Najnowsze

Najnowsze

Skarby średniowiecza na wyciągnięcie ręki

Róg żubra ze złoconej miedzi, czy "łódka"na kadzidło. Muzeum Narodowe w Gdańsku pokazuje eksponaty z okresu średniowiecza. Gdańska kolekcja należy do najcenniejszych w Polsce. Wystawa jest próbą "odtworzenia splendoru średniowiecznej sztuki i rzemiosła artystycznego". Od 1 kwietnia można ją podziwiać w muzeum.

Groźba zamachu. Ostrzega ambasada USA

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Prezydent Litwy chce wojny

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.

Trump: Wielka Brytania wyjdzie z szalonej Europy

Ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump uważa, że Brytyjczycy zagłosują w czerwcowym referendum za wyjściem swego kraju z UE ze względu na duży napływ imigrantów.

"Postęp w Syrii jest oczywisty". USA i Rosja chwalą rozejm

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry podkreślili w Moskwie pozytywne skutki rozejmu w Syrii, który obowiązuje w tym kraju od 27 lutego. Szefowie dyplomacji obu krajów prowadzą rozmowy w rosyjskiej stolicy.

Nie chcieli "ręcznika plażowego". Nowa Zelandia nie zmieni flagi

Mieszkańcy Nowej Zelandii zagłosowali w referendum za niezmienianiem obecnej flagi narodowej. Prawdopodobnie kończy to 16-miesięczne starania władz, aby zmienić flagę z wizerunkiem tzw. Union Jacka - flagi Wielkiej Brytanii, która sprawowała w przeszłości kolonialną władzę nad tym państwem.

Niemcy zarzucają Moskwie "wielkoduszny cynizm"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".

Sterroryzował kobietę bronią i ukradł samochód

Pod Ostrołęką sterroryzował kobietę bronią i ukradł jej auto. Zatrzymany został w Elblągu. Miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. 32-latek odpowie za rozbój i jazdę po pijanemu. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Nauczycielka zwróciła uwagę uczennicy. Finał w sądzie

Nauczycielka poskarżyła się rodzicom uczennicy, że ta przeszkadza na lekcjach. Matka stwierdziła jednak, że to nauczycielka nęka jej dziecko i weszła z nią w konflikt. Sprawy zaszły tak daleko, że znalazły finał w sądzie. Matka uczennicy ma za karę wykonywać prace społeczne.

Wiele dni cierpiał uwięziony we wnykach. "Straszne okrucieństwo"

Zanim znalazł go leśniczy, Forest spędził dwa tygodnie uwięziony we wnykach, które ktoś zostawił w lesie. Stracił dwie łapki. Teraz o jego sprawność walczą weterynarze. Gdy tylko rany się zagoją, chcą sprawić mu protezy. – Wiele już widzieliśmy, ale to przerosło nawet nas – mówią.

Zamachowiec z Paryża przesłuchany. Zgodził się na ekstradycję do Francji

Salah Abdeslam - główny podejrzany o zorganizowanie zamachów w Paryżu i prawdopodobny współorganizator zamachów w Brukseli - jest przesłuchiwany w sądzie w Brukseli. Sędzia zdecyduje, czy mężczyzna trafi do aresztu. Wkrótce też ma się odbyć rozprawa ekstradycyjna terrorysty. Jego wydania domaga się Francja.

Poseł piętnuje łzy Mogherini i podaje za wzór USA. Ale tam się nie wstydzą wzruszeń

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której sekretarz stanu USA mógłby się zachować podobnie - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej konferencji prasowej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, która próbowała powstrzymać łzy kilka godzin po zamachach w Brukseli. Jak się jednak okazuje, także sekretarz stanu USA czasem się wzrusza publicznie, nie mówiąc o prezydencie Stanów Zjednoczonych.

"Europie trudno będzie się z tego podnieść"

Jest bardzo mało zaufania między instytucjami o państwami narodowymi, podobnie zresztą jest w Polsce. A kiedy nie ma zaufania w takich fundamentalnych sprawach, to naprawdę trudno pójść krok dalej - mówił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Razem z nim sytuację po zamachach w Brukseli komentował Bartłomiej Nowak z Nowoczesnej.

Pijany gimnazjalista ukradł i rozbił auto

Wjechał fordem w barierki ochronne w Braniewie i uciekł. Okazało się, że chłopak ukradł wcześniej auto. Był pijany i nie chciało mu się wracać do domu piechotą. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Będzie odpowiadał jak dorosły.

Kim "zdolny do bezlitosnego uderzenia". Ma nowy silnik

Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła próby silnika rakietowego na paliwo stałe, który zwiększy potencjał jej rakiet balistycznych - poinformowały państwowe media. Napęd tego typu wykorzystywany jest w pociskach zdolnych razić cele oddalone o tysiące kilometrów. Prezydent Korei Południowej nakazał armii gotowość do odpowiedzi na północnokoreańską "bezmyślną prowokację".

Przegląd prasy: Walka z terroryzmem w rękach ABW. Z dostępem do danych wrażliwych

Więcej uprawnień dla ABW ma dać nowa ustawa antyterrorystyczna. Ogłosić ma ją dziś szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Do projektu dotarli dziennikarze "Gazety Wyborczej". Według nich ABW otrzyma między innymi dostęp do informacji objętych tajemnicą bankową. Agencja będzie też prowadziła wykaz osób mogących mieć związek z terroryzmem.

"Zabici i ranni byli rekrutami Al-Kaidy"

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim straciła co najmniej 40 swoich bojowników w atakach powietrznych sił USA w południowo-wschodnim Jemenie - poinformowały źródła rządowe i plemienne. 25 bojowników zostało rannych.

"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Tyszka: czy przypadkiem rząd nie przyjął już jakiejś grupy uchodźców?

Naszym zdaniem bezpieczeństwo Polaków stoi ponad jakimikolwiek zobowiązaniami - powiedział w "Jeden na jeden" Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wicemarszałek Sejmu przekonywał, że Beata Szydło powinna natychmiast wycofać się z planów przyjmowania uchodźców, do czego zobowiązał się jeszcze poprzedni rząd pod przewodnictwem Ewy Kopacz.