Najnowsze

Najnowsze

Ambasador o kulisach rozmowy Dudy i Trumpa

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek powiedział w środę, że prezydent elekt Donald Trump potwierdził w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą sojusz polsko-amerykański. - Na pewno nie jest zagrożona ani nasza współpraca bilateralna, ani nasze sojusze - zapewnił.

Wybrano słowo roku

Twórcy słownika oksfordzkiego uznali, że nowym słowem, najlepiej opisującym naszą rzeczywistość jest "post-prawd". Słowo istnieje od ponad 20 lat i służy do opisania okoliczności, w których emocje i osobiste przekonania mają większe znaczenie i wpływ na postrzeganie rzeczywistości niż fakty. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

Trump i światowi przywódcy. Już 30 rozmów

Prezydent elekt Donald Trump i wiceprezydent elekt Mike Pence odbyli 30 rozmów telefonicznych z głowami państw od 8 listopada, gdy Trump wygrał wybory – poinformował w specjalnym komunikacie jego zespół ds. przejęcia administracji USA.

Dziś poznamy "gabinet cieni" Platformy

W Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, na której partia podsumuje miniony rok rządu Beaty Szydło i przedstawi swój "gabinet cieni". Ma on liczyć 21 "resortów". Jego pracami pokieruje szef PO Grzegorz Schetyna, który ma mieć dwóch zastępców.

Kto ma rację?

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki wypowiedzieli się o emeryturach, jednak nie ustalili wspólnej wersji co należy powiedzieć.

Dyskusja terytorialna

Podobno w Polsce zlikwidowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kiedy? Antoni Macierewicz niestety na to pytanie nie odpowiedział.

Dookoła świata

Kobieta, która ma dopiero 27 lat zwiedziła prawie cały świat. Podróżuje od ubiegłego roku, tempo szalone, na zwiedzanie czasu niewiele, ale gdy zakończy już swoją wyprawę i pobije rekord Guinnessa, zamierza wrócić do miejsc, które szczególnie ją zaintrygowały. Patryk Rabiega.

Telefoniczna rozmowa Duda - Trump

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w rozmowie telefonicznej prezydentowi elektowi USA Donaldowi Trumpowi zwycięstwa - powiedział na antenie TVN24 dyrektor biura prasowego prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że Trump zaprosił też Dudę do złożenia wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Prace społeczne za skatowanie psa

Skatował psa, obciął mu nos, ale za to, że przyznał się do winy kara nie miała być surowa - tylko 5 miesięcy prac społecznych. Obrońcy praw zwierząt decyzje prokuratura nazwali kpiną - prokuratura z decyzji już się wycofała, ale łagodne wyroki za bestialskie znęcanie się nad zwierzętami to w Polsce nadal norma. Maria Mikołajewska.

Wciąż pozwalamy na klapsy

Co szósty dorosły Polak nie widzi nic złego w biciu dziecka - co drugi akceptuje klapsy - raport publikuje rzecznik praw dziecka. My przecieramy oczy ze zdumienia, bo choć pięć lat temu było gorzej, to liczby nadal niepokoją. Łukasz Wieczorek.

Syryjska wojna z bliska

Trzy lata temu - po powrocie z Syrii - powiedział "mam nadzieję, że Aleppo nie stanie się drugą Warszawą z czasów powstania". Dziś, gdy ponownie wraca z misji, przyznaje, że ten koszmar się spełnił. Michał Przedlacki - dziennikarz i pracownik pomocy humanitarnej opowiada naszemu reporterowi Michałowi Chlebowskiemu o życiu w bombardowanych miastach, o Syrii o której świat zdaje się zapominać.

Co z jednolitym podatkiem?

To miała być rewolucja podatkowa według PiS, szumnie zapowiadana w kampanii wyborczej. Miała być, bo jak na razie jej nie ma, a premier Beata Szydło z obietnicy wprowadzenia jednolitego podatku wycofuje się rakiem.

Zamieszanie wokół pochówku pary prezydenckiej

Polityczne zamieszanie wokół ponownego pochówku pary prezydenckiej. Po ekshumacji szczątków pogrzeb organizowany przez rząd miał mieć charakter prywatny - okazuje się, że oprócz rodziny, wezmą w nim udział prezydent i premier. Opozycja nie kryje rozczarowania, bo dla niej to nic innego jak ponowne polityczne granie tragedią smoleńską. Łukasz Frątczak.

To nie jest pucz

Precedensów w wymiarze sprawiedliwości ciąg dalszy. Pierwszy raz w historii Trybunału Konstytucyjnego część sędziów odmówiła orzekania. A dokładnie trzej - wybrani przez PiS - uznali, że nie będą już uczestniczyć w rozprawach, bo - ich zdaniem - prezes Trybunału łamie prawo nie dopuszczając do orzekania trzech kolejnych sędziów wybranych przez obecny Sejm. Choć twierdzą, że to nie jest żaden pucz czy bojkot, takie działanie na dłuższą metę całkowicie zablokuje Trybunał. Jest więc pytanie - czy sędzia w ogóle może odmówić orzekania i co zrobić z sędzią, który de facto odmawia pracy?

Sędzia oskarża

Historia sędzi, która pozywa ministra sprawiedliwości. To historia bez precedensu. Justyna Koska-Janusz uważa, że Zbigniew Ziobro naruszył jej dobre imię i dobrą zawodową opinię. Chodzi o głośną sprawę sprzed kilku tygodni, gdy minister cofnął sędzię do pracy w sądzie niższej instancji, bo uznał, że nie poradziła sobie z prostą sprawą. Przełożeni sędzi byli zaskoczeni, bo wręcz przeciwnie - oceniali jej pracę wyjątkowo wysoko. I tak pojawiły się spekulacje, że powody decyzji ministra są nie merytoryczne, ale osobiste. Dlaczego?

W sprawie sędziów

Pierwsi ujawniamy kulisy tego, jak prezydent Duda odmówił nominacji dziesięciu sędziom. Zrobił to bez podania przyczyn. Tomasz Marzec dotarł do dokumentów, które o tych przyczynach wiele mówią. Pokazują, kto w praktyce podejmował decyzję i na jakiej podstawie. Te dokumenty mogą być kluczowym dowodem w sądzie, gdzie swoich praw chcą dochodzić niektórzy z nienominowanych sędziów. To bezprecedensowa sprawa i coraz bardziej zaskakujące szczegóły.

Były szef BOR: Wykluczam to. Nie było żadnego wybuchu. Nie mogło być

- Nie było żadnej bomby - mówił w "Kropce nad i" o locie do Smoleńska gen. Marian Janicki. - Wszystko było dograne, załatwione w odpowiedni sposób - podkreślił były szef BOR, zaznaczając, że przeszukań dokonywała grupa pirotechników z psem. Janicki odniósł się także do wyników audytu, w którym wskazano uchybienia, jakich miało dopuścić się Biuro przy przygotowywaniu wizyty w Katyniu w 2010 roku.

"Waszczykowski wyprowadził Polskę z głównego nurtu"

Polski nie ma w głównym nurcie i długo nie będzie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski. W ten sposób były szef MSZ ocenił skutki polityki zagranicznej prowadzonej przez obecnego szefa polskiej dyplomacji i rząd PiS. Gościem drugiej części programu był prof. Wiktor Osiatyński.