Najnowsze

Najnowsze

"Albo bezpieczeństwo, albo wolność". Jak walczyć z terroryzmem?

Myślę, że jest dzisiaj społeczne przyzwolenie na to, żeby władza skupiała się na zapewnianiu bezpieczeństwa - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). - Zawsze jest do zważenia następująca rzecz: albo bezpieczeństwo, albo wolność. I tutaj musi być pewnego rodzaju równowaga - podkreślił Piotr Zgorzelski (PSL).

Naukowcy zbadają średniowieczny port na dnie Zatoki Puckiej

Naukowcy z Polski i Niemiec spędzą dwa tygodnie na Zatoce Puckiej. Za pomocą specjalnych sonarów chcą sprawdzić czy pod pozostałościami średniowiecznego portu mogą być jakieś wcześniejsze ślady osadnictwa, na które do tej pory nikt się nie natknął. Nad pracami czuwa Iwona Pomian z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Hugh Jackman bohaterem. Uratował ludzi przed utonięciem

Australijski aktor Hugh Jackman uratował w Sydney swojego 15-letniego syna i kilka innych osób. Gwałtowny odpływ utworzył tzw. silny prąd strugowy, który porwał kilka osób w głąb Oceanu Spokojnego. Do zdarzenia doszło 26 marca. Dzięki szybkiej reakcji aktora i ratowników obecnych na plaży nikomu nic się nie stało.

Duda miał się spotkać z Obamą. Ale w programie tego nie ma

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie. Mimo wcześniejszych doniesień w programie wizyty nie ma jednak zaplanowanego oddzielnego spotkania z prezydentem Barackiem Obamą - wynika z informacji na stronie Kancelarii Prezydenta.

400 płaczek i płaczników przejdzie ulicami Gdańska dla Szekspira. Szukają chętnych

Płacz, zawodzenie i histeryczny lament - tak będą wyglądały obchody 400 rocznicy śmierci Wiliama Szekspira w Gdańsku. 400 płaczek i płaczników przejdzie ulicami miasta w "kondukcie żałobnym", aby w teatrze "pochować" dramaturga. Teatr Szekspirowski prosi o pomoc wszystkich chętnych do roli płaczników, a w zamian oferuje przygodę z teatrem.

"Bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków"

Już sam Mieszko przeczuwał, że jego chrzcielnica będzie kolebką rodzącego się narodu i że na tysiąclecia pozostanie znakiem inspirującym i budującym jego tożsamość – mówił podczas mszy Wigilii Paschalnej w Poznaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Zatrzymano Algierczyka. Miał pomagać terrorystom w zamachach

Włoska policja zatrzymała w pobliżu Salerno, na południu Włoch, 40-letniego obywatela Algierii Dżamala Eddine Ouali podejrzewanego o sfabrykowanie fałszywych dokumentów dla dżihadystów powiązanych z zamachami w Brukseli i Paryżu - poinformowały włoskie media.

Papież na mszy Wigilii Paschalnej

Dziś jest święto naszej nadziei, otwórzmy się na nią - mówił papież Franciszek podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Wskazał, że tak potrzebną obecnie nadzieję musi nieść Kościół, bo bez niej będzie międzynarodową strukturą z wieloma zwolennikami.

Polityka zagraniczna? Trump ma jedną odpowiedź: nie będziemy już więcej oszukiwani

Zaczęliśmy zapewniać opiekę tak wielu ludziom na tak wiele sposobów, że nie mamy już pieniędzy. NATO było w swoim czasie doskonałe, ale dziś musi zostać zmienione - powiedział Donald Trump. Polityk ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA udzielił "New York Timesowi" wywiadu na temat jego wizji polityki zagranicznej.

Abp Gądecki apeluje o narodowe pojednanie

Tegoroczna Wielkanoc jest również okazją do apelu o pojednanie narodowe - powiedział w sobotę w telewizyjnym orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, "rozwiązanie kryzysu zależy tylko od Polaków, ale od Polaków którzy, służą prawdzie".

"Obozy uchodźców stały się już niewidzialnymi miastami"

"Bezkres nędzy i bólu na granicy między obojętnością a wieloma słowami rzucanymi na wiatr"- tak kryzys migracyjny w Europie i sytuację koczujących uchodźców podsumował na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" włoski kardynał Gualtiero Bassetti.

Zlecenia od miasta, w firmie syn burmistrza. "To chory układ"

Instytucje podległe burmistrzowi Szczecinka - lub dotowane przez miasto - zamawiają usługi reklamowe czy sprzęt multimedialny w firmie, której współwłaścicielem był syn obecnego burmistrza - ustalił reporter "Blisko ludzi". Opozycja w miejskim samorządzie jest oburzona. - To nie jest normalne - mówi radny Marcin Bedka.

"Papież trochę przesadza. Nie wiem, gdzie ci Piłaci"

Europa do tej pory wykonała ogromny wysiłek w asymilowaniu fali uchodźców. Papież trochę przesadza - powiedział w "Faktach po Faktach" Wojciech Eichelberger, psycholog, coach i trener, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka ws. uchodźców.

Noblistka odmówiła potępienia prześladowań muzułmanów

Aung San Suu Kyi, ikona birmańskiej walki o demokrację, a od kwietnia także szefowa MSZ tego kraju, zanotowała zaskakujący dla wielu występ w brytyjskiej telewizji. W wywiadzie umniejszała znaczenie dyskryminacji ludności muzułmańskiej w Birmie, zaś po rozmowie miała otwarcie wyrazić złość, że dziennikarka z nią rozmawiająca była muzułmanką.

Brutalne morderstwo młodej Polki w Londynie

Zamordowaną Polkę z licznymi ranami kłutymi znaleźli sąsiedzi. Kobieta od kilku lat mieszkała i pracowała w Londynie. Kilka godzin później zatrzymany został ranny w ramię mężczyzna, którego policja podejrzewa o dokonanie morderstwa.

Wiaty nie zdały egzaminu, 400 tys. na poprawki. "Gdzie był architekt?"

Miały chronić przed deszczem, są tylko ozdobą (choć estetyka też budzi wątpliwości). Ogromne wiaty przystankowe w centrum Katowic nie chronią pasażerów, dlatego stały się obiektem krytyki i skarg. Urzędnicy zrozumieli, że będą konieczne poprawki, które pochłoną kilkaset tysięcy złotych.