Najnowsze

Najnowsze

Gry sejmowe. Kulisy kontrowersyjnego głosowania

Czwartkowe głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego budzi wiele wątpliwości. Mimo apeli opozycji, marszałek Marek Kuchciński wciąż nie udostępnił nagrań z sejmowych kamer. Przeanalizowaliśmy zatem dostępne materiały, by ustalić, gdzie kto siedział, gdzie podnosił rękę, a gdzie była jego karta do głosowania, kto i dlaczego wyszedł z sali, a kto kogo na sali zasłaniał i po co? Materiał "Czarno na białym".

Senat przyjął ustawę o darmowych lekach dla seniorów

Senat poparł w środę ustawę, zgodnie z którą każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S").

Opisywała Panama Papers. "Bierze urlop"

Redaktor naczelna holdingu RBK, który zamieszczał publikacje o rosyjskich wątkach Panama Papers, bierze urlop w związku ze stypendium na Uniwersytecie Stanforda w USA. Jak powiadomił w środę holding, projektami redakcyjnymi będą kierować inni redaktorzy.

Zbrojna opozycja wraca do negocjacji

Jemeńska opozycja wycofała się z wcześniejszej decyzji o bojkocie odbywających się pod auspicjami ONZ rozmów pokojowych i poinformowała, że wysłała już swoją delegację. Negocjacje pokojowe rozpoczną się w czwartek w Kuwejcie.

Milczenie sędziego

To burzliwe głosowanie i wybór Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego poprzedziło niemniej nerwowe jego przesłuchanie w sejmowej komisji sprawiedliwości. Tu też dokładna analiza nagrań pozwala lepiej opisać to, co działo się na sali: wymowne gesty posłów PiS i słowa, które były wyraźną sugestią dla kandydata, by nie odpowiadał na pytania opozycji. Co ciekawe, politycy rządzącej partii nie mieli do profesora Jędrzejewskiego żadnych pytań, choć - jak sami przyznali - nie znali go wcześniej.

Gry sejmowe

Nagrania z różnych kamer, telefonów, tabletów. Zdjęcie po zdjęciu przeanalizujemy, jak wyglądało decydujące o wyborze sędziego do Trybunału Konstytucyjnego głosowanie w Sejmie. Gdzie kto siedział, gdzie podnosił rękę, a gdzie była jego kartę do głosowania, kto i dlaczego wyszedł z sali, a kto kogo na sali zasłaniał i po co?

Hausner: zmiana się dokonała, ale nie na lepsze

- W Polsce była potrzebna zmiana - ocenia obecny rząd, w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Choć jak zaznacza były wicepremier "zmiana się dokonała, ale nie jest to zmiana na lepsze". - Sam się za nią opowiadałem w znaczeniu programowym - mówi prof. Hausner.

"To ważne osiągnięcie dla obywateli Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ocenił, że propozycja zniesienia unijnych wiz dla obywateli jego kraju jest wyrazem uznania dla reform, które realizują władze w Kijowie. Szef państwa wyraził takie przekonanie w opublikowanym w środę posłaniu do rodaków.

Izrael przyznaje: pomagamy wywiadom arabskich sąsiadów

Izrael zapewnia Jordanii i Egiptowi wsparcie wywiadowcze w walce z tzw. Państwem Islamskim - poinformował zastępca dowódcy izraelskich sił zbrojnych generał Jair Golan. Zarówno Amman, jak i Kair mają podpisane traktaty z Izraelem.

Kulisy głosowania według posłanki Zwiercan

- Byłam jedynie posłańcem Kornela Morawieckiego - tak swoje podwójne głosowanie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego próbowała wyjaśnić Małgorzata Zwiercan. Była już posłanka KUKIZ’15 - obecnie niezrzeszona w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiada, dlaczego zdecydowała się głosować za marszałka seniora, którego nie było na sali. W programie Tak jest tłumaczyła również, że jej zdaniem nie popełniła przestępstwa i zadeklarowała, że nie zamierza złożyć mandatu poselskiego.

Kanada pachnąca marihuaną. Już w 2017 roku

Wiosną przyszłego roku liberalny rząd Kanady wywiąże się z obietnic wyborczych premiera Justina Trudeau i zaproponuje zalegalizowanie handlu, posiadania i konsumpcji marihuany - zapowiedziała kanadyjska minister zdrowia Jane Philpott.

"Nie zamierzałam niczego ukryć. Byłam posłańcem Kornela"

- Zdecydowałam się zagłosować za Kornela, ponieważ wiedziałam, jaka jest jego wola. W zasadzie zagłosowałam w imieniu Kornela - stwierdziła w "Tak jest" posłanka Małgorzata Zwiercan, która w czwartkowym głosowaniu oddała głos za Kornela Morawieckiego. Oboje byli wówczas członkami Kukiz'15.

Krytykują "robienie hollywoodzkich scen", chcą rozmawiać dalej

Strona rządowa reprezentująca reżim w Damaszku kontynuowała w środę w Genewie rozmowy z negocjatorami ONZ, mimo wycofania się z nich delegacji syryjskiej opozycji, i zaproponowała powołanie w Syrii szerokiego rządu jedności narodowej z udziałem opozycjonistów.

Nowe biuro w policji. Na czele niedoszły poseł SLD

W centrali policji powstaje Biuro Historii i Tradycji Policji, które będzie zatrudniać kilkunastu funkcjonariuszy. Na polecenie kierownictwa MSWiA pokieruje nim młodszy inspektor Daniel Głowacz. Inspektor Głowacz to niedoszły poseł z list SLD - dowiedział się portal tvn24.pl.

Japoński pisarz na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Słynny japoński autor powieści i opowiadań Haruki Murakami ogłosił utworzenie specjalnej fundacji charytatywnej, która ma pomóc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi na wyspie Kiusiu. Ponad 100 tys. osób jest tam bez dachu nad głową.

Zapłacą miliardy za zamachy z 1983 roku

Sąd Najwyższy USA odrzucił wniosek Iranu o zwolnienie go z wypłaty odszkodowań dla rodzin osób zabitych w ataku z 1983 roku na koszary piechoty morskiej USA w Bejrucie oraz w innych zamachach.

List miłosny Tupaca sprzedany. Napisał go jeszcze w liceum

"Jak się za niedługo dowiesz, nie szczędzę w słowach, mówię to, co czuję. Jeśli więc coś, co powiem, przestraszy cię, proszę nie panikuj, ponieważ staję się zbyt emocjonalny" - napisał 17-letni Tupac Shakur. Wzruszający list miłosny z czasów liceum sprzedano za 35 tys. dolarów.