Najnowsze

Najnowsze

Miał pseudonim "Wszystko Mogę". Prezes strategicznej spółki, na którym ciążą zarzuty

Na czele strategicznej dla polskiego sektora energetycznego spółki Energa stanął właśnie Daniel Obajtek – członek Prawa i Sprawiedliwości, któremu prokuratura postawiła zarzut dopuszczenia się oszustwa na kwotę 700 tysięcy złotych. Prowadzone przeciwko Obajtkowi postępowanie może oznaczać, że jego wybór na prezesa Energi został dokonany z naruszeniem postępowania kwalifikacyjnego. Materiał magazynu "Polska i świat".

Starcia przed tureckim konsulatem w Brukseli. Ranni

Kilka osób zostało rannych w starciach, do jakich doszło w czwartek wieczorem przed tureckim konsulatem w Brukseli między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana - poinformowała belgijska policja.

Macierewicz spotka się z prezydentem. Zaczęło się od wymiany listów

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek po południu z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Do spotkania dochodzi po wysłaniu przez prezydenta dwóch listów do szefa MON w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

Wiceminister przez miasto na sygnale. "Nie ma prawa"

Kolejna kolizja służbowej limuzyny i powracające pytania o zasadność jazdy na tak zwanych "bombach". Po stłuczce auta Bartosza Kownackiego pojawiły się wątpliwości, czy urzędnik w randze wiceministra może pędzić przez miasto na sygnałach. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Nie pracujemy, nie prowadzimy lekcji, nie opiekujemy się uczniami". Strajk

W piątek w części szkół nie będzie lekcji w związku z ogólnopolskim, jednodniowym strajkiem w oświacie, którego organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele nie zgadzają się ze zmianami w edukacji, które forsuje PiS, i proszą rodziców o wyrozumiałość i nieposyłanie dzieci szkół. Materiał magazynu "Polska i świat".

Urlop menstruacyjny

Włochy rozważają wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia z pracy - urlop menstruacyjny. Wolne obejmowałoby trzy dni w miesiącu i mogłyby je wziąć te panie, które nie radzą sobie z bólami miesiączkowymi.

Pytania od stłuczki do stłuczki

Kolejna kolizja służbowej limuzyny i powracające pytania o zasadność jazdy na tzw. "bombach". Po stłuczce auta Bartosza Kownackiego pytamy, czy urzędnik w randze wiceministra może pędzić przez Warszawę na sygnałach oraz jakie uprawnienia powinien mieć jego kierowca.

OBWE ostrzega, minister krytykuje

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE zaleca odstąpienie od zmian w sądownictwie forsowanych przez PiS. OBWE ostrzega przed działaniami, które uzależniają sędziów od polityków i mogą zaburzyć trójpodział władzy. Zbigniew Ziobro opinię podważa w takim samym tonie, jak wcześniej stanowiska Komisji Weneckiej, Komisji Europejskiej, czy innych międzynarodowych organizacji.

Szczęście do piątej potęgi

Maja, Karolina, Julia, Natalia i Oliwka. Słynne pięcioraczki przyszły na świat dziewięć lat temu. Walczyły o życie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie dziś pojawiły się jako goście. Właśnie skończył się tam remont, a Jurek Owsiak przekazywał kolejny sprzęt, który ratuje życie i daje szczęście do piątej i wyższej potęgi.

Prezes z kontaktami i zarzutami

Wątpliwości w sprawie wyboru nowego prezesa Energi. Na czele strategicznej dla polskiego sektora energetycznego spółki stanął Daniel Obajtek – członek Prawa i Sprawiedliwości, któremu prokuratura postawiła zarzut dopuszczenia się oszustwa. Chodzi o 700 tysięcy złotych. W trzeciej części cyklu "Betonowy Sufit" Sebastiana Wasilewskiego przedstawiamy historię człowieka, który, dzięki kontaktom w partii, pnie się coraz wyżej. Mimo zarzutów ciążących na nim od lat.

Nastolatki wzorem dla starszych

Uczennice gimnazjum w Jastrzębiu-Zdroju nie straciły zimnej krwi i pomogły chorej na padaczkę. Zobaczyły na przystanku leżąca dziewczynę i ruszyły z pomocą - w przeciwieństwie do innych, starszych od nich osób stojących obok. Historia o wiedzy i odwadze, które przydają się w krytycznych sytuacjach.

Strajk i prośba o wagary

Nie zgadzają się ze zmianami w edukacji, które forsuje PiS, dlatego znowu zamierzają strajkować. Mowa o nauczycielach, którzy proszą rodziców o wyrozumiałość i nieposyłanie dzieci szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że udział w strajku miała potwierdzić prawie połowa placówek.

"Ksiądz też w niedziele chodzi na zakupy". Ruch w sklepach nasila się po mszy

Kościół, który chce zakazu handlu w niedzielę, i wierni, którzy po niedzielnej mszy idą prosto do sklepu. Idą, bo - jak tłumaczą - potrzeby duchowe z tymi przyziemnymi da się połączyć i nie widzą w tym nic grzesznego. Trudno za to nie zauważyć, że projekt ustawy robi dla Kościoła wyjątek - sprzedaż dewocjonaliów w niedzielę nie będzie zakazana. Materiał "Czarno na białym".

