źródła policyjne.

"Białoruskie standardy". PiS: to Platforma pierwsza zamachnęła się na Trybunał

Większość sejmowa będzie jak walec jechała i wymieniała absolutnie wszystkich i wszędzie - tak w "Faktach po Faktach" były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski (PO) ocenił wprowadzone przez PiS zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. - To wy stosowaliście białoruskie standardy przez osiem lat - ripostował nowy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS).

Senat zgadza się na stan wyjątkowy. Władza zyskuje ogromne uprawnienia

Francuski Senat zaakceptował decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego o trzy miesiące. Przyjął też poprawki przegłosowane w czwartek przez Zgromadzenie Narodowe. Stan wyjątkowy ogłoszony po zamachach z 13 listopada jest szóstym w historii Francji. W zamachach terrorystycznych w Paryżu zginęło 130 osób, a 350 odniosło rany.

Burmistrz ewakuowany. Podejrzane auto przed restauracją, w środku Belgowie

Burmistrz Rotterdamu został w eskorcie policji przewieziony z restauracji, w której przebywał, w bezpieczne miejsce, a cały budynek został ewakuowany po tym, jak w pobliżu zauważono podejrzany samochód. Trzej Belgowie, którzy siedzieli w aucie, zostali zatrzymani i wciąż są przesłuchiwani przez policję. Władze nie informują, czy zatrzymania związane są z obawami o zagrożenie zamachami po atakach dżihadystów w Paryżu.

Nowi sędziowie bez ślubowania i wynagrodzenia. "Jesteśmy bezradni"

Wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji 8 października sędziowie nie mogą korzystać z uprawnień przysługujących sędziemu Trybunału Konstytucyjnego bez złożenia ślubowania przed prezydentem - podało Biuro TK. Dotyczy to m.in. prawa do pobierania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją.

"1/3 ofiar rosyjskich bombardowań to cywile"

1331 osób, z czego blisko jedną trzecią stanowili cywile, zginęło w wyniku rozpoczętych 30 września rosyjskich nalotów na Syrię - podało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Wojna o audyt. Nałęcz: ujawnijmy, w jakim stanie przejmowano kancelarię po Lechu Kaczyńskim

Byłbym wdzięczny minister Sadurskiej, żeby poinformowała opinię publiczną, jakie koszty pociągnęły te czystki, które ona przeprowadza. Teraz przyszła miotła. Dwa biura zostały kompletnie rozwiązane - powiedział w TVN24 były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz. Odniósł się w ten sposób do raportu z audytu przeprowadzonego przez kancelarię Andrzeja Dudy.

Nominowana na wiceministra w nowym rządzie ma zarzuty

Gabriela Tomik, która miała zostać wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ma zarzuty prokuratorskie - wynika w informacji podanych przez Prokuraturę Okręgową w Opolu. Rzecznik PiS, Elżbieta Witek, poinformowała, że Tomik nie odebrała powołania i nie będzie wiceministrem do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Prezydencki minister: nie widzę końca demokracji

Demokracja ma się dobrze, a że nie wszyscy zgadzają się z demokratycznymi zmianami, to są ich wewnętrzne oceny - tak prezydencki minister Andrzej Dera odniósł się do zarzutów opozycji wobec piątkowej decyzji Andrzeja Dudy. Prezydent podpisał dziś nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która otwiera drogę do ponownego wyboru pięciu nowych sędziów TK.

Rosjanie strzelają z morza. Putin: mamy przed sobą jeszcze dużo pracy

Zadania w Syrii wypełniane są dobrze, ale to nie wystarczy, by oczyścić tego kraju od bojowników i terrorystów i uchronić Rosję przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi – oświadczył Władimir Putin podczas wideokonferencji z udziałem dowódców oddziałów zaangażowanych w operację w Syrii. Szef ministerstwa obrony, Siergiej Szojgu, raportował, że 20 listopada Flotylla Kaspijska zaatakowała pozycje islamistów 18 razy.

Poroszenko: Franciszek przyjął zaproszenie na Ukrainę

Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką papież Franciszek powiedział, że jego pragnieniem jest pokój w tym kraju. Poroszenko ze swej strony ogłosił po audiencji, że papież przyjął zaproszenie na Ukrainę.

Budują szkołę, odkryli cmentarz. "Wydobyto szczątki kilkuset osób"

Szczątki kilkuset osób znaleziono w centrum Wrocławia. Na terenie dawnego basenu trwają przygotowania do budowy szkoły. - To nas nie dziwi. Wiedzieliśmy, że w tym miejscu w XIX wieku był cmentarz - mówią przedstawiciele inwestora. A znawcy historii tutejszych nekropolii przypominają: chowano tam znanych i szanowanych wrocławian.