Najnowsze

Najnowsze

Po raz czwarty od ponad wieku. Ekrany na Picadilly Circus wyłączone

Wielkie ekrany na Picadilly Circus w Londynie zostały wyłączone po raz pierwszy od 20 lat. Działające od ponad 100 - wcześniej musiały zgasnąć tylko w czasie niemieckich bombardowań w trakcie II wojny światowej, a potem wyłączano je po śmierci Winstona Churchilla i księżnej Diany. Teraz było to konieczne, bo ekrany trzeba było wymienić na nowsze. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Nie sądzę, żeby było tylu chętnych przylecieć samolotem obejrzeć żubry"

W niedzielę mieszkańcy Podlasia mieli zdecydować, czy chcą budowy regionalnego portu lotniczego. Referendum w tej sprawie, które kosztowało cztery miliony złotych, okazało się jednak nieważne, choć zdecydowana większość opowiedziała się za powstaniem lotniska. Dlatego pomysłodawcy inwestycji nie składają broni. Materiał programu "Polska i Świat".

Martin Luther King wciąż dzieli Amerykanów

Rocznica urodzin Kinga jest świętem federalnym w USA od lat 80., czyli prezydentury Ronalda Reagana. Dzień ten jest zwyczajowo wolny od pracy - urzędy państwowe, szkoły oraz banki nie działają. Amerykanie gromadzą się wtedy, żeby upamiętnić manifestację sprzed dokładnie 54 lat: marsz na Waszyngton w obronie praw czarnoskórych mieszkańców. I jego najsłynniejszy moment - przemówienie Martina Luthera Kinga "I have a dream". Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Europarlament wybierze swojego szefa. Wynik może zdecydować o losach Tuska

We wtorek Parlament Europejski wybierze swojego nowego przewodniczącego, który zastąpi ustępującego Martina Schulza. Kandydatów na to stanowisko jest siedmioro, jednak największe szanse mają dwaj Włosi: chadek Antonio Tajani i socjalista Gianni Pittella. Polski europoseł Bogusław Liberadzki może z kolei zostać drugim wiceprzewodniczącym PE z naszego kraju. [materiał programu "Polska i Świat"]

Europejskie puzzle

Parlament Europejski wybiera swojego nowego szefa. Najsilniejszych kandydatów jest dwóch - obaj to Włosi. Przy okazji pojawiają się pytania o drugą kadencję dla Donalda Tuska w roli szefa Rady Europejskiej. Krytyka płynąca z Polski raczej mu nie przeszkodzi - niektórzy twierdzą nawet, że może pomóc.

Połowa w rękach ośmiu

Szokujący raport dotyczący nierówności na świecie. Ośmiu ludzi ma tyle majątku, co połowa ludzkości. To duża zmiana. Jeszcze rok temu dotyczyło to 62 najbogatszych ludzi świata.

sPiS stanowisk

"Dobra zmiana" i 1000 posad dla ludzi związanych z partią. "Puls Biznesu" publikuje listę tysiąca osób, które dostały różne intratne stanowiska po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Wiedza i kompetencje są nieważne - liczy związek z partią lub rodzinne znajomości.

Twarde lądowanie

Cztery miliony złotych - tyle wydało Podlasie, żeby zapytać mieszkańców, czy chcą lotniska. Referendum okazało się nieważne, bo uczestniczyło w nim za mało osób. Jak głosowali mieszkańcy i co dalej z lotniczymi planami tego regionu Polski?

Ordynacja do zmiany

"Dobra zmiana" bierze się za ordynację wyborczą. Jarosław Kaczyński zapowiada ograniczenie liczby kadencji wójtów, prezydentów i burmistrzów. Pod pretekstem rzekomych nieprawidłowości prezes PiS chce wprowadzić zmiany już przed najbliższymi wyborami samorządowymi w 2018 roku.

Orkiestra zagrała

- To było coś niesamowitego - mówi Jurek Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za nami 25. finał, graliśmy pod każdą szerokością geograficzną. O tym, jak przy dźwiękach Orkiestry bawiła się Polska reporterka programu "Polska i Świat" oraz Państwo: w relacjach nadesłanych na Kontakt 24.

"Dzielny i dobry Człowiek. Żal ściska serce"

- To był człowiek, który chciał walczyć. Powiedział, że się nie podda, zawsze był pogodny - tak zmarłego w poniedziałek Tomasza Kalitę wspominał były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. - To jeden z najzdolniejszych facetów, których znałem - mówił z kolei były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. "Dzielny i dobry Człowiek. Żal ściska serce" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Tomasz Kalita nie żyje

W wieku 37 lat zmarł Tomasz Kalita - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem Sojusz Lewicy Demokratycznej. Były rzecznik tej partii od wielu miesięcy zmagał się z glejakiem mózgu. Walczył o dostęp pacjentów do medycznej marihuany.

Ziemia obiecana

Historie trzech Syryjczyków: lekarza z Warszawy, wykładowcy z Bydgoszczy i radnego z Kalisza. Dlaczego wybrali do życia właśnie Polskę? Jak zostali tu przyjęci? Kiedy poczuli się jak w domu? I czy czują się w tym domu bezpiecznie? O tym wszystkim rozmawiał z nimi Mateusz Wróbel.     

"Pamięć o mamie i bracie pozostanie zawsze dla mnie najcenniejsza"

Pamięć o tych, którzy odeszli jest ważna dla ich najbliższych, ale i dla wspólnoty, która musi trwać i opierać się o wartości - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w poniedziałek w Starachowicach uczestniczył we mszy odprawionej z okazji czwartej rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi.

Waszczykowski spotkał się z Le Pen

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poinformował, że w niedzielę spotkał się w Paryżu z kandydatką na prezydenta Francji Marine Le Pen, liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.

Kerry wrócił do miejsca, w którym zabił człowieka. Dowiedział się, kim był

W 1969 r. amerykańska łódź patrolowa dowodzona przez 26-letniego wtedy Johna Kerry'ego została zaatakowana oddział Wietkongu. Kerry, mimo ostrzału, wydostał się na brzeg i zastrzelił żołnierza z granatnikiem. 48 lat później ustępujący sekretarz stanu USA ponownie odwiedził miejsce, w którym doszło do ataku. Spotkał się tam ze swoim dawnym wrogiem, który opowiedział mu, kim był zabity przez niego mężczyzna.

Trump chce jak najszybciej uchylić sztandarową reformę Obamy

Powracając do tematu opieki zdrowotnej, nowy prezydent USA Donald Trump zapewnił, że uchyli Obamacare i od razu zastąpi ją nowymi przepisami o ubezpieczeniach zdrowotnych. Nie podał jednak szczegółów swego planu. Ostrzegł Kongres, aby mu nie wchodził w drogę.

Pożegnali ofiary katastrofy Tu-154

Kilkadziesiąt osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154 Ministerstwa Obrony Rosji nad Morzem Czarnym, zostało pochowanych w poniedziałek. Wśród nich - członkowie załogi, wojskowi, artyści Chóru Aleksandrowa. Większość spoczęła w Mytiszczach pod Moskwą.