"Czas, byśmy wstali z kanapy i działali"

Brexit nie jest końcem wszystkiego, ale powinien być uważany za nowy początek - powiedział w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wystąpieniu na kongresie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w St. Julian's na Malcie.

"Nie ma innej stolicy, w której byłbym tak często"

Nowy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w pierwszą podróż zagraniczną udał się do Paryża. Wraz z prezydentem Francois Hollande'em podkreślał w czwartek, że z powodu Brexitu Niemcy i Francja muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność w Europie.

Niedziela w pracy

Wolna czy pracująca niedziela? Takiego wyboru nie mają pracownicy gastronomii i transportu, leśnicy, rybacy i ludzie wielu innych zawodów, dla których niedziela właśnie z reguły jest pracująca. Jest ich, co warto podkreślić, ponad dziesięć razy więcej niż pracujących tego dnia w handlu. Gdyby więc brać pod uwagę tylko ten argument autorów ustawy, że niedziela ma być dla Boga i rodziny, to ci ludzie też powinni mieć wolne. Tego ustawa nie zakłada. Czy czują się poszkodowani? Zapytała ich Daria Górka.

"Ludzie wyczuli infantylną i śmieszną postawę wokół kryzysu w Brukseli"

Przegrana w Brukseli, oderwanie od rzeczywistości, a poza tym mnóstwo, mnóstwo spraw, które zaczynają być groźne dla bezpieczeństwa, powodują spadek poparcia PiS - mówiła w "Faktach po Faktach" socjolog, profesor Jadwiga Staniszkis. - Opozycja zyskuje na błędach PiS, ale sama tego poparcia nie zwiększa - ocenił z kolei senator Marek Borowski.

Los handlowca

Zakaz handlu w niedzielę - to na pewno zamknięte duże sklepy i niepewny los ich pracowników. Ilu może stracić zatrudnienie? Właściciele hiper i supermarketów nie chcą o tym rozmawiać. Ekonomiści szacują, że to może być około 35 tysięcy Polaków. Pewnie dlatego sami pracownicy sieci handlowych na perspektywę wolnej niedzieli patrzą z bardzo mieszanymi uczuciami. Rozmawiał z nimi Jacek Smaruj.

Grzeszne zakupy

Kościół, który chce zakazu handlu w niedzielę, i wierni, którzy po niedzielnej mszy idą prosto do sklepu. Jak tłumaczą Rafałowi Stangreciakowi, potrzeby duchowe z tymi przyziemnymi da się połączyć i nie widzą w tym nic grzesznego. Trudno za to nie zauważyć, że projekt ustawy robi dla Kościoła wyjątek. Sprzedaż dewocjonaliów w niedzielę nie będzie zakazana.

"Ludzie wyczuli infantylną i śmieszną postawę wokół kryzysu w Brukseli"

Przegrana w Brukseli, oderwanie od rzeczywistości, a poza tym mnóstwo, mnóstwo spraw, które zaczynają być groźne dla bezpieczeństwa, powodują spadek poparcia PiS - mówiła w "Faktach po Faktach" socjolog, profesor Jadwiga Staniszkis. - Opozycja zyskuje na błędach PiS, ale sama tego poparcia nie zwiększa - ocenił z kolei senator Marek Borowski.

Bagdad: Irak potrzebuje swojego planu Marshalla

Szef irackiego MSZ Ibrahim al-Dżafari oświadczył w czwartek w rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem że jego kraj zniszczony przez wojnę potrzebuje obecnie programu odbudowy "w rodzaju planu Marshalla".

Za, a nawet przeciw

Szczegóły ustawy, którą przygotowała Solidarność, a rząd poparł, choć co ciekawe, sam ma do tego projektu wiele poważnych zastrzeżeń. Dotyczą one między innymi kluczowych, ale nieprecyzyjnych zapisów, których konsekwencje mogą być kuriozalne. Może się okazać, że zakaz dotknie nie tylko sklepy, ale też Wars w pociągu, automaty z jedzeniem, porty przeładunkowe, firmy transportowe, giełdy towarowe, a nawet zakłady pogrzebowe. O skutkach, których kosztów nawet nikt nie oszacował - Tomasz Marzec.

Na sygnale czy jednak bez?

Wypadek samochodu żandarmerii wojskowej, którym jechał wiceminister Bartosz Kownacki, to kolejna już kolizja z udziałem pojazdu rządowego. Opozycja zarzuca PiS-owi m.in bizantyjskie podejście do władzy. Platforma Obywatelska uważa, że za dużo osób może jeździć pojazdami uprzywilejowanymi i stworzyła projekt ustawy mający ograniczyć tę liczbę. O tym kiedy VIP musi jechać na sygnale a kiedy można by było z tego zrezygnować rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